Rockstar Games, Fan Yapımı GTA 3 Ve Vice City İçin Kızgın!

GTA 3 ve Vice City için yapılan yeni fan yapımı projeler Rockstar Games tarafından uygun görülmedi. İki proje de kaldırıldı.

İki yazılımcı tarafından GTA 3 ve GTA Vice City için yapılan çalışmalar ile oyunlar, açık kaynak kodlu hale getirilmişti. Yazılımcılar tarafından yapılan bu çalışmalar, kısa süre içerisinde tüm dünyada yankı bulurken proje ile ilgili tüm detaylar ve oyunun açık kaynak kodları Github üzerinden paylaşılmaya başlandı. Geliştiriciler, mevcut açık kaynak dosyalar üzerinden oyun için pek çok yenilik yapma imkanı bulunurken, Rockstar Games tarafından duruma kısa süre içerisinde müdahale edildi.

DMCA talebiyle kaldırıldı!

Github üzerinden yayınlanan içerikler için Rockstar Games tarafından DMCA talebi gönderildi. Yapılan talep sonrasında kısa süre içerisinde içerikler sistemden kaldırıldı. Bu durum Rockstar Games için olumlu bir gelişme olarak görülse de özellikle oyuncular tarafından mevcut talep, uygun görülmedi. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala sevilerek oynanan GTA 3 ve GTA Vice City için farklı deneyimler ve geliştirmeler yapmak isteyen oyuncular, Rockstar Games talebi nedeniyle artık dosyalara erişemiyor.

Oyun dosyalarının açık kaynak kodlu hale gelebilmesi adına projeyi yürüten yazılımcıların 2 yıla yakın çalıştığı belirtilmişti.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap