Poligraf Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Poligraf makinesi nedir? Nasıl çalışır? Bu yazımızda sizlerle poligraf makinesi hakkında merak edilenleri paylaşacağız.

Poligraf makinesi yani yalan makinesi, kişinin doğru söyleyip söylemediğini test etmek amacı ile kullanılan bir cihazdır. Poligraf makinesi, kişinin değişik bedensel hareketlerini, nefes alıp verme düzeyini ve kan basıncındaki değişimleri kaydederken aynı zamanda avuç içlerindeki terlemeleri gözlemleyerek bir tespitte bulunur.

Yalan söyleyen bir kişide fizyolojik ve davranışsal değişimler meydana gelmektedir. Poligraf makinesi, kişide oluşan bu değişimleri tespit ederek yalan söylenip söylenmediğine dair çıkarımlar yapmamızı kolaylaştırır.

Poligraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Poligraf testine giren kişiye 4 veya 6 sensör bağlanır. Bu sensörler kişinin sorulara cevap verdiği andaki tepkilerini, fizyolojik ve davranışsal değişimleri grafik olarak hareketli kağıda kaydeder. Kaydedilen veriler çoğu zaman, kan basıncı, avuç içlerindeki terlemeler, nabız ve nefes düzenidir.

Poligraf makinesi kaydettiği bu verilerin dışında bacak ve kol hareketlerini de kaydederek farklı bir tespitte bulunulmasınada yardımcı olmaktadır.

Öncelikle poligraf makinesine bağlanan kişinin sinyal düzenini belirlemek amacı ile 4 5 basit soru sorulur. Daha sonra sorulmak istenen asıl sorular kişiye yöneltilir ve test başlamış olur. Testin başından sonuna kadar kişiden gelen tüm sinyaller grafiksel olarak kaydedilir. Makinenin denetçisi test sırasında grafiklere bakabilir, soruya cevap verme esnasındaki grafiksel değişimleri yakından takip edebilir. Test sırasında veya test sonrasında grafiklerdeki değişiklikler, (tansiyon yükselmesi, hızlı kalp atışı ve terleme) teste giren kişinin yalan söylediğine işaret eder.

Bununla beraber, bazı insanların yalan söylediğinde kan basıncı artarken diğer bir insanda bu görülmeye bilir. Her insanın yaan söylediğinde verebileceği tepkiler farklı olduğundan, poligraf testinin doğruluğu yüzde yüz değildir.

Poligraf Makinesi Kandırılabilir Mi?

Profesör Donald Grubin'e göre bu sorunun cevabı evet kandırılabilir. Uzmanlara göre yalan makinesini kandırmak imkansız değil fakat bunun için çok kapsamlı bir eğitim ve tecrübeli bir denetmen ile pratikler yapılması gerekiyor. 

Yalan makinesini kandırmak için bir çok ilaç kullanan insanlarda var fakat, bu ilaçlar henüz makineyi kandıracak düzeyde bir etki göstermedi. Yalan makinesi gözetmenlerinin uzmanlıkları ve tecrübeleri makinanın kandırılamamasında büyük role sahip.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap