PS5 DualSense Kolu Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Sony'nin yeni kolunun görünümünü beğendiyseniz ve PS5 DualSense kolunu bir PC'de kullanmak istiyorsanız bunu yapmak oldukça kolaydır. Bilgisayarınız Bluetooth desteklediği sürece hem kablolu hem de kablosuz olarak kolu bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

PS5 DualSense denetleyicisini PC'de kullanırsanız, değişken tetikleyicilerin PC'de oynanırken kullanılmayacağını ve dokunsal geri bildirimin çalışmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak bazı oyunlar PlayStation tuşlarını gösterecektir.

1. PS5 DualSense Kolunu Steam'de Kullanmak

Bilgisayarınızdaki en popüler oyun başlatıcısı olan Steam, uygulamayı çalıştırırken PC'nizde PS5 DualSense kolunu kullanmanıza izin verir. Bu özellikle Steam'in televizyon dostu büyük resim modunu kullanırken harika bir seçimdir.

İlk önce Steam'i açın ve sol üste gidin. Steam > Ayarlar > Kontrolcü > Genel Kontrolcü Ayarları kısmını takip edin. DualSense'i kablolu veya kablosuz bir bağlantı kullanarak bağlayın. Kolu taktıktan sonra Steam onu otomatik olarak tanımlayacaktır.

Bazı şeyleri tercihlerinize göre düzenlemeyi bitirdiğiniz zaman cihazı kaydedin ve adlandırın. Ayrıca, desteklenen oyunlarda PlayStation tuş istemlerini etkinleştireceğinden onu kontrol cihazı olarak seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Son olarak Kontrolcü ayarları menüsünde, Genel Oyun Kumandası Yapılandırma ve PlayStation Yapılandırma Desteği seçeneklerini seçtiğinizden emin olun. Bunun için ilgili kutuların yanında bir işaret görmeniz gerekmektedir.

2. PS5 DualSense Kolunu USB Kullanarak Bağlamak

Bu işlem son derece basittir. DualSense, DualShock 4 gibi mikro USB girişi kullanmamaktadır. Bunun yerine USB-C tipi bağlantı noktası kullanmaktadır. Bu yüzden USB-C'den USB-A girişine bir dönüştürücü kullanmanız gerekmektedir.

Kabloyu hem kontrol cihazına hem de PC'nize takmanız yeterlidir. Windows 10 kullanıyorsanız bilgisayarınız bunu otomatik olarak algılayacaktır. Bilgisayarınızda özel bir USB-C bağlantı noktası varsa USB-C'den USB-C'ye kablosu kullanabilirsiniz.

3. PS5 DualSense Kolunu Bluetooth Kullanarak Bağlamak

DualSense, kablosuz kullanım istiyorsanız bilgisayarınıza Bluetooth aracılığıyla bağlanabilecektir. Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda yerleşik bir Bluetooth alıcısı olduğundan emin olmanız gerekir. Ancak yoksa bir Bluetooth kablosuz adaptörü satın aalbilirsiniz.

PS5 DualSense denetleyicisini Bluetooth aracılığıyla bağlamak için kolun ortasındaki ışık çubuğu yanıp sönmeye başlayana kadar merkezdeki PS tuşuna ve Create tuşuna üç saniye basılı tutmanız gerekmektedir. Bunu yaparken doğru tuşlara bastığınızdan emin olmalısınız.

Ardından, PC'nizde Bluetooth ayarlarını açmanız gerekecektir. Windows 10'da, ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan Görev çubuğundaki konuşma balonu simgesine tıklayın. Bu, eylem merkezini açacaktır. Buradan Bluetooth'u tıklayın ve ardından Kablosuz Kontrolcü seçeneğini seçin.

Not: Sizde bir kod girmeniz istenirse 0000 yazmalısınız.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (2)

19 Haziran 2021, 18:02

Merhaba, DusalSense ile kablolu olarak steam de oyun oynayabiliyorum fakat kablosuz olarak oynayamıyorum. Bu normal mi yoksa çözümü var mı.?

Timur Demir
25 Haziran 2021, 00:45

Bluetooth olarak bağlanmanız gerekmekte. Bunu denediniz mi?

Yorum Yap