Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Mozilla Popüler Firefox Eklentilerini Kaldırdı

Mozilla tarafından yapılan yeni düzenlemelerde 1 milyon kişi tarafından kullanılan popüler Firefox eklentilerine erişim engellendi.

Mozilla tarafından yapılan yeni araştırmalarda, tarayıcıdaki proxy API’yi kötü amaçlar için kullanılan eklentiler tespit edildi. Geliştiricilerin keşfettiği bu açıktan yararlanarak kullanıcı güvenliğini ihlal ettiğini tespit eden Mozilla, bu durumun ardından eklentileri kullanım dışı bıraktı ve eklenti mağazasından kaldırdı.

Gelişmeleri Blog Sayfasından Duyurdu

Mozilla tarafından yapılan bu değişiklikler resmi blog adresinde yer buldu. Blog yazısında yer alan açıklamalarda eklentilerin tarayıcı güncellemelerinin kurulmasını engellediği ve bu doğrultuda farklı olumsuzluklara yol açtığı ifade edildi. Bu durumun ardından proxy API’ye bağlantısı olan tüm eklentilerin de bağlantısı kesildi. 

Mozilla, bazı eklentileri devre dışı bırakarak bu konuda güvenliği sağlarken önümüzdeki günlerde mevcut açığı kapatarak daha güvenli bir kullanım sunacağını duyurdu. Resmi olarak yapılan bu açıklama ile birlikte Bypass ve Bypass XM olarak tanımlanan eklentilerin bu duruma neden olduğu belirtildi

"Mozilla'da kullanıcı güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Eklenti gönderim sürecimiz, Firefox kullanıcılarını korumak için geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ettiğimiz otomatik ve manuel incelemeleri içeriyor.” denilerek duyurulan güncelleme, Mozilla’da eklentiler üzerinden yeni bir dönemin başlayacağını da gösterdi. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap