Müzik Yapmak İsteyenler İçin En İyi 5 Program

Müzik ile uğraşmayı seviyorsanız çoğunlukla ücreti aşırı pahalı olan yazılımlar veya programlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak tüm bunları bir kenara bırakırsanız kullanabileceğiniz bazı önemli ücretsiz alternatif programlar yer alacaktır.

Bilgisayarında müzik yapmak isteyen kişilerin FL Studio, Logic ve Cubase gibi programlara aşina olmaları söz konusudur. Buna karşın bu programlar ücretlidirler. Bunlara para vermek istemiyorsanız ücretsiz alternatiflere yönelmeyi düşünmelisiniz.

1. Apple Garageband

Apple'ın uzun süredir kullanımda olan dijital ses iş istasyonu, ilk çıkış tarihi olan 2004 yılından bu yana uzun bir yol kat etmiştir. Hala birkaç temel özelliğe sahip olmamasına rağmen bir Apple cihazı (MacBook vs.) kullanıyorsanız GarageBand işinizi fazlasıyla görecektir.

Apple, müzik prodüksiyonuna mükemmel bir geçiş yapmanızı sağlayacak bu araç ile ufkunuzu genişletecektir. Özellikle Logic Pro X'i kullanmak istiyorsanız ilk önce GarageBand ile giriş yapıp gelişim gösterdikten sonra ilgili ücretli programa geçiş yapabilirsiniz.

Kolay kontroller, ilgi çekici stiller ve çeşitli varyasyonlarla birlikte kullanımı oldukça kolay olan oluk oluşturucu olan Drummer bulunur. Ayrıca Apple Loops ses kitaplığındaki içeriklere erişebilirsiniz. Ayrıca geçici kolay hale getirmek için Logic'e tanıdık bir yüzle karşılaşırsınız.

2. Tracktion T7

Tracktion ücretsiz olarak sunularak belki de en ideal iş modelini sahaya sürmüş durumunda. En son çıkmış özelliklerin tümünü alma şansınız olmayabilir. Ancak şirket, neredeyse yıllık olarak yaptığı güncellemeleri size sunacaktır.

Programın her bölümü ölçeklenebilir yapıdadır. Böylece iş akışınıza uyacak şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Alt panel, ekranın başka bir yerinde seçtiğiniz parametreleri görüntülemek için değişkenlik gösterecektir. Bunu ideal şekilde kullanabilirsiniz.

Tracktion T7 ayrıca tümü elbette donanım yeteneklerinize bağlı olarak sınırsız sayıda ses ve MIDI parçasına sahiptir. Ayrıca VS ve ses birimleri (audio units) dahil olmak üzere birden fazla eklenti biçimini barındırabilecek bir durum söz konusudur.

Yazılımı indirmeden önce, bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresi ve şifre girmeniz istenecektir. Yazılımı yükledikten sonra ilk kez çalıştırdığınızda demo sürümünde olduğunuzu göreceksiniz. Demo sürümü kısıtlı özellikler sunmaktadır.

Ancak endişelenmeyin, "Unlock..." seçeneğine tıklayın, ardından daha önce belirlediğiniz adresi ve şifreyi girin. Tüm özellikler artık kullanıma hazır olacaktır. Bu noktadan sonra Tracktion T7 programından dilediğiniz gibi verim alabilirsiniz.

3. AmpliTube Custom Shop

AmpliTube Custom Shop, AmpliTube 4'ün kırpılmış bir versiyonudur. Buna rağmen tamamen işlevsel bir gitar teçhizatı modelleme uygulamasıdır. Bu ücretsiz sürüm, bir dijital komatik akort aleti, dokuz pedal kutusu ve dört amfi dahil olmak üzere 24 modelle gelir.

Herhangi bir gitaristi doğrudan bilgisayarda kayıt yaparken mutlu edecek çok şey vardır. AmpliTube'un tonları otantiktir. Etkileyici özelleştirme seviyesi mevcuttur. Ancak belki de en büyük nimet Custom Shop özelliği denilebilir. Ancak burada satın alım yapmanız gerekmektedir.

4. Klevgrand SyndtSphere

Klevgrand adı biraz garip görünebilir ancak Stockholm merkezli prodüksiyon şirketi, oldukça ezoterik arayüze sahip bir dizi ince sesli enstrümanla kesinlike bir isim yapmayı başarmıştır. Bu başarıyı da SyndtShpere ile taçlandırmıştır.

SyndtSphere bir istisna değildir. Piyasadaki en erişilebilir yazılım synthesizer araçlarından biridir. 70'in üzerinde ön ayar ile yüklü olan programın en büyük özelliği, uygulamanın merkezinde şık bir küre benzeri nesne kullanarak sesler arasında geçiş yapabilmektir.

Daha tecrübeli yapımcıların yeni başlayanlar için ideal gibi gözüken bu uygulamada geri adım atmasına gerek yoktur. SyndtSphere, içinde gizlenen etkileyici bir ses dizisine sahiptir. Bazı sağlam ses tasarımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

5. BandLab Cakewalk

Eskiden Cakewalk SONAR olarak bilinen Cakewalk, ilk dijital ses iş istasyonlarından biridir. Ancak sahibi Gibson geçen yıl geliştirmeyi bırakmıştır. Ancak bulut müzik oluşturma platformu BandLab, yazılımı çıkararak ücretsiz olarak indirilebilir hale getirdi.

Cakewalk, yaratıcı şarkı yazma araçları ve enstrümanları, gelişmiş miksaj ve mastering araçları, kendi kayıtlarınız için sınırsız MIDI ve ses parçaları ve eksiksiz bir düzenleme araçları paketi içeren eksiksiz bir müzik prodüksiyon paketidir.

Çalışmanızı bitirdikten sonra onu doğrudan SoundCloud, YouTube, Facebook ve diğer birçok sitede yayınlayabilirsiniz. Bu son derece önemli olan araçlarla paylaşım ihtiyacınızı görebilirsiniz. Programın şimdilik sadece Windows 10'da kullanılabilir olduğunu unutmamak gerekir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap