Profesyoneller İçin En İyi 10 Profesyonel Kamera

Sizin için en iyi profesyonel kamerayı bulmak büyük ölçüde çekmek istediğiniz fotoğraf ve video türüne bağlı olacaktır. Sony A1 gibi çok yönlü bir makine elde edemediğiniz sürece, uzman araçlar profesyoneller için en iyi seçim olmaya devam edecektir.

Profesyoneller için en iyi kameralar esas olarak aynasız ve DSLR pazarının üst ucundaki fotoğrafçılığa odaklanır. Ancak aynı zamanda birkaç favori video odaklı seçenek de vardır. Buna rağmen burada sadece fotoğrafçılar için önerilerin olacağını unutmamalısınız.

10. Fujifilm X-T4

Fujifilm X-T4

Profesyoneller gerçekten tam kare veya orta formata ihtiyaç duyuyorlar mı? Fujifilm X-T4 bugün piyasada bulunan en iyi ASP-C formatlı aynasız fotoğraf makinesidir. Dışarıda tamamen retro kadranlar ve analog şıklık vardır. Ancak içi Fujifilm'in en iyi teknolojilerinden birisini yansıtmaktadır.

Gerçek bir fotoğraf ve video karmasıdır. Bir düğmeye dokunarak X-T4'ün kontrol düzeni, çalışması ve menüleri 26.1 MP fotoğraflar ve 4K videolar için özel ayarlar arasında hareket edebilir. Nihai kullanım için X-T4'ün melez bir kamera olduğu düşünüldüğünde bir kulaklık jakının olmaması garip görünmektedir.

9. Sony A7R IV

Sony A7R IV

Sony A7R IV tartışmasız bir biçimde 2019 yılının en iyi fotoğraf makinesiydi. Bunca yıl geçmesine rağmen hala etkinliğini korumasını ise sunduğu özelliklere borçlu diyebiliriz. Sınıfının lideri bir 61MP çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca 26.2 MP çözünürlük sunan APS-C kırpma modu ile benzersiz esnekliğe sahiptir.

Bu kadar yüksek bir çözünürlükte bile A7R IV mükemmel dinamik aralığa sahiptir. Yetenekli Bionz X işlemci sayesinde sürekli otomatik odaklama ile 10 FPS çekimleri kaydedebilmektedir. Ancak serilerin uzunluğunda bir sınırlama söz konusudur. 120 FPS yenileme hızına sahip 5.76 milyon noktalı EVF'yi eklediğinizde farkı görebilirsiniz.

8. Nikon D850

Nikon D850

Henüz bir aynasız fotoğraf makinesine geçiş yapmak istemeyen bir DSLR hayranı olmanız durumunda Nikon D850 sizin için en ideal seçim olacaktır. 45.5 MP sensör ve temel ISO 64'te sınıfının lideri görüntü kalitesi ile donatılmış olan D850, özellikle manzara fotoğrafçılığı için uygundur.

Yapısal olarak kamera neredeyse bombaya dayanıklıdır. Kapsamlı hava sızdırmazlığa, önemli bir pil ömrüne ve olağanüstü derecede geniş ve parlak bir optik vizöre sahiptir. Bu açıdan kamera her anlamda güvenebileceğiniz bir ekipmandır. Sistemi bir bütün olarak düşündüğünüzde bu çok daha ucuz bir fotoğraf makinesidir.

7. Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M1X, özellikle aksiyon fotoğrafçılığının üstesinden gelmek için donatılmış teknolojik bir güçtür. 20.3 MP'de sürekli çekim için mekanik ve elektronik panjurlar, sıra uzunluğunda gerçek bir sınır olmaksızın sırasıyla 18 FPS ve 60 FPS'ye kadar çekim sunar.

Olympus OM-D fotoğraf makinelerinin çoğunda olduğu gibi E-M1X de günlük kullanımda bir zevktir ve ele mükemmel bir şekilde yerleşir. Kaya gibi sağlam, piyasadaki en büyük en en ağır Micro Four Thirds kameradır. Geniş formatlı rakiplere kıyasla düşük ışıklı görüntü kalitesi olduğunu unutmamak gerekmektedir.

6. Nikon Z7 II

Nikon Z7 II

Nikon Z7 II şirketin en iyi aynasız kamerasıdır. Mükemmel görüntü kalitesi ve dinamik aralığa sahip yüksek çözünürlüklü bir amiral gemisi olarak diğer profesyonel kameralarla rekabet etmeye çalışmaktadır. Çoğunlukla Nikon Z7 II kendine ait ve daha düşük bir fiyat noktasındadır.

Nikon Z7 II profesyonel kamerayı en ilgi çekici yapan şey parçası olduğu sistemdir. Nikon Z lens yuvası, günümüzde mevcut olan çok yönlü tam kare lens yuvasıdır. En büyük çapa ve en kısa flanş mesafesine ve dolayısıyla tam kare lens yuvasındaki en büyük geliş açısına sahiptir.

5. Panasonic Lumix S1R

Panasonic Lumix S1R

Panasonic Lumix S1R, şirketin tam kare aynasız kamera pazarına ilk girişinin bir parçasıydı. Bu kamera olağanüstü yeteneklidir. 24-70 mm ve 70-200 mm f/2.8 gibi neredeyse tüm geleneksel profesyonel seçenekleri zaten kapsayan yeni L-Mount lenslerin düzenli olarak piyasaya sürülmesiyle hiç zaman kaybetmeden kendini gösterdi.

Özellikle manzara fotoğrafçılığı için ideal olan 47MP ile yüksek çözünürlüklü bir seçenek sunmaktadır. Aynı zamanda video çekimi konusunda oldukça yeteneklidir. Mevcut durumda 4K 60 FPS ve 5K 30 FPS video kaydı yapabilen bir ürünle karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyiz.

4. Fujifilm GFX100S

Fujifilm GFX100S

Sadece dijital ortam formatı geçerli olduğu zaman dikkatinizi çekmek için elinden gelenin en iyisini yapacak bir marka vardır: Fujifilm. Her sistemin artıları ve eksileri vardır. Bu tartışmasız bir şeydir ama Fujifilm, GFX100S model kamerasıyla sınırları epey bir zorlamaktadır. Devasa 102MP orta format sensörü oldukça iddialıdır.

GFX100S dikey tutuşu ortadan kaldırır. Pil ömrü hala saygın bir 460 çekime indirgenmektedir. Çünkü kamera artık yalnızca tek bir pil birimi barındırmaktadır. Artı tarafta kamera bir önceki modelin boyutunun ve ağırlığının yaklaşık üçte ikisi kadardır.

3. Canon EOS 1D X Mark III

Canon EOS 1D X Mark III

Canon EOS 1D X Mark III, genellikle büyük etkinliklerde profesyonel aksiyon fotoğrafçılarının elinde görülen bir fotoğraf makinesi olan şirketin amiral gemisi DSLR makinesidir. Hız için ve zorlu koşullara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Oldukça sağlam bir kit parçasına sahiptir.

Hafıza kartı dolana kadar 20.1 MP hareketsiz görüntüleri 16 FPS hızında çekebilirsiniz. Gerçekten, kameranın aksiyon performansında sınır yoktur. Yaklaşık 3.000 çekimlik şaşırtıcı bir pil ömrü ile desteklenir. Ayrıca makinenin konu izleme otomatik odaklama performansı da son derece iyi seviyededir.

2. Sony A7S III

Sony A7S III

4K video kaydı birincil endişelin olduğunda Sony A7S III, en iyi melez kameradır. Bu, tamamen güvenilir ve gerçek bir sınırlama olmaksızın bir profesyonel ekipmandır. Video merkezli A7 modeli olarak bazıları 6K veya 8K video kaydı tarafından desteklenmesi bekleniyordu ama Sony risk almayarak onu 4K için en doğru ekipman haline getirdi.

600 gram ağırlığında hafif bir gövdesi olan kamera son derecede dayanıklıdır ve hoş bir ergonomiye sahiptir. Mafsallı ekran tam dokunmatik kontrolü içerir. Gerçekten etkili IBIS, yeterli pil ömrü ve kayıt limiti ve aşırı ısınma olmadan 120 FPS'ye kadar kapsamlı 4K video kare hızları vardır.

1. Canon EOS R5

 Canon EOS R5

Canon EOS R5 piyasaya sürüldüğünde çıtayı epey bir yükseltmişti. 8K video, 45 MP çözünürlük, 20 FPS'ye kadar seri çekim, 5.76 milyon noktalı bir EVF ve 3.2 inç tam eklemli dokunmatik ekrana sahip olan bu kamera tercih edebileceğiniz en üst model kamera durumundadır.

Bu, Canon'un fotoğrafçılık için en yetkin aynasız kamerasıdır. Yüksek çözünürlüklü sensör, inanılmaz derecede etkili bir otomatik odaklama sistemi tarafından iyi bir şekilde desteklenmektedir. Rekabetçi 12 FPS sürekli çekim, güçlü DIGIC X işlemci tarafından desteklenmektedir.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap