Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Monitör Hertz (Hz) Ayarı Nasıl Yapılır?

Monitörlerdeki tazeleme hızı (hertz), ekrana saniyede gösterilen kare sayısını ifade eder ve Hz olarak gösterilir. 60, 120, 144, 165, 240 değerlerinde devam eder. Monitörlerin Hz özelliğini tam anlamıyla kullanmak için Hz ayarlama işlemi gözden kaçırılmaması gereken en önemli adımdır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve talebin daha iyi performans sunan ürünlere yönelmesi ile birlikte, özellike oyun dünyasında yüksek tazeleme hızına sahip ekranlar daha çok tercih edilir oldu. Monitör Hz oranının öneminden kısaca bahsetmek gerekirse; örneğin oynanılan oyunda 150 fps alıyorsunuz fakat monitörünüz 75 Hz özelliğine sahip. Bu durumda ekranınız saniyede en fazla 75 kareyi işleyebileceği için görüntüde kırılmalar meydana gelir. Ancak monitörünüzün sunduğu Hz değerine sahip olup da sunulan değeri alamamak mümkün. Bunun için doğru bağlantı tercihi ve birkaç adımdan oluşan monitör Hz ayarlama işleminin yapılması gerekiyor.

Doğru Bağlantı Tercihleri Hangileridir?

Günümüzde genellikle tercih edilen 144 Hz monitörü ele aldığımızda bağlantıyı HDMI ve DisplayPort kabloları ile sağlamak gerekiyor. Kablo kalitesi, performansı etkileyeceği için yüksek kalitede kablo kullanmak daha faydalı olacaktır. Doğru kabloyu kullandıktan sonra ihmal edilmemesi gereken monitör Hz ayarlarını kontrol etmek gerekir. Kabloların sunduğu, ekran çözünürlüğüne göre değişen Hertz oranlarına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

Monitör Hz Ayarı Nasıl Yapılır?

Monitörün Hz ayarlama işlemini yapmak çok basit. Bunun için Windows ayarlarından sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz.

1. Başlat menüsüne ‘’Ayarlar’’ yazıp, ayarlar menüsüne girin.

2. Sistem menüsüne giriş yapın ve sol tarafta bulunan kategorilerden ‘’Monitör’’ seçeneğine tıklayın.

3. Karşınıza çıkan ekranda aşağıda bulunan ‘’Gelişmiş görüntü ayarları’’ seçeneğine tıklayın ve açılan penceredeki ‘’Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcısı özellikleri’’ seçeneğini tıklayın, eğer başka bir ekrana sahipseniz ayarlamak istediğiniz ekranı seçin.

4. Açılan küçük pencerede ‘’Monitör’’ sekmesine gelerek ‘’Ekran yenileme sıklığı’’ tercihini monitörünüzün sunduğu değere getirin ve ‘’Tamam’’ seçeneğine basın. Artık monitör Hz ayarı tamamlandı, özelliği tam anlamıyla kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap