Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Python ile Yazılmış 7 Mükemmel Oyun

Python, önemli sayıda ünlü oyunun temelinde yer alan bir programlama dilidir. Ancak Python hayal edilemeyecek kadar zorlayıcı ve değerli bir PC programlama dilidir. Her ne kadar zorlayıcı gibi gözükse bile oyun geliştirmek isteyen programcılar Python'u tercih edebilirler.

Çünkü Python başlangıç için kolay bir dildir. Öğrenmesi eğlenceli ve oldukça basittir. Hayal edilemeyecek kadar zorlayıcı olması ise oyun geliştirme konusundaki sınırlarla ilgilidir. Bu sınırları zorlayarak muazzam oyunların ortaya çıkarılması mümkün olmuştur.

Okumalısın: Oyun Geliştirme İçin En İyi 9 Python Framework

Bir bakış açısıyla, C+/C++ kütüphanelerini kullanmanın derinliğini ve kaynaklarını birleştiren Python, diğer tarafından kullanılabilirliğini basitleştirir. Bu şekilde, genellikle karmaşık şeyleri hızlı bir şekilde programlamak için son derece iyi bir dildir.

1. Civilization IV

Diğer adıyla Sid Meier's Civilization IV olan Civilization IV, sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Civilization oyun serisinin dördüncü sürümüdür. Soren Johnson tarafından Sid Meier ve bilgisayar oyun geliştirme stüdyosu Firaxis Games'in yönetimi altında geliştirilmiştir.

Civilization IV, oyuncuların bir noktadan mütevazı bir grup insanı yönetmeye çalışmasını sağlayarak, oyuncuların bir imparatorluğu kontrol ettiği sıra tabanlı strateji oyunudur. Başlangıçta kıt kaynaklar yer alır ve bunları geliştirmek oyuncuların elindedir.

Oyunu kazanma koşulu beş yoldan biriyle gerçekleşir. Oyun dünyasındaki diğer medeniyetleri askeri olarak yenmek, oyun dünyasının üçte ikisinden fazlasını kontrol etmek, Uzay Çağı içerisinde ilk uzay gemisini inşa etmek veya Birleşmiş Milletler yoluyla dünya lideri olmak.

2. Battlefield 2

Battlefield 2, Digital Illusions CE tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyun Battlefield serisinin üçüncü oyunudur. Oyuncular modern silah sistemlerini kullanarak modern bir savaş alanında savaşmaktadırlar.

Battlefield 2, Battlefield Vietnam oyununun devamı niteliğindedir. Orijinal oyunun popüler oynanışında birçok değişiklik içerir. Bu yeni oyun özelliklerinin çoğunu, takım çalışması ve işbirliği göz önünde bulundurularak oyuna eklemiştir.

Battlefield 2, internet veya yerel ağ üzerinden oynanan çok oyunculu bir video oyunudur. Üç zorluk seviyesine sahip tek oyunculu bir mod içerir. Oyuncuların ABD deniz piyadesi, Halk Kurtuluş Ordusu askeri veya Orta Doğu Koalisyonu askeri olarak oynama şansları vardır.

3. The Sims 4

The Sims 4, Maxis'in Redwood Shores stüdyosu tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan bir yaşam simülasyonu oyunudur. The Sims serisinin dördüncü önemli içeriğidir. Oyun özellikle içerik eksikliği sebebiyle çeşitli eleştirilere maruz kalmıştır.

The Sims 4, öncekilere benzer bir yaşam simülasyon oyunudur. Oyuncular bir Sim karakteri oluşturur ve oyunun oynanış şeklini değiştiren farklı kişilikleri keşfetmek için hayatlarını kontrol ederler. Sims çoklu görev yapabilme potansiyeline sahiptir.

Önceki Sims oyunlarına benzer şekilde, oyuncular tarafından oluşturulan zorluklar çoktur. En yaygın olanlardan biri, oyuncuların tek bir Sim oluşturdukları ve aile hattını on nesil boyunca sürdürmeye çalıştıkları Legacy Challenge adını taşıyan yaklaşımdır.

4. Toontown Online

Toontown Online veya yaygın adıyla Toontown, Disney dünyasının içeriklerini paylaşır. Schell Games tarafından geliştirilmiş ve The Walt Disney Company tarafından yayınlanmıştır. Oyun, 3 boyutlu ve çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma oyunudur.

Toontown Online sunucuları yıllar için içinde kapandı. Son sunucu kapatılırken artık diğer çevrimiçi oyunlara odaklanılmak istenildiği belirtilmiştir. Fakat oyun büyük oranda Python programlama dili ve Panda3D framework kullanılarak geliştirilmiştir.

Oyuncular "Toon" adlı karakterler yaratabilme şansına sahiplerdi. Oyuncuların, kedi, köpek, ördek, fare, domuz, tavşan, ayı, at ve maymundan oluşan seçeneklerle Toon karakterlerini çeşitli şekil, renk, giysi ve boyutlarda özelleştirme şansı bulunmaktaydı.

5. World of Tanks

World of Tanks, Belarus merkezli Wargaming şirketi tarafından geliştirilen, 1930-1960 dönemi savaş araçlarını içeren devasa çok oyunculu bir çevrimiçi oyundur. Oyunun oynaması ücretsizdir ama oyun freemium iş modeli üzerine kurulmuş durumdadır.

Oyuncu, seçtiği tek bir zırhlı tankın kontrolünü ele geçirir ve rastgele bir haritada savaşa yerleştirilir. Oyuncu, aracın hareketi, ateşlemesi üzerinde kontrole sahiptir. Yazılı veya sesli sohbet yoluyla müttefik oyuncularla ve diğer tüm oyuncularla iletişim kurabilmek mümkündür.

Basit bir rastgele maç, rakip takımdaki tüm araçları yok ederek veya rakip takımın üssünde hasar almadan yeterince uzun süre kalarak ele geçirerek kazanılmaktadır. Oyun geliştirilirken kullanıcı taraflı mantığın kodlanması için Python dilinden yararlanılmıştır.

6. EVE Online

EVE Online, CCP Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan uzay tabanlı dünya çapında çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma oyunudur. EVE Online oyuncuları madencilik, korsanlık, imalatçılık, ticaret, keşif ve savaş dahil olmak üzere bir dizi oyun içi meslek ve faaliyete katılabilirler.

Oyun, oyuncu etkileşimleri açısından ölçeği ve karmaşıklığı ile ünlüdür. Oyun dünyasında oyuncular diğer oyuncularla önceden yazılmamış ekonomik rekabet, savaş ve siyasi planlara katılırlar. Tek bir yıldız sisteminde binlerce oyuncunun katıldığı savaşlar yaşanabilmektedir.

Oyuncular, önceden oluşturulmuş bir karakteri seçerek veya yeni bir karakter oluşturarak oyuna başlarlar. Her EVE Online hesabı üç karaktere kadar izin verir. Bir oyuncu yeni bir karakter yarattığında oynanabilir dört ırktan birini seçerek oyuna başlarlar.

7. Frets on Fire

Frets on Fire, Finlandiyalı bağımsız video oyun geliştiricisi Unreal Voodoo tarafından oluşturulmuş ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir müzik oyunudur. Oyuncular, puan kazanmak, yüksek puan çarpanları elde etmek ve bir şarkıyı tamamlamak amacıyla hareket ederler.

Frets on Fire bir müzik oyunudur. Oyuncu, ekranda görünen renkli işaretlere zamanında basarak müziğin ritmini oluştururlar. Her ne kadar klavye ile oynansa bile joystick desteği bulunmaktadır. Ayrıca gitar tipi kontrol aygıtlarını kullanabilmek mümkündür.

Oyun Python programlama dilinde yazılmıştır ve GNU General Public License altında lisanslanmıştır. Ancak oyun diğer lisanslar altında diğer özgür ve açık kaynak kodlarını içeren bir yapıdadır. Oyunun şarkı dosyaları ve bazı dahili yazı tipleri tescillidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap