Java vs Python: Hangisini Seçmeli?

Bir programlama dili, bir yazılım programını tasarlamak için bir grup komut, talimat ve koddur. Geliştiriciler tarafından kullanılan programlama dilleri, yazılım geliştirmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden göz ardı edilemez.

Farklı programlama dilleri arasında seçim yapmak, iki sektör lideri arasında seçim yapmak bir yana geliştiriciler için genellikle zor bir görevdir. Siz de bu ikilemlerden biriyle karşı karşıya olmanız durumunda Python ve Java arasında kararsız kalabilirsiniz.

Python vs Java

Java ve Python sürekli rekabet halindedir. Python sürekli olarak gelişirken Java önemli kuruluşlarda kullanılmaya devam etmektedir. Her iki dilin de işini en iyi şekilde yerine getirdiğini söylemek daha doğru olacaktır. Ancak bazı ufak özellikler onları farklı kılmaktadır.

Java

Java, C++'ya benzeyen üst düzey bir programlama dilidir. Ancak kesinlikle program odaklı bir dildir. Herhangi bir yerde bir kez yazıp çalıştırılan dil amacıyla sıfır bağımlılık ve hata olasılığı ile geliştirilmiş bir dildir. Bu açıdan kendine özgü bir yapısı vardır.

Python

Python dinamik, genel amaçlı bir programlama dilidir. Dinamik yazım ile birlikte yerleşik veri yapıları sayesinde hızlı uygulama geliştirme için arzu edilen bir seçenektir. Python, program bakımı maliyetini düşürür. Python özellikle internet ortamında yer alan ücretsiz kaynaklarla ön plana çıkar.

Karşılaştırılacak Özellikler

Her iki programlama dilinin de pazar lideri olduğu düşünüldüğünde, birkaç teknik karşılaştırma, birbirlerinden ne kadar farklı olduklarına daha iyi ışık tutacaktır. Aşağıda Java ve Python arasında bir karşılaştırma için dikkate alınması gereken özellikler yer alır.

1. Popülerlik

Her iki dil de her zaman popülerlik için mücadele etmiştir. Ancak JavaScript'in gelişinden sonra en iyi yer için sıkı bir mücadele içine girdikleri kesindir. 2018 yılının verilerine göre Python, C++'ı geçtikten sonra en hızlı büyüyen programlama dili unvanını ele geçirmiştir.

2. Syntax (Sözdizimi)

Python son derece dinamik bir dildir. Yazarken, geliştiricinin değişkenleri girmesi gerekmez. Bunlar çalışma zamanı sırasında girilir. Bu, Python'u neredeyse İngilizce diline benzer bir şekilde anlaşılması ve uygulanması kolay bir dil yapar.

Dille ilgili kolaylığın bir başka unsuru ise girinti kurallarına veya parantezlere uymamasıdır. Sonuç, yeni başlayanlar için uygun ve okunması karmaşık olmayan bir dildir. Java bu açıdan taban tabana zıttır. Tüm değişkenleri yazmanız gereken çok katı bir sözdizimi kuralları vardır.

Örneğin, Java'da birden çok satırlı bir blok veya yöntem tanımlamak için satırları küme parantezlerinin içine koymamız gerekir. Oysa Python dili için birden çok satıra sahip bloklar yazmak için de girintiye izin verilmesi söz konusudur.

3. Performans

Hem Java hem de Python, bayt kodunu derleyerek ve bunları sanal makinelerde çalıştırarak işlev gösterirler. Bu, her iki dili de işletim sistemi farklı olmaksızın çapraz platform yapar. Her ikisinin de benzer performansa sahip olduğu görünebilir.

Java statik yazım sözdizimi ile karakterizedir. Bu tür bi sözdizimiyle derleme, dinamik sözdiziminden çok daha kolay ve hızlıdır. Hatalara daha az meyillidir ve daha iyisini hedeflediği platformları hedef alır. Ayrıca Java'nın JIT derleyicisiyle birlikte geldiği unutulmamalıdır.

Python için kod derleme sırasında işlenir. Bu değişkenler dikkate alındığında gerçekleşir. Dinamik tür sözdiziminde yazılan kod her platforma uyacak kadar çevik veya ayrıntılı değildir. Bu noktaya dikkat edilmelidir.

Python genellikle çalışma zamanı geldiğinde test edilir. Programla ilgili herhangi bir sorun tüm uygulamayı beklemeye alabilir. Tüm bu değişkenler birlikte dilin etkinliğini ve hızını düşürmüş durumdadır. Bu gibi durumlar karşısında doğru tercihi yapmak önemlidir.

4. Yapay Öğrenme (Machine Learning)

Python sözdizimi açısından çok kolaydır. Bu nedenle farklı geçmişlere sahip insanlar onu rahat bir seçim olarak kabul ederler. Python ile yapay öğrenmeyi kolayca deneyip kendi alanlarında kullanabildiler. Python, birçok kuruluş tarafından yapay öğrenmenin uyarlamasını başlattı.

Java da birçok kişi tarafından bir seçenek olarak kabul edilir. Kolay hata ayıklama ve kullanım gibi özellikleriyle, büyük ölçekli operasyonlar ve kurumsal düzeydeki programlar için kullanılır. Weka, Mallet ve MOA gibi kütüphaneler bir geliştiricinin Java için kullanabileceği kütüphanelerdir.

5. Oyun Geliştirme Motorları

C++ ve C# şüphesiz bilgisayar oyunu geliştirmede liderdir. Hem Java hem de Python buna karşı rekabet edemez. C#, oyunculara her zaman en iyi performansla sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamıştır. Şimdi Java veya Python yavaş değildir ama C# tarafından deneyimlerden uzaktırlar.

Bununla birlikte oyun geliştirme için Python dilini tamamen dışlamak doğru olmayacaktır. Çeşitli programlar için popüler bir geliştirici seçimidir. Bazı oyun geliştiricileri için de popüler bir betik dili haline gelmiştir. Bunun için PyGame hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sonuç

Python ve Java performansı her iki dili de çeşitli parametrelere göre değerlendirdikten sonra hangi dilin diğerinden üstün olduğu net değildir. Java daha popüler bir seçenek olabilir. Ancak Python yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geliştirme sektörünün dışından insanlar bile Python dilini çeşitli organizasyon odaklı amaçlar için kullanırlar. Bu onun çok yönlülüğünü ortaya koyar. Geliştirmeye yeni başlayacak biriyseniz Python sizin için daha ideal bir dil olabilir.

Benzer şekilde Java nispeten daha hızlıdır. Ancak Python uzun programlar için daha iyidir. Sonuç olarak Java ve Python arasındaki temel seçim geliştiricinin oluşturmak istediği programın türüne bağlıdır. Yukarıdaki özellikleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap