Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Oyun Geliştirme İçin En İyi 9 Python Framework

Battlefield 2 gibi popüler oyunların bazıları diğerlerine ek olarak bir dizi işlevselliği ve eklentisi nedeniyle Python programlamayı kullanır. Oyun geliştirme için kullanılabilecek en iyi Python framework yapılarını bilmek bu nedenle çok önemlidir.

Oyun sektöründeki ilerleme ile birlikte Python dili geliştiriciler tarafından video oyunları için hızlı prototip hazırlanabilmesi için olağanüstü bir seçim olduğunu kanıtlamış oldu. Bu doğrultuda oyun geliştirmek için bazı Python framework yapılarını bilmek önemli hale geldi.

1. Pygame

Pygame, mükemmel SDL kütüphanesinin üzerine inşa edilmiş oyunlar gibi multimedya uygulamalar yapmak için açık kaynaklı bir Python kütüphanesidir. Bu kütüphane C, Python, Native ve OpenGL'in birleşiminden oluşur.

Pygame, kullanıcıların Python programlama ile tam özellikli oyunlar ve multimedya programları oluşturmalarını sağlar. Oldukça taşınabilir bir çözümdür. Neredeyse her platform ve işletim sisteminde çalışır. Daha fazla bilgi için Pygame bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

2. PyKyra

PyKyra, hem SDL hem de Kyra motoruna dayanana Python için geliştirilmiş en hızlı oyun geliştirme framework çözümlerinden biridir. Bu framework çözümünün standart özellikleri oldukça güçlüdür. Buna ek olarak MPEG video, MP3, WAV gibi sesleri ve doğrudan görüntü okumayı destekler.

PyKyra tüm işlevselliği sayesinde oyun geliştirme için kullanılan en popüler framework yapılarından birisidir. Çoğu geliştirici, oyun geliştirmek için bu yapıyı kullanmaya çalışır çünkü kütüphanesi oldukça geniştir. Daha fazla bilgi için PyKyra bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

3. Pyglet

Pyglet, Python için geliştirilmiş açık kaynaklı, platformlar arası bir pencere oluşturma ve multimedya kütüphanesidir. Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oyunlar ve görsel açıdan zengin diğer uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek güçlü bir kütüphanedir.

Pyglet, pencere oluşturmayı, kullanıcı arabirimi olay işlemesini, OpenGL grafikleri, resim ve video yüklemeyi ve ses ile müzik çalmayı destekler. Pyglet, Python 3.5+ altında çalışan bir framework yapısıdır. Daha fazla bilgi için Pyglet bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

4. PyOpenGL

PyOpenGL, OpenGL ve ilgili API'ye bağlı en yaygın çapraz platform destekli Python yapılarından birisidir. PyOpenGL framework yapısında bağlanma, standart ctypes kütüphanesi kullanılarak oluşturulur. Ayrıca PyOpenGL, Raw XLib dahil olmak üzere pek çok GUI kütüphanesi ile çalışabilir.

Bununla birlikte PyOpenGL, API'yi temizlemeye ve daha fazla Pythonic arayüz sunmaya çalışmaz. Bu yüzden sizi OpenGL'nin ayrıntılarını öğrenmek zorunda bırakmaz. Daha fazla bilgi için PyOpenGL bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5. Kivy

Çoklu dokunma uygulamaları gibi yeni kullanıcı arayüzleri ile donatılmış Kivy, uygulamaların hızlı gelişimi için açık kaynaklı ve platformlar arası bir Python kitaplığıdır. Kivy, Linux, Windows, OS X, Android, iOS ve Raspberry Pi üzerinde çalışır.

Bununla birlikte Kivy, WM_Touch, WM_Pen, Mac OS X Trackpad, Magic Mouse, Mtdev, Linux Kernel HID ve TUIO dahil olmak üzere çoğu girişi, protokolü ve cihazı yerel olarak kullanabilir. Daha fazla bilgi için Kivy bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

6. Panda3D

Python ve C++ ile yazılan Panda3D, gerçek zamanlı 3D oyunlar, görselleştirmeler, simülasyonlar, deneyler ve daha fazlasını üretmek için kullanılabilecek açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir motordur. Panda 3D çeşitli komut satırı araçları içerir.

Panda3D, kullanıcıların içerik üretim hattını otomatikleştirmesine ve komut dosyasını yazmasına olanak tanıyan kaynak varlıklarının işlenmesi ve optimize edilmesi için komut satırı araçları içerir. Daha fazla bilgi için Panda3D bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

7. Cocos2d

Python, C++ ve Objective C il yazılan Cocos2d, oyunlar, uygulamalar ve diğer GUI tabanlı etkileşimli programlar oluşturmak için kullanılabilen açık kaynak kodlu bir yazılım framework yapısıdır. Cocos2d ailesi, Cocos2d-x, Cocos2d-JS, Cocos2d-XNA ve Cocos2d (Python) oluşur.

Cocos2d-x, platforma bağlı bir katmana sahip, C++ ile yazılmış açık kaynak kodlu bir oyun framework yapısıdır. Cocos2d-JS, bir dizi basitleştirilmiş JavaScript dostu API ile tam Cocos2d-x işlevselliğini destekler. Daha fazla bilgi için Cocos2d bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

8. Python-Ogre (PyOgre)

Python-Ogre veya diğer bilinen adıyla PyOgre, OGRE 3D motoru için bir C++ kütüphanesinin Python bağlamasıdır. PyOgre çapraz platformu destekler ve hız ile esnekliği ortaya koyar. Ogre, etkileyici bir özellik setini destekleyen ve etkileyici oyunlar oluşturmak için kullanılan bir motordur.

Ogre, tamamen C++ ile yazılmış 3D oluşturma motoru özelliğini taşır. PyOgre aslında iki kütüphaneden oluşur. Birincisi bir 3D oluşturma motoru olan Ogre3D ve ikincisi gömülü bir GUI sistemi olan CEGUİ sistemidir. Daha fazla bilgi için Python-Ogre bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

9. Ren'Py

Python ve Cython dillerinde yazılan Ren'Py, görsel romanlar ve yaşam simülasyon oyunları oluşturmak için kelimeleri, resimleri ve sesleri birleştirmeyi kolaylaştıran, dijital hikaye anlatımı için ücretsiz ve çapraz platformlu bir motordur.

Ren'Py tarafından sunulan Python kodlama dili desteği, geliştiricilerin karmaşık oyun mantığıyla çalışmasına olanak tanır. Ren'Py yapısının en büyük avantajlarından biri hemen hemen her bilgisayar sisteminde çalışmasıdır. Daha fazla bilgi için Ren'Py bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap