Oyun Oynayan Kişiler Oynamayanlara Göre Daha Mutlu

Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre oyun oynayan kişilerin oyun oynarken ki hisleri ele alındı. Araştırmanın sonucunda oyun oynayan kişilerin, oyun oynamayan kişilere göre daha mutlu olduğu ortaya çıktı. 

Günümüzde oldukça popüler olan, hatta profesyonelleşen oyun dünyası daha da gelişerek yoluna devam ediyor. Tetristen atariye, konsol oyunlarından bilgisayarlara derken şimdilerde bulut tabanlı oyunlar hayatımıza giriş yapıyor.

Araştırmada ele alınan iki oyun olan Animal Crossing ve Zombies video oyunları 18 yaş üstü 3 bin 274 oyuncuya uzun süre boyunca oynatıldı ancak oyun oynama süreleri net olarak paylaşılmadı. Araştırmayı yapan Profesör Andrew Przybylski şu sözleri kullandı; ‘’Günde dört saat Animal Crossing oynayan kişiler, oynamayanlara göre daha mutlu fakat bu sonuç oyunun tek başına mutlu ettiği anlamına gelmez.’’ Profesör Andrew Przybylski, diğer oyun üreticilerine ve psikologlara bu konuda araştırmalar yapılıp, verilerin paylaşılması çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü, oyun hakkında geçen yıl yaptığı açıklamada ''oyun oynama bozukluğu'' hastalığını kabul etmişti.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap