Red Dead Online Çökme Sorunu (Çözüm)

Rockstar Games tarafından geliştirilen Red Dead Redemption oyununun bir anlamda çevrimiçi oyun hali olan Red Dead Online piyasaya sürüldü ancak oyuncuları belli belirsiz hatalar karşılamaya başladı. Bunlardan en önemlisi oyun içerisinde yaşanan çökmelerdir.

Yaşanan çökmeler rastgele olduğu için bu konuda belirli bir hatadan söz etmek söz konusu değildir. Dolayısıyla doğrudan şu hata ve çözümü şudur gibi bir şeyden bahsedemiyoruz. Ancak söz konusu çökmelere çözüm olabilecek bazı önerilere sahibiz.

1. Oyun dosyalarını doğrulamak

Red Dead Online oyununda çökme sorunu yaşıyorsanız ilk denemeniz gereken şey oyun dosyalarını doğrulamak olmalıdır. Bozuk veya tamamlanmamış oyun dosyaları oyunun çökmesine ve hata vermesine neden olabilecektir.

  • Steam'i başlatın ve Kütüphane kısmına gidin.
  • Red Dead Online oyununu bulun, sağ tuş tıklayın.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden Özellikler > Yerel Dosyalar yolunu takip edin.

Burada karşınıza Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula şeklinde bir seçenek çıkacaktır. Bunu gerçekleştirin ve bir süre dosyaların doğrulanmasını bekleyin. Bu birkaç dakika sürebilecektir. Rockstar Games istemcisi için benzer adımı uygulayabilirsiniz.

2. Üçüncü parti yazılımları devre dışı bırakmak

Bazı üçüncü parti yazılımlar veya araçlar Red Dead Online ile çakıştıkları zaman oyunun çökmesine neden olabilmektedirler. Bunlar arasında MSI Afterburner, RGB yazılımları, OBS ve Bandicam gibi yazılımlar yer alır. Görev Yöneticisi aracını açarak bunları kapatıp oyuna öyle girmelisiniz.

Ayrıca bazı durumlarda Red Dead Online virüs yazılımı programınız ile uyumsuz olabilir. Bu durumda virüs yazılımı Red Dead Online'ı istenmeyen yazılım olarak görecektir. Yapmanız gereken Red Dead Online'ın çalıştırma dosyasını virüs yazılımında hariç bırakmaktır.

3. Yönetici olarak çalıştırmak

Red Dead Online oyununun çökmesinin veya hata vermesinin sebebi yönetici izinleri konusunda problem yaşaması olabilir. Bu nedenle oyunu yönetici olarak çalıştırmanız çok daha doğru olacaktır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Oyunun çalıştırma dosyasına sağ tuş tıklayın ve Özellikler kısmına girin.
  • Uyumluluk sekmesine tıklayın ve burada yer alan "Bu programı yönetici olarak çalıştır" ve "Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" seçeneklerine tik atın.

Ardından Uygula ve Tamam demeyi ihmal etmeyin. Şimdi Red Dead Online oyununu çalıştırın. Oyunun hata verip vermediğini veya çökmediğini kontrol edin. Eğer hata almaya devam ediyorsanız bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

4. Ekran kartı sürücülerini güncellemek

Ekran kartı üreticileri yeni sürücüler çıkararak çeşitli hataları düzeltirler ve yeni özellikler yüklerler. Tarihi geçmiş veya bozulmuş olan grafik kartı sürücüleri oyunun hata vermesine neden olabilecektir. Bu nedenle onları güncellemeyi düşünmelisiniz.

  • Ekran kartınız NVIDIA ise NVIDIA sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
  • Ekran kartınız AMD ise AMD sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.
  • Ekran kartınız Intel ise Intel sürücüleri adresini ziyaret ederek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.

Ekran kartınızı güncelledikten veya yeniden yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma tamamlandıktan sonra oyuna girin ve durumu kontrol edin. Artık hatalardan kurtulmuş olmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap