Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Renault, Elektrikli Araçlar İçin Yol Haritasını Açıkladı

Renault tarafından yapılan resmi açıklamada 2025 yılına kadar araçların üçte ikisinin elektrikli olmasının hedeflendiği belirtildi.

Otomotiv sektöründe tarihin en önemli dönüşümlerinden birisi yaşanıyor. İçten yanmalı motorlar yerine elektrikli otomobillere geçiş yapmaya hazırlanan şirketler, 2025 ile 2035 yılları arasında üretimlerini tamamen elektrikli modellere kaydıracak. Konu ile ilgili yeni bir açıklama ise Renault’tan geldi. Renault tarafından yapılan açıklamalarda şirketin elektrikli araç üretimi için yol haritası paylaşıldı.

Önemli tarih 2025 olacak

Fransız otomobil üreticisi 2025 yılına kadar otomobillerinin yüzde 65'inin elektrikli olmasını hedefliyor. Avrupa bölgesi için geçerli olan mevcut hedefler, şirketin Avrupa sınırları içerisinde geçerli olacak çevreci üretim politikasına da uymasını sağlayacak.

Şirket tarafından yapılan önceki açıklamalarda 2025 yılı için yüzde 30 oranında elektrikli otomobillere dönüşün hedeflendiği belirtilmişti. Bu bakımdan üretim hattında yapılan yenilikler ve Renault tarafından yeniden gözden geçirilen planlar, mevcut oranın yüzde 65'e yükseltilmesini sağladı. 2030 yılı için hedeflenen oran ise %90. Bu bakımdan tahmini olarak 2035 yılı itibariyle şirketin piyasada yer alacak tüm modelleri tamamen elektrikli olacak. 

Özel platform üzerinde çalışıyor

Şirketin hedeflerini yeniden belirlenmesindeki en önemli etkenlerden birisi ise üretim hattında yapılan yenilikler. Öyle ki maliyetleri 1/3 oranında azaltacak yeni bir platform (CMF-BEV) üzerinde çalışan Renault, mevcut platformu kullanabilir hale getirdikten sonra üretimlerini daha ekonomik ve hızlı bir şekilde yapabilecek. 

Elektrikli araçlara geçiş konusunda şirketler arasında önemli bir rekabet de yaşanıyor. Şu anda sektör devleri, elektrikli otomobillerde de benzer bir başarıyı yakalamak için yoğun bir çalışma içerisinde. Renault un özellikle Volkswagen gibi sektör devlerine karşı elektrikli otomobillerde ne kadar başarılı olacağı ise merak ediliyor. Zira Volkswagen tarafından yapılan son açıklamalarda en geç 2025 yılına kadar elektrikli otomobil dünyasında lider olmak istendiği belirtilmişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap