Oyunlarda FPS Yükseltme (Windows 10)

FPS, frame per second teriminin kısaltılmış halidir. Bu terim kare hızı veya kare frekansı anlamına gelir. Ayrıca Hertz cinsinden ifade edilme durumu vardır. Bir ekranda ardışık görüntülerin (karelerin) görünme sıklığını ifade etmektedir.

Spesifik olarak oyunlarda FPS, ekran kartınızın kaç kere oluşturduğunu ve monitörün her saniyede kaç kare görüntülediğini belirtir. Örneğin, 1 FPS, her saniye yalnızca bir görüntü görebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu ayrımı fark etmek önemlidir.

FPS, grafik kartının işlemci gücüne ve monitörün yenileme hızına göre belirlenir. Sabit bir değer olduğunu söylemek mümkün değildir. Bunun yerine, ne kadar güçlü bir sistem olursanız olun veya ne kadar harika bir oyun oynuyorsanız oynayın her zaman dalgalanma olacaktır.

Buna rağmen daha yüksek FPS almak dalgalanmanın daha düşük olacağı anlamına gelmektedir. Bilgisayarınızdaki mevcut FPS'yi kontrol etmek için Ayarlar > Sistem > Monitör kısmına gitmelisiniz. Burada "Gelişmiş görüntü ayarları" kısmına tıklayın. FPS burada Yenileme Hızı olarak görüntülenir.

FPS Neden Düşük Olur?

Bir oyun aşığı olarak daha iyi görseller ve daha iyi oyun deneyimi için oyunda FPS'ye çok dikkat ediyor olabilirsiniz. Ancak bazen FPS oldukça çok düşük bir seviyeye inebilir. Bu durumda FPS neden bu kadar düşük sorusunu kendinize sorabilirsiniz.

Birçok insan düşük FPS'in ağ sorunlarından kaynaklandığına inanır ama bu doğru bir yaklaşım değildir. Düşük FPS bilgisayarınızın performansıyla ilgilidir. Bu da özünde ağ sorun sorunlarından kaynaklanan oyun gecikmelerinden farklı bir şey anlamına gelmektedir.

 • Ekran kartı güncel olmayabilir.
 • RAM ve işlemci kaynakları hızla tüketiliyor olabilir.
 • Arka planda birçok uygulama veya işlem çalışıyor olabilir.
 • Sabit sürücünüz ile ilgili bazı sorunlar olabilir.

FPS Neden Yüksek Olmalıdır?

Çoğu durumda, daha yüksek FPS her zaman daha iyidir. Yüksek bir FPS elde ettiğinizde her saniye birçok kare görmüş olursunuz. Bu da görüntülerin pürüzsüz ve daha doğal olması anlamına gelecektir. Oyun oynarken bu çok önemlidir.

Elbette, özellikle hareket yakalama teknolojisi kullanan oyunlar için yüksek FPS ile görsel deneyim geliştirilecektir. Sonuçta, saniyede yalnızca birkaç kare görüyor olacaksınız. Oyun bir animasyondan çok bir slayt gösterisi olarak gözükecektir.

 • 30 FPS: Konson oyunlarında ve bazı düşük kaliteli bilgisayarlarda en yaygın FPS'dir. Bir oyunun oynanabilir olması için minimum gereksinim olarak kabul edilir.
 • 60 FPS: İdeal FPS değeridir. Normal monitörler ve aynı zamanda normal televizyonlar tarafından görüntülenebilen maksimum FPS değerini ifade eder.
 • 120 FPS: Yalnızca 144Hz yenileme hızına sahip monitörlerde görüntülenebilir. Yüksek donanım gereksinimleri söz konusu olduğundan birazcık tuzludur.
 • 240 FPS: En yüksek FPS değeridir. Yalnızca 240 Hz yenileme hızına sahip monitörlerde görüntülenebilir. Aşırı yüksek maliyetli olan daha iyi bir donanım gerekmektedir.

1. Gereksiz İşlemleri ve Başlangıç Programlarını Kapatma

Bazı programların bazı nedenlerden dolayı çok sayıda CPU kaynağını tüketebileceği doğrudur. CPU eksikliğinin düşük FPS'ye neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenden ötürü, arka planda çalışan bazı gereksiz işlemleri sonlandırmayı düşünebilirsiniz.

 • Başlat menüsüne sağ tuş tıklayın ve Görev Yöneticisi aracını açın.
 • İşlemler sekmesi altında, çok fazla kaynak kullanan gereksiz işlemleri seçin ve Görevi Sonlandır diyerek bunların çalışmasını sonlandırın.
 • Başlangıç sekmesi altında, listelenen başlangıç öğelerine sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.

2. Virüs Taraması Yapma

Bilgisayarınıza belirli bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, verileriniz zarar görebilir. Ayrıca bilgisayar performansı derinden etkilenebilir. Bu nedenle genel olarak FPS artışı gerçekleştirmek için virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması gerçekleştirilmesi önerilir.

Bunu yapmak için bir antivirüs yazılımı kullanabilirsiniz. Bunun yerine Windows'un kendisinde yer alan Windows Defender aracını kullanabilirsiniz. Standart bir antivirüs ile Windows Defender arasında çok az bir fark vardır. Sistemi yormayacak bir yazılım tercih etmelisiniz.

3. Grafik Sürücülerini Güncelleme

Grafik sürücünüz eskiyse veya bozuksa düşük FPS almanız söz konusu olabilir. Bu nedenle, daha iyi FPS elde etmek istiyorsanız grafik sürücünüzün güncel olup olmadığından emin olmalısınız. Gerekirse, sürücüyü güncellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • AMD ekran kartı kullanıyorsanız AMD'nin Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.
 • NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız NVIDIA'nın Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.
 • Intel ekran kartı kullanıyorsanız Intel'in Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.

4. Ekran Çözünürlüğünü Düşürme

Bazı durumlarda ekran çözünürlüğünü düşürmek FPS'yi belirli bir dereceye kadar iyileştirebilir. Bu yöntemin bazen işe yaramaması söz konusudur ancak denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Tek yapmanız gereken monitör çözünürlüğünü düşürmektir.

Bunu yapmak için Ayarlar kısmına gidin Sistem > Monitor kısmını takip edin. Sağ bölümde Ekran çözünürlüğü açılır menüsünü göreceksiniz. Buradan daha düşük bir değer seçmeye çalışın. Masaüstü gibi bir yerin çözünürlüğünün değişmesini istemiyorsanız bu ayarları oyun içinden yapabilirsiniz.

5. Güç ve Performans Ayarlarını Değiştirme

Denetim Masası içerisinde yer alan güç ve performans seçeneği ayarlarını değiştirerek FPS'yi artırabilmek mümkündür. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayardan daha fazla performans elde etmektir.

 • Başlat menüsünün yanında yer alan arama seçeneğini kullanarak Denetim Masası uygulamasına erişin. Burada Sistem ve Güvenlik sekmesine girin.
 • Sağ panelde yer alan Sistem seçeneğine girin. Daha sonra sol menüde bulunan Gelişmiş sistem ayarları sekmesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ufak pencerede Gelişmiş kısmında yer alacaksınız. Ardından Performans kısmında yer alan Ayarlar menüsüne girin. Burada seçeneği "En iyi performans için ayarla" diyerek ayarlayın ve ardından ayarları kaydedin.
 • Şimdi tekrardan Sistem ve Güvenlik kısmına geri dönüp Güç Seçenekleri seçeneğine tıklayın. Burada Ek planları göster seçeneğine tıklayın ve ardından Yüksek performans seçeneğini seçin.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarınız en iyi performansı sunmak için ayarlanmış olacaktır. En iyi performansı elde edebileceğiniz için artık oyunlarda daha yüksek FPS elde etmeniz söz konusu olacaktır. Yeterli gelmezse bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

6. Diski Temizleme

Windows 10'da FPS'yi artırmak için diskinizi temizlemeniz önemlidir. Bu şekilde, FPS için daha fazla kaynak ayırmak için çok fazla disk alanı kaplayan bazı önemsiz dosyaları veya klasörleri silebilirsiniz. Diski temizleyerek FPS artışı yapmak istiyorsanız aşağıya göz atabilirsiniz.

 • Windows tuşu + E tuşuna basarak Dosya Gezgini penceresini açın.
 • Sol panelde yer alan Bu bilgisayar seçeneğine tıklayın.
 • Cihazlar ve sürücüler kısmında temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tuş tıklayın ve ardından Özellikler kısmına gelin.
 • Karşınıza çıkacak Genel penceresinde Diski Temizle şeklinde bir buton olacaktır. Bu butona tıklayın.

Ardından temizlemek istediğiniz dosyaları ve klasörleri seçerek tamam deyin. Ardından benzer yaklaşımı diğer diskler için gerçekleştirebilirsiniz. Bu size yardımcı olmadıysa bilgisayarınızda yer alan büyük dosyaları bulup onları silebilirsiniz.

7. Diski En İyi Duruma Getirme

Bilgisayar performansını artırmak ve daha iyi FPS elde etmek için sabit sürücünüzü birleştirmek de iyi bir seçimdir. Sabit sürücüye bazı veriler eklediğiniz zaman küçük bilgi paketleri rastgele başka yerlerde depolanır. Bu kesinlikle bilgisayarınızın performansını etkileyecek bir durumdur.

Bu durumda, bu sorundan kurtulmak için sabit sürücünüzü birleştirmeniz gerekir. Aşağıdaki adımlarla bunu gerçekleştirmek oldukça kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken her disk için birleştirme işlemini özenle gerçekleştirmektir.

 • Windows tuşu + E tuşuna basarak Dosya Gezgini penceresini açın.
 • Sol panelde yer alan Bu bilgisayar seçeneğine tıklayın.
 • Cihazlar ve sürücüler kısmında temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tuş tıklayın ve ardından Özellikler kısmına gelin.
 • Özellikler kısmı açıldığında Araçlar sekmesine geçiş yapın. Araçlar sekmesinde Sürücüyü en iyi duruma getir ve birleştir başlığının altındaki En iyi duruma getir butonunu kullanın.

Tüm bu adımları takip ettikten sonra bir disk seçin ve onu en iyi duruma getir seçeneğine tıklayın. Süreç tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatın ve FPS değerinin yükselip yükselmediğini kontrol edin. Bu işe yaramadıysa bir sonraki adıma geçiş yapın.

8. Disk Hatalarını Kontrol Etme

Bilgisayarın doğru şekilde çalışmasını sağlamak ve FPS artışı elde etmek istiyorsanız diskinizi hatalara karşı denetlemeyi düşünebilirsiniz. Windows 10 bilgisayarda bunu yapmak son derece kolaydır. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeyi deneyin.

 • Windows tuşu + E tuşuna basarak Dosya Gezgini penceresini açın.
 • Sol panelde yer alan Bu bilgisayar seçeneğine tıklayın.
 • Cihazlar ve sürücüler kısmında temizlemek istediğiniz diskin üzerine sağ tuş tıklayın ve ardından Özellikler kısmına gelin.
 • Özellikler kısmı açıldığında Araçlar sekmesine geçiş yapın. Araçlar kısmında Hata denetimi başlığının altında yer alan Denetle butonuna tıklayın.

Bu adımın tamamlanması biraz sürecektir. Ancak diskinizin hatalar karşısında durumu belli olacaktır. Bununla birlikte diskinizde hatalar varsa bunlar onarılmış olacaktır. Böylece bilgisayarınızı çok daha performanslı bir biçimde kullanma fırsatı elde edersiniz.

9. Overclock Yapma

Overclock yapma yani hız aşırtma, daha iyi oyun deneyimi için FPS'yi artırmak adına oyuncular arasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi kullanmadan önce mutlaka bilgisayarınızdaki işlemcinin ve kasadaki soğutma durumunuzun ideal olduğundan emin olmalısınız.

Bir oyun meraklısı olmanız ve overclock yapma konusunda kendinize güveniyorsanız bilgisayarınızda yer alan işlemci ve ekran kartı gibi donanımların hız aşırtma özelliklerinden faydalanmayı düşünmelisiniz. Yine de bu işleme pek aşina değilseniz bunu yapmanızı önermeyiz.

10. FPS Yükseltme Programı Kullanma

FPS yükseltme konusunda bu son önerimiz olacak. Yukarıda yer alan adımlar FPS konusunda size yardımcı olmadıysa veya bu adımlardan çok az verim elde ettiyseniz çeşitli FPS yükseltme programlarını kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Razer Cortex
 • MSI Afterburner
 • Advanced System Optimizer
 • WTFAst

Bu programlardan herhangi birini kullanmak FPS artışı yaşamanızı sağlayabilir. Özellikle Razer Cortex bu konuda oldukça popüler bir programdır ve işe yaramaktadır. Diğerlerini ise alternatif programlar olarak düşünmeniz çok daha doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap