Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Mozilla, Arama Motorunu Bing ile Değiştirerek Kullanıcılarının Tepkisini Ölçüyor

Firefox kullanıyorsanız ve arama motorunuz ansızın bir anda değiştiyse, Mozilla’nin arama motorlarıyla alakalı çalışmasına seçilmiş olabilirsiniz. Mozilla zaman zaman kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bildiğimiz son şey ise, arama motorunu Google’dan Bing’e değiştirdiği.

Bu çalışma şimdilik çok fark edilen bir değişim yaratmadığı zira kullanıcıların %1’inden azını etkilediği söyleniyor. Çalışmanın 2022 boyunca sürmesi bekleniyor ve Mozilla’nın “arama motorunu değiştirdiğinde kullanıcıların bu duruma nasıl tepki vereceğini” anlamaya çalışacak.

Varsayılan arama motorunuz izniniz olmadan değiştiyse, sağ üst köşede bulunan üç çubuklu simgeden "Ayarlar"a giderek önceki tercihinize geri dönebilirsiniz. Ardından, sol sütundaki "Ara" yı tıklayın ve "Varsayılan Arama Motoru" bölümünü arayın. Bulduktan sonra, kullanmak istediğiniz arama motorunu seçin.

Firefox’un varsayılan arama motorları çoğunlukla Google ve Yahoo arasında değişiklik göstermiştir. Google, 2014'te Yahoo ile anlaşmadan önce, Firefox’un varsayılan arama motoruydu. Yahoo'nun Mozilla ile olan anlaşmasının 2023'e kadar sürmesi gerekiyordu, ancak Verizon arama motorunu satın aldığında Mozilla, Google'a geri dönme şansı buldu.

Mozilla'nın Google ile ne sözleşmesi olduğu bilinmiyor, ancak raporlar Firefox'un 2023'e kadar Google arama motoruna bağlı olduğunu iddia ediyor. Her iki şirket arasındaki anlaşmanın yılda 400 milyon dolar ile 450 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap