Mount & Blade: Warband RGL Error Çözümü

Mount & Blade ve Mount & Blade: Warband oyunları modlarla desteklenen bir oyundur. Bir başka ifadeyle üçüncü taraf geliştiricilerin oyun için mod yazması ve bunları oyunculara sunması mümkündür. Ancak birçok durumda oyuncuların dikkatinden kaçan bazı hususlar olabilir.

Bu tür hususlarda genelde oyuncuları Mount & Blade RGL Error veya Mount & Blade: Warband RGL Error karşılar. Bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız üzülmeyin çünkü sorunun çözümü yine sizin elinizde.

1. Sürüme Dikkat Etmelisiniz

Mount & Blade için mod indirdiğiniz zaman modun hangi sürümde çalıştığına çok dikkat etmelisiniz. Örneğin indirdiğiniz mod v143.2'de çalışıyorsa ve siz bu hatayı v156.3'te alıyorsanız yapmanız gereken sürüm düşürme gerçekleştirmektir.

Alternatif olarak indirmiş olduğunuz modun güncel sürüm için olan versiyonunu indirmeyi denemelisiniz. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsan v156.3 yüklüyse, indirmek istediğiniz modun v156.3 ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

2. RGL_Config Dosyasını Silmelisiniz

Öncelikle bu işlem bazı ayarlarınızın kaybolmasına sebebiyet verebilecektir. Bunun için rgl_config dosyasını silmeden önce mutlaka onu yedeklemelisiniz. Daha sonra rgl_config dosyasını silerek oyunu yeniden başlatmayı denemelisiniz.

Bu işlemi neden yapıyoruz? Bazı durumlarda config dosyasının içerisinde yer alan düzenlemeler hatalı olabiliyor. Amacımız oyunun sıfır bir config dosyası oluşturmasını sağlamaktır. rgl_config dosyasını sildiğiniz ve oyuna tekrar girdiğiniz zaman sorununuz çözülmüş olacaktır.

3. Kayıt Defteri Verilerini Silmelisiniz

Öncelikle şunun altını çizmek gerekmektedir. RGL Error hatasını çoğunlukla oyunu internet üzerinden indirmiş olan oyuncular almaktadırlar. Dolayısıyla dosyalarda eksikler ve hatalar olabildiğinden bu tür bir sorunla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir.

Kayıt Defteri içerisinde yer alan verileri silmek (öncesinde rgl_config dosyasının silinmiş olması ve dosya silindikten sonra oyunun başlatılmamış olması gerekir) problemin çözülmesine yardımcı olabilecektir. Fakat bu aynı zamanda oyun için gerekli CD-Key'in silinmesi anlamına gelebilecektir.

  • Öncelikle oyunun çalışması için gerekli olan CD-Key'i yedekleyin.
  • Başlat kısmının yanında yer alan arama kısmına regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulamasını çalıştırın.
  • HKEY_CURRENT_USER dosyasını açın, ardından Software klasörünü açın ve burada MountAndBladeWarbandKeys kaydını bulup dosyayı silin.

Tekrar hatırlatmak gerekirse bu dosyayı sildiğiniz zaman CD-Key silinmiş olacaktır. Bu nedenle işlemi yapmadan önce CD-Key'i yedeklemiş olmanız çok önemlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından oyunu çalıştırmayı deneyin.

4. Ekran Kartınızı Güncellemelisiniz

RGL Error hatalarının büyük bir kısmı genelde eski ekran kartı kullanan kişilerde çıkabilmektedir. Bu nedenle ne olursa olsun ekran kartınızı güncel tutmanız önemlidir. Ekran kartınızı güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • AMD ekran kartı kullanıyorsanız AMD'nin Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.
  • NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız NVIDIA'nın Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.
  • Intel ekran kartı kullanıyorsanız Intel'in Drivers sitesini ziyaret edin ve ekran kartınıza uygun olan sürücüyü bulup yükleyin.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap