Pandemi Teknoloji Şirketlerini Etkilemedi

Pandemi nedeniyle dünya genelinde ekonomik zorluklar yaşanırken teknoloji devleri bu durumdan karlı çıktı. Yeni açıklanan mali çeyrek raporlarına göre şirketler ilk çeyreği büyüme ile kapattı.

Dünya hem uygulama hem de web adresleriyle en çok kullanılan şirketler olan Apple, Google, Amazon, Facebook ve Microsoft pandemiden olumlu yönde etkilendi. 2021’in ilk çeyreği ile ilgili yayınlanan resmi raporlarda, şirketlerin yüzde 42’lik bir gelir artışı elde ettiği görüldü.

Teknoloji şirketinde gelirler yükseldi!

Pek çok firma, pandemi nedeniyle kapanmanın eşiğinde. Yatırımlar ve yeni planlamaların iptal edildiği pandemi döneminde, 5 sektör devi gelirlerini 214,3 milyar dolardan 304,4 milyar dolara yükseltti. Şirketlerin gelirlerindeki bu büyüleyici artışın yanı sıra dikkat çeken bir diğer detay ise net karlarda oldu. Resmi açıklamalara göre şirketlerin net kartı yüzde 105,7 oranında arttı.

Bu artış ile birlikte net kar 36,3 milyar dolardan 74,6 milyar dolara yükseldi. Böylesine artışın en önemli nedeni ise bilgisayar ve internet kullanımlarının artması. Dünya genelinde eğitimlerin ve çalışma sistemlerinin online olarak dönüşmesi hem cihaz hem de hizmet alımlarını arttırdı. Online sürelerin arttığı teknolojide, şirketler de bu durumdan olumlu etkilendi.  

2021’in 1. çeyreği itibariyle şirketlerin gelirleri ve artış oranı şöyle; Facebook yüzde 48 artış ile 26,2 milyar dolar, Amazon yüzde 44 artışla 108,5 milyar dolar, Apple yüzde 61,6 artışla 72,7 milyar dolar, Google yüzde 34 artışla 55,3 milyar dolara ve Microsoft yüzde 19 artışla 41,7 milyar dolara gelirlerini yükseltti.

Yaşanan devasa artışın yanı sıra yıl sonuna yönelik tahminler dahi oldukça zor. Zira pandeminin devam etmesi halinde, şirketler karlılığını çok daha yükseltecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap