Qualcomm, Yeni Canavarı Snapdragon 888 5G İşlemcisini Tanıttı

Qualcomm, 2021 bir çok akıllı telefonun amiral gemisi modellerine güç vereceğini düşündüğümüz yeni işlemci Snapdragon 888 5G'i tanıttı.

Snapdragon 888 5G, geçtiğimiz yıl tanıtılan 865'in aksine içerisine entegre edilmiş 5G bir modemle geliyor. Qualcomm'un daha önceleri duyurduğu bu modem, mmWare genelinde 5G bağlantı teknolojisi ve 6 GHz bant genişliği ile daha iyi güç verimliliğine kavuşacak.

Yeni nesil amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888 5G, TSMC'nin 5 nm fabrikasyon süreçleri ile üretilmiş. Bununla beraber 1+3+4 şeklinde sıralanan 8 çekirdekli bir mimariye sahip olan işlemci, 1 ade Cortex X1 çekirdeğine de ev sahipliği yapıyor. Altıncı nesil AI motoru da bulunan Snapdragon 888 5G, yeni nesil Adreno grafik birimini de barındırıyor.

Snapdragon 888 5G işlemcisinin amiral gemilerinde tercih edileceğini söylememizin en temel sebeplerinden biri, 12 Megapiksel çözünürlükte saniyede yaklaşık 120 fotoğraf çekebiliyor olması. Bu özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Snapdragon 888 5G'nin Samsung'un Galaxy S21 modelinde kullanılması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap