OnePlus, Pil Ömründen Tasarruf Etmek İçin Popüler Uygulamalarını Yavaşlattığını İtiraf Etti

OnePlus, en son çıkarttığı OnePlus9 ve 9 Pro telefonlarında pil ömrünü arttırmak için popüler uygulamalarının çoğunun performansı kasıtlı olarak azalttığını doğruladı.

Google Play Store'un önde gelen uygulamalarında yavaşlamayı keşfettikten sonra durumu “oldukça şaşırtıcı” olarak nitelendiren Anandtech'ten Andrei Frumusanu tarafından yapılan testlerden sonra bu durum ortaya çıktı. 

Andatech, aldığı sonuçta OnePlus’ın “popüler uygulamaların yüklerini hızlı olan çekirdeklere yüklemeyerek, web’de gezinme gibi sıradan yapılan işlerde bile yavaşlamaya sebebiyet verdiği” anlaşıldı. Andatech, Chrome ve Twitter performansını kapsamlı bir şekilde test etti, ancak yavaşlamanın sebebini “Google Playstore’da herhangi popülerlik düzeyine sahip olan hemen hemen her uygulama için geçerli olduğu” sonucuna varıldı. Bunun genel olarak Google Play üzerinde bulunan Office, sosyal medya ve tarayıcı uygulamalarının neredeyse hepsini etkilediği ancak Genshin Impact gibi ağır oyunları etkilemediği anlaşıldı.

Geçmişte bazı telefon üreticileri, kendi telefonlarının performanslı gözükmeleri için yapay bir şekilde performanslarını arttırmışlardı. Buradaki olay biraz daha farklı; kıyaslanan uygulamalar beklenilen gibi çalışıldığı düşünülse de “normal” uygulamaların performansları düşürülüyor. Aynı zamanda, oldukça popüler olan test aracı GeekBench, OnePlus’ın yapmış olduğu bu stratejiyi “kıyaslama manipülasyonu” şeklinde görerek OnePlus 9 ve 9 Pro’yu kıyaslama listesinden çıkarttı.

OnePlus XDA geliştiricileri, “En büyük önceliğimiz, kısmen önemli olan kullanıcı geri bildirimlerine hızlı bir şekilde hareket etmeye dayalı olarak, ürünlerimizle birlikte her zaman harika bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Mart ayında OnePlus 9 ve 9 Pro'nun piyasaya sürülmesinden sonra, bazı kullanıcılar bize cihazların pil ömrünü ve ısı yönetimini geliştirebileceğimiz bazı yollardan bahsettiler. Bu geri bildirimin bir sonucu olarak, Ar-Ge ekibimiz, uygulamanın işlemci gereksinimlerini en uygun güçle eşleştirerek, Chrome da dahil olmak üzere en popüler uygulamaların çoğunu kullanırken cihazların performansını optimize etmek için son birkaç aydır çalışıyor. Bu durum, güç tüketimini azaltırken sorunsuz bir deneyim sağlamamıza yardımcı olmasının yanı sıra, bazı kıyaslama uygulamalarında cihazların performansını da etkileyebiliyor. Odak noktamız her zaman olduğu gibi, kullanıcılarımız için cihazın performansını artırmak için elimizden geleni yapmaktır.” diyerek bu olayın pil ömrünü arttırmaya dayalı kasıtlı bir durum olduğunu doğrulamış oldular.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap