Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu biraz baş ağrıtıcıdır. Çünkü bu problemi çözmediğiniz sürece herhangi bir şekilde internete bağlanma şansınız olmaz. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu atacağınız birkaç adımla çözülebilecek sorunların başında gelir. Ancak hiçbir adım işe yaramıyorsa son çare olarak internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekir.

Hizmet aldığınız internet servis sağlayıcısı kablolar aracılığıyla size hizmet sunarlar. Bu kablolar size en yakın olan hizmet noktasından evinize internet sinyalleri taşırlar ve modeminiz bu sinyalleri çözerek internet bağlantısını mümkün kılar. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu, bir şekilde evinize gelen internet akışında sorun olduğunu göstermektedir.

Neden modemde internet ışığı yanmıyor?

Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu nasıl çözülür? Bu sorun çoğu zaman internet servis sağlayıcısı tabanlı problemler olduğu zaman ortaya çıkar. Ancak modeminizde yapacağınız çeşitli kontroller ve uygun düzeltmeler doğrultusunda kullanıcıdan kaynaklı olan sorunları düzeltmeniz mümkündür.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorunuyla karşılaştığınızda atabileceğiniz bazı önemli adımlar vardır. Ancak ilk olarak modemde internet ışığı yanmıyor sorununun neden ortaya çıktığını anlamanız gerekmektedir. En basit haliyle düşünecek olursak modemde internet ışığı yanmıyor sorunu modemin kendisinden kaynaklanıyor olabilir.

Elbette bunu doğrudan söylemek pek mümkün değildir. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu kullanıcı kaynaklı oluşabilecek problemlerden biridir. Örneğin, yeni bir modem almanız durumunda bağlantıları yanlış bir biçimde kurulması söz konusu olabilecektir. Diğer taraftan internet bağlantısını eve getiren DSL sinyallerinde bir sorun olabilecektir.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun en sık rastlanan sebebi ise genelde internet servis sağlayıcısı kaynaklı kesintiler veya problemlerdir. Aşırı yoğunluk veya bölgesel bir çalışma gibi durumlar internet sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu tip bir problemin olup olmadığını anlamak için ilk olarak aynı bölgede hatta aynı apartmanda yaşadığınız insanlara durumun ne olduğunu sormanız gerekmektedir.

1. Farklı cihazlarda internete bağlanmayı deneyin

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun ilk olarak modem kaynaklı olduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Bu yüzden ilk kontrol etmeniz gereken yer burası olacaktır. Modem üzerinde yer alan ışıklarda çeşitli problemler olması durumunda internet ışığının yanmaması gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden öncelikle farklı bir cihazdan internete bağlanmayı denemelisiniz.

Bilgisayar veya mobil cihazlar üzerinden internet ağınıza bağlanmayı denemeniz gerekir. Bağlanmaya çalıştığınız tüm cihazlarda internet bağlantısı problemi yaşanıyorsa bu durumda internet bağlantınızda bir sorun olduğundan emin olabilirsiniz. Bu durumda diğer başlıklarda yer alan çözümleri denemelisiniz.

2. Modemi yeniden başlatın

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun temel sebebi modemin kendisi olabilecektir. Bu durumda ilk yapmanız gereken iş modemi yeniden başlatmaktır. Ancak bunu yaparken çok aceleci davranmamalısınız. Basit bir biçimde modeminizi kapatın ve bir süre (10-15 dakika) kapalı kalmasını sağlayın.

Bu süre zarfında farklı işlerle meşgul olabilirsiniz. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız modeminizin soğuma durumu bir o kadar iyi olacaktır. Çünkü bazı modemler aşırı ısınma problemi yaşadıkları zaman internet bağlantısını sağlıklı vermemek gibi bir durumla karşı karşıya kalırlar. Modemi kapatmak ve sonrasında açmak bu konuda size yardımcı olabilir.

3. Kabloları kontrol edin

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun bir diğer sebebi ise modem ve telefon kablolarının yanlış bağlanması olabilir. Modeminizi yeni aldıysanız modem üzerinden internete bağlanabilmek adına kabloların doğru şekilde bağlanması gerekir.

Bu bağlantılar genelde standarttır. Modemin yanında gelen kullanım kılavuzunda nasıl yapılacağı yazmaktadır. Bununla birlikte ufak bir internet araması yaparak (mobil internet üzerinden yapabilirsiniz) çeşitli görseller veya yönlendirmeler yardımıyla doğru kablo bağlantılarını gerçekleştirebilirsiniz.

4. DSL bağlantınızı kontrol edin

İnternet bağlantısının oluşabilmesi için internet servis sağlayıcısında yönlendirilen çeşitli sinyallerin bazı bağlantı noktalarından geçerek modeminize ulaşması gerekir. Eğer DSL bağlantı sisteminde bir problem yaşanırsa bu durumda modemde internet ışığı yanmıyor sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Modem bağlantınızı kontrol ettikten sonra aynı apartmanda aynı internet servis sağlayıcısından hizmet alan kullanıcılara DSL bağlantısında problem olup olmadığını sormanız gerekmektedir. DSL hattındaki problem genel olarak hane içindeki bağlantının sağlıklı iletilmemesinden kaynaklanabilecektir.

5. DNS ayarlarınızı değiştirin

İnternet bağlantınızın olmaması daha doğrusu modemde internet ışığı yanmıyor sorununun bir diğer nedeni DNS sunucusu olabilir. Bu nedenle DNS ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. DNS ayarlarını değiştirme işlemi oldukça basit bir biçimde gerçekleştirilir.

DNS ayarlarını değiştirmek istiyorsanız burada yer alan yazıya göz atabilirsiniz. Böylece DNS nedir ve nasıl değiştirilir konusunda tüm detayları öğrenmiş olacaksınız. Güncel ve performansı yüksek bir DNS sunucusu kullanmak internet ile ilgili problemlerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olabilecektir.

6. İnternet servis sağlayıcınızla iletişime geçin

Modeminizi kontrol ettiniz, kabloları kontrol ettiniz, eve gelen hattı kontrol ettiniz ve son olarak DNS değişikliği yaptınız ama hala modemde internet ışığı yanmıyor sorunu devam ediyorsa bu durumda internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu genel olarak internet servis sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan ortaya çıkabilmektedir. Sorunun kaynağı bu durumda kullanıcı kaynaklı olmaktan ziyade servis sağlayıcısı kaynaklı olacaktır. Böyle bir durumda tek yapmanız gereken internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap