Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem, telefon hatları veya kablolar aracılığıyla gönderilen elektrik sinyallerini modüle eder. Başka bir deyişle, bilgisayarınızdan gelen dijital bilgileri teller üzerinden iletebilen analog sinyallere dönüştürür veya gelen analog sinyalleri bilgisayarınızın anlayabileceği dijital verilere geri çevirebilir.

Modern modemler, genellikle "geniş bantlı" cihazlar olarak kabul edilen DSL veya kablo modemlerdir. DSL modemler standart telefon hatları üzerinden çalışırlar ancak daha geniş bir frekans aralığı kullanırlar. Böylece daha yüksek veri aktarım hızlarının oluşmasına izin verilir.

Modem nedir?

Günümüzde sadece interneti kullanmayız. Aynı zamanda ona güveniriz. Bağlantı yavaş olduğunda veya bağlantı var olmadığında tüm gününüz mahvolabilir. Ama bu bağlantının nasıl çalıştığını hiç düşündünüz mü? Wi-Fi yönlendiriciden mobil cihazlara kadar ev ağınızı oluşturan bileşenlerin tümü farklı dijital konuşsa bile modem tercüman görevi görür.

Modem internet servis sağlayıcısından gelen sinyalleri alır. Bunları Wi-Fi yönlendiricinizin yayınlanması için bir internet bağlantısına çevirir. Temel düzeyde, modeminiz size web ortamına erişim imkanı sunar. Ancak aynı zamanda evinizdeki Wi-Fi verimliliğinde büyük bir fark yaratabilir.

Modem nasıl çalışır?

Modem, internet servi sağlayıcınızdan evinizdeki telefon hatları ve optik fiber kablo aracılığıyla bilgi alır. Daha sonra aldığı bu bilgiyi dijital sinyale dönüştürür. Yönlendiricinin görevi, bu sinyali bağlı cihazlara kablolu Ethernet kabloları veya Wi-Fi aracılığıyla iletmektir.

Bu gerçekleştiğinde modeme bağlı olan tüm cihazlar internete erişebilir hale gelirler. Yönlendiriciniz ve internet servis sağlayıcınız farklı dilleri konuştukları veya daha doğrusu farklı sinyal türlerini ilettikleri için doğrudan iletişim kuramazlar. Bu nedenle modemin bir çevirmen olarak rolü çok önemlidir.

Modem çeşitleri nelerdir?

Kablolu ve kablosuz olmak üzere farklı modem çeşitleri bulunmaktadır. Modem denildiğinde giriş portları ve bağlantı hızları en önemli özellikler arasında yer alır. Modemler genellikle veri miktarı üzerinden çeşitlere ayrılırlar. Bu ayrıma göre dört farklı modem türünden bahsedebilmek mümkündür.

  • Harici Modem: Harici modem, yönlendirici içermeyen bağımsız bir modemdir. USB, Ethernet veya bazen Wi-Fi aracılığıyla bir bilgisayara doğrudan bağlanabilir. Genellikle ayrı bir yönlendiriciye eklenir. Böylece bağlantınızı ev veya ofis çevresindeki birden çok ağ noktasıyla paylaşabilirsiniz.
  • Router/Modem Combo: Router ve modem birleşimi, bir yönlendirici içinde bulunan ve birden çok bilgisayarın veya aygıtın tek bir ağ içinde bağlanmasına izin veren bir modemdir. Ağların ayrı bir modeme ve router cihazına ihtiyaç duymaması anlamına geldiğinden oldukça yaygın bir teknolojidir.
  • Entegre Modem: Entegre modem, bir bilgisayarın içinde bulunan bir modemdir. Çoğu insanın internete bağlanmak istediği çeşitli bilgisayarları ve cihazları olduğundan bu tür modemler artık mazide kalmış durumdadır. Çünkü sadece bir bilgisayarın internete bağlanmasına izin vermektedir.
  • Kablo, DSL, Fiber Modem: Router, entegre ve harici modemlerin yanı sıra modemler internete bağlanmak için kullandığınız hizmet türüne göre de kategorize edilebilir. Bunlar kablo, DSL ve fiber modemlerdir. En yaygın olanları kablo ve DSL şeklindedir.

Modem şifresi nasıl değiştirilir?

Gelelim modem şifresi değiştirme işlemine. Modem şifresi nasıl değiştirilir sorusuna cevap arıyorsanız birazdan madde madde bu soruya cevap bulabileceksiniz. Modem şifresi değiştirmek istiyorum diyenlerdenseniz bunun basit bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmektir.

  • Türk Telekom/TTNET Modem Şifresi Değiştirme: Türk Telekom modem şifresini değiştirmek için 192.168.1.1 adresini internet tarayıcınızın adres çubuğuna yazın. Kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına admin veya ttnet yazın. Modem arayüzüne girdikten sonra şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.
  • SuperOnline Modem Şifresi Değiştirme: SuperOnline modem şifresini değiştirmek için 192.168.1.1 adresini internet tarayıcınızın adres çubuğuna yazın. Kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına superonline yazarak arayüze giriş yapın. Daha sonra işlemler sekmesine geçiş yaparak şifrenizi değiştirin.
  • Vodafone Modem Şifresi Değiştirme: Vodafone modem şifresini değiştirmek için adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına admin yazın. Daha sonra ayarlar kısmından modem şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • Turkcell Modem Şifresi Değiştirme: Turkcell modem şifresini değiştirmek için adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Kullanıcı adı kısmına admin ve şifre kısmına superonline yazın. Arayüzünden işlemler sekmesine geçiş yaparak şifrenizi değiştirin.
  • Turknet Modem Şifresi Değiştirme: Turknet modem şifresini değiştirmek için adres çubuğuna 192.168.1.2 yazın. Kullanıcı adı kısmına admin ve şifre alanına ise admin, 1234 veya turknet yazmayı deneyin. Arayüzünden kolayca şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Modem şifresini yukarıdaki adımları takip ederek değiştirebilirsiniz. Bu adımlar oldukça basittir. İlk kullanım gününden itibaren modem şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Zira zayıf modem şifresine sahip olan modemlere dışarıdan erişim sağlamak çok daha kolaydır. Bu da veri ihlalleri gibi çeşitli problemlerin oluşmasına neden olabilecektir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap