Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Pinterest’ten Reklamlara Dev Tırpan!

Kendine ait reklam platformu ile Pinterest kitlesine ulaşma imkanı sunan Pinterest, reklamlara yönelik ciddi bir sınırlama getirdi. Artık sosyal ağda zayıflama reklamları yayınlanmayacak. 

Pinterest tarafından 1 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan resmi açıklamada reklamlara yönelik ciddi bir kısıtlamanın uygulanacağı belirtildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, belirli bir vücut tiplerini idealize ederek öne çıkaran ya da tam ters şekilde kötüleyen reklamlar dahil olmak üzere kilo verme teması taşıyan tüm reklamların sistemde artık yasak kategorisinde yer aldığı belirtildi.

Açıklamada mevcut yasakların dünya genelinde Pinterest’in bir ilk olmasını sağladığı da vurgulandı. Mevcut yasaklamalar, şirketin bir duruşu olarak lanse edildi. Uzun zamandan beri mevcut alanda özel çalışmalar ve incelemeler yapıldığını aktaran Pinterest, kişilerin vücudumdan utanmasını, tehlikeli yollar ile kilo vermeye çalışmasını ya da sağlık için uygun olmayan ürünleri kullanmasını teşvik edilmesini engellemek adına reklamlar üzerinde böyle bir yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı belirtildi. 

Kriter “kilo vermeye odaklanma”

Şirket resmi açıklamasında sağlıklı yaşam tarzını ön plana çıkarak kişilerin sağlıklı ve herhangi bir risk içermeyen alışkanlıkları ve spor hizmetlerini keşfetmesi için yayınlanan reklamlara izin verileceğini duyurdu. Ancak bu reklam çalışmalarında da özellikle kilo vermek, kilo vermeye yönelik çeşitli öneriler sunmak tamamen yasak. Pinterest ile Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği'nin ortak bir çalışma ile faaliyete geçen mevcut proje, diğer sosyal ağ ve reklam platformları için de bir örnek teşkil ediyor. 

2015 yılından beri yeme bozukluğuna yol açabilecek içerik ve reklamlar ile mücadele içerisinde bulunan Pinterest, bu yıllardan itibaren zayıflama hapları, kilo verme öncesi ve sonrası görüntüleri içeren reklamları sistemden uzaklaştırılmıştı. Şimdi ise kilo verme konusunda tüm reklam çalışmalarını tamamen platform dışında bırakacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap