Olağanüstü Farlar: Digital Matrix Light

Alman otomobil devi Audi, 2021 yılında üretilecek olan elektrik motorlu araçlarında hareketli grafik gösteren Dijital Matrix Light farlarını kullanıcılarına tanıttı. 

Audi, kullanıcılarını mest edecek olan yeni DML farlarını e-tron ve e-tron Sportback modellerinde opsiyonel olarak sunuyor. 5 farklı grafik seçeneği, 1.3 milyon mikro ayna ile uyarlanabilir ışık yayan farlar adeta film projektörü gibi çalışıyor.

Audi, görsel olarak etkileyici olan farlarını işlevsellik ile pekiştirmiş görünüyor. Dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilecek olan farların karşılama ve ayrılma haricinde de özellikleri var, bunlar:

  • Şerit değiştirirken uyarlanabilen farlar sayesinde gelen trafiğin görüş alanı etkilenmiyor.
  • Aracın şeritte kalmasını sağlayabilme.
  • Gelen trafikte köşelerde bulunan insanları veya nesneleri görmeyi kolaylaştırıyor.
  • 5.000 piksel ayarı yapma imkanına sahip mikro aynalar.

Kullanıma Engel Var!

Her ülkenin kanunları DML far teknolojisini kullanmaya uygun değil. Örneğin ABD’de yaşayan kullanıcılar sadece karşılama ve aydınlatma özelliklerini kullanabilecek. Audi yetkilileri DML far teknolojisini izin verilmeyen tüm ülkelere uyumlu hale getirileceğini açıkladı.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap