Porsche 43 Bin Elektrikli Aracını Geri Çağırdı

Elektrikli araç üretimlerine başlayan şirketler, zaman zaman çeşitli hatalar ile karşılaşabiliyor. Son olarak Porsche yaşanan bir sorun nedeniyle 43 bin aracını geri çağırdı.

Porsche tarafından yapılan resmi açıklamalar ile önemli bir gelişme duyuruldu. Porsche’nin yeni elektrikli modellerinden birisi olan Taycan, bugüne kadar 43 bin adet satmayı başardı. Şirket yeni elektrik modelleri ile önemli bir gelişme kaydetse de satışı yapılan tüm araçlar Porsche merkezlerine geri çağrıldı.

Araçlar için güncelleme yapılacak

Şirketin ilk tam elektrikli aracı olarak tanıtılan Taycan için böyle bir geri çağırma işleminin olması şirket prestiji için oldukça olumsuz bir duruma yol açtı. Ancak Porsche tarafından yapılan açıklamalarda özellikle otomobillerde ani güç kaybına neden olan bir yazılımın fark edildiği ve bu yazılımın düzeltilebilmesi adına araçlarda kısa sürecek işlemlerin yapılması gerektiği belirtildi. Mevcut otomobiller her ne kadar kablosuz yazılım güncelleme alma imkanına sahip olsa da güncellemelerin yapılabilmesi adına Porsche bayilerine araçların götürülmesi gerekiyor.

12 voltluk pil soruna yol açtı

Porsche'nin yeni elektrikli modellerinde soruna yol açan donanım, müzik sistemi gibi aksesuarlara güç sağlayan 12 voltluk bir pilden kaynaklanıyor. Pilin şarjı bittiğinde meydana gelen hata, araç genelinde ciddi bir güç kaybı yaratıyor.  İşte Porsche'nin konuyla ilgili açıklamaları:

"Porsche, 2020'den 2021'e kadar yaklaşık 3400'ü Almanya'da olmak üzere yaklaşık 43.000 adet Taycan ve Taycan Cross Turismo aracının güç elektroniği ve motor kontrol ünitesi yazılımını inceliyor ve güncelliyor. Etkilenen araçlar söz konusu olduğunda, belirli durumlarda hareket gücü kaybına neden olan güç aktarma sisteminin kapanması, yanlış ve düzensiz olarak tetiklenebilir. Bu nedenle araçlara atölyelerimizde yazılım güncellemesi yapılacak.

Kullanıcılar dakikalar içerisinde çözümlenebilecek mevcut hata için Porsche merkezlerine giderek güncellemeyi alabilecek. Meydana gelen bu hata nedeniyle Porsche'nin yeni modellerinde yazılımsal bir güncellemeyi otomatik bir şekilde yükleyerek araçlarını geliştirmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap