Rocket Lab’ın 20. Elektron Çalışması Sona Erdi

Rocket Lab bir yıl içinde ikinci fırlatma arızasını yaşadı. CEO Peter Beck, BlackSky'den özür diledi ve Rocket Lab'ın arıza sebebini tam olarak belirleyeceğine söz verdi.

Şirket, 20. Elektron çalışmasında, ateşlemeden kısa bir süre sonra bir "anormallik" yaşadığını, hem aracın hem de BlackSky'ın Dünya gözlem uydu yüklerini kaybettiğini söyledi. Nedeni hala araştırılıyor, ancak görüntüler ikinci aşamanın otomatik bir hata yanıtının bir parçası olarak kapanmış olabileceğini gösteriyor.

İlk aşama beklenildiği gibi okyanusa düştü. İkinci aşama ise, öngörülen uçuş koridoru boyunca devam etti ve hiç kimse için risk oluşturmadı.

Rocket Lab son başarısızlıklarına kadar çoğunlukla başarılı oldu ve görevlerinden 17'si yörüngeye ulaştı. Rocket Lab son yaşadığı zorlukları geride bırakabilmesi için daha fazla iyileştirme gerekebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap