Pixelmator Ekibinden iPhone Uygulaması: Pixelmator Photo

Pixelmator Pro adını taşıyan görüntü düzenleme uygulamasıyla bilinen Pixelmator ekibi, iPhone için bir uygulama yayınladı. Pixelmator Photo sayesinde kullanıcılar iPhone kamerasıyla fotoğraf çekip ardından hemen düzenleme yapabilecekler. Ayrıca uygulamada fotoğrafçıların işine yarayabilecek 30'dan fazla renk ayarlama aracı vardır.

Pixelmator Photo, Mac için geliştirilmiş Pixelmator Pro'nun en yaygın düzenleme özelliklerini iPhone'a getirdi. Pixelmator Photo tamamen temel özelliklerle donatıldı. Uygulama fotoğrafa zarar vermeden görüntülerde ayarlamalar ve düzenlemeler yapma imkanı tanıyacak.

Mobil Fotoğraf Düzenleyici: Pixelmator Photo

Pixelmator Photo temel düzenleme ve ayarlama özelliklerine ek olarak bir dizi farklı seçenek sunuyor. Uygulama sayesinde eğri ayarlamalarını yapabilecek ve renk filtrelerini düzenleyebileceksiniz. En önemlisi ise istenmeyen nesneleri kaldırmak için onarım özelliğinden yararlanabileceksiniz.

Pixelmator Photo gelişmiş yapay öğrenme (makine öğrenimi) araçlarıyla donatıldı. Yapay öğrenme yoluyla kırpma ve yapay öğrenme yoluyla süper çözünürlüğe erişim gibi olanaklar bulunuyor. Dilerseniz tek seferde birden fazla fotoğrafta düzenleme yapabilmek için çeşitli iş akışları oluşturabileceksiniz.

Pixelmator Photo bir anlamda masaüstü cihazlardaki üst düzey düzenleme deneyimini mobile aktarmış olacak. Profesyonel fotoğrafçılar için tasarlanan 30'dan fazla renk ayarına ve 600'den fazla kameradan RAW görüntü desteğiyle mobilde fotoğraf düzenlemek için ihtiyacınız olan her şeyi size sunabilecek.

Pixelmator Photo 2.0 Sürümünde Neler Var?

Pixelmator Photo aslında var olan bir uygulamaydı. Pixelmator ekibi uygulamanın 2.0 sürümüyle birlikte onu iPhone'a getirmeye karar verdi. Bunu yaparken fotoğraf tarayıcısını yeniden tasarladı ve aynı zamanda uygulamaya ML Denoise adını verdiği bir özellik ekledi. Pixelmator Photo 2.0 sürümüyle birlikte eklenen diğer özellikler ise şu şekilde oldu:

 • iPhone kullanıcıları Pixelmator Photo uygulamasını kullanarak masaüstü düzeyinde fotoğraf düzenleme deneyimi yaşayabilecekler.
 • Gelişmiş görüntü işleme teknikleri uygulamaya dahil edildi. Fotoğraflara zarar vermeden renk ayarlamaları gerçekleştirilebilecek.
 • Fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış ve tasarlanmış olan hızlı ön ayarlar uygulamaya dahil edildi. Kullanıcılar fotoğraflarını öne çıkarmak için bunları kullanabilecekler.
 • Son derece basit ama oldukça işlevsel olan bir nesne kaldırma aracı sunuldu. Kullanıcılar istenmeyen nesneleri zahmetsizce kaldırabilecekler.
 • Milyonlarca profesyonel fotoğraf ile eğitilmiş olan bir yapay öğrenme algoritması kullanıldı. Bu algoritma fotoğraf çekimlerini otomatik olarak iyileştirebilecek.
 • Güçlü ve kullanımı kolay bir Corp (kırpma) aracı eklendi. Kullanıcılar bu araç sayesinde fotoğrafları kırpabilecek, düzeltebilecek ve döndürebilecekler.
 • Fotoğraflarda yapılan her türlü değişiklik fotoğraf kütüptanesiyle eşlenecek. Bu sayede kullanıcılar diledikleri zaman fotoğraflarına erişebilecekler.
 • Yapay öğrenme destekli renk eşleştirme ile fotoğraf görünümleri kopyalanabilecek. Böylece kullanıcılar bir fotoğrafın görünümünü kolayca diğerine aktarabilecekler.

Yukarıdakilerin doğrudan Pixelmator Photo 2.0'ın sürüm notlarından alındığını söyleyebiliriz. Pixelmator Photo bundan çok daha fazlasını gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir. Bu uygulama sayesinde neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sunulan özelliklerden pratik bir biçimde yararlanarak fotoğraf düzenleme konusunda hemen hemen her ayrıntıya dokunabilirsiniz.

Pixelmator Photo Uygulamasıyla Neler Yapılabilecek?

Daha önce belirttiğimiz gibi Pixelmator Photo uygulaması masaüstü seviyesindeki fotoğraf düzenleme olanaklarını iPhone'a getirmiş olacak. Özel olarak geliştirilmiş fotoğraf tarama ve fotoğraf düzenleme özelliklerini size sunacak. Denoise adı verilen özelliğiyle fotoğraflardaki görüntülü kirliliğini kaldırmanızı sağlayacak.

 • Levels, Curves, Hue & Saturation, Selective Color ve Black & White seçenekleriyle fotoğraflarınızın renklerini istediğiniz şekilde düzenlemenize olanak tanır.
 • Fotoğraflarda aşırı renk değişiklikleri yapmış olsanız bile bozuklukları azaltmak, renk kalitesini korumak ve ayrıntıları ortaya çıkarmak için gelişmiş görüntü işleme tekniklerini devreye sokar.
 • Yapay öğrenme algoritmasını kullanarak Lightness (açıklık), Color Balance (renk dengesi), Selective Color (seçici renk) ve diğer ayarlamaları otomatik olarak uygulamanızı sağlar.
 • Fotoğrafları herhangi bir bozulma olmadan düzenleyebilir ve onlara iPhone ile iPad cihazlarınızdan ve iCloud Drive hesabınızdan erişebilirsiniz.
 • RAW fotoğrafları iPad ve iPhone cihazlarında açabilirsiniz. 600'den fazla RAW görüntü biçimi desteklenir. ML Enhance özelliğiyle RAW fotoğraf kalitesini otomatik olarak yükseltebilirsiniz.
 • Yapay öğrenme destekli ML Enhance özelliğiyle beyaz dengesini ve fotoğraftaki her bir renk aralığını geliştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken fotoğraflara ufak dokunuşlar gerçekleştirmek olacak.
 • Fotoğraflarınız için oldukça işlevsel ön ayar koleksiyonlarını kullanabilirsiniz. 9 farklı ön ayarı kullanarak sinematik görünümler elde edebilir veya manzara fotoğraflarını iyileştirebilirsiniz.
 • Sadece tek bir tıklamayla fotoğraflarda yer alan istenmeyen nesneleri kolayca kaldırabilirsiniz. Arka plan ne kadar karmaşık olursa olsun Repair aracı bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Düzenleme yaparken kendi belirlediğiniz ön ayarları kullanabilirsiniz. Böylece kendi iş akışlarınızı oluşturabilecek, fotoğrafları kırpabilecek ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

Pixelmator Photo fotoğraflarınızı hareket halindeyken düzenlemek için size bir dizi gelişmiş imkan tanıyacak. Tüm bu özelliklere erişebilmek için uygulamayı satın almanız gerekecek. Uygulamanın fiyatının tek seferlik 8 dolar ödemeniz gerekecek. Ayrıca uygulama ilk kez yayınlandığı için kısa süreliğine 4 dolardan satışta olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap