NFT Satış Hacmi Yükselmeye Devam Ediyor

Son dönemde oldukça popüler hale gelen NFT ile şifrelenen dijital eserlerin satışları, yılın ilk yarısında 2,5 milyar doları geçerek rekor seviyelere ulaştı.

Türkçe olarak karşılığı "değiştirilemez token" olan non-fungible token (NFT), blockhain ağı ile şifrelenmiş, bir benzeri daha olmayan token anlamına gelmekte. Yılın ilk çeyreğinde 1 milyar dolar seviyelerine ulaşan ve rekor kıran NFT satışları, yılın ilk 6 ayında ise 2,5 milyar dolara ulaştı. NFT işlemlerini ethereum zincirinde bir araya getiren NonFungible'a göre Mart ayından bu zamana kadar alıcılar, haftalık olarak toplam 10 bin ila 20 bin NFT satın alımı yaptı.

NFT satışları ile ilgili görüş bildiren uzmanlar, önümüzdeki dönemlerde satışların artarak devam edeceğini ve pazar değerininin katlanarak büyüyeceğini söylüyor.

NFT Nedir?

"Değiştirilemez token" olarak bilinen NFT, blockhain üzerinden şifrelenen ve bir eşi olmayan varlıklara demektedir. Normal token ve coin kavramlarından farklı olarak çalışan NFT, değiştirilemez, benzersiz, mülkiyet ve orijinallik hakkı sahibine ait varlıktır. NFT; oyun, video veya resim gibi maddi olmayan dijital öğeleri temsil etmekte. Temsil edilen bu ögelerin sahipleri, blok zincirlerine kaydediliyor.

Eşsiz tokenler (NFT) çoğunlukla dijital sahiplik, koleksiyon ve mülkiyet hakları alanında tercih edilmekte. Ayrıca dijital koleksiyon ürünleri, çevrimiçi oyunlarda bulunan eşsiz dijital ögeler ve kripto sanat eserleri gibi birçok alanda NFT kullanılabiliyor. NFT satışlarını daha iyi anlayabilmek için birkaç örnek verelim. Daha birkaç gün önce "World Wide Web"in mucidi Berners-Lee, internet ağını oluşturmak amacıyla yazdığı kodları 5, 4 milyon dolara NFT olarak satmıştı.

Bir diğer NFT satışı ise geçtiğimiz aylarda gerçekleşti. Twitter CEO'su Jack Dorsey'in 2006 senesinde kendi platformunda paylaştığı ve Twitter tarihinin ilk tweet'i olan "twttr'ımı kuruyorum", NFT ile şifrelenmiş ve ardından 2,9 milyar dolara alıcı bulmuştu. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap