Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Modem İle Router Arasındaki Fark Nedir?

Modem ile router arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyor musunuz? Size yardımcı olmaya çalışacağız. Bu ekipmanların ne işe yaradığını ve internet bağlantınız konusunda hangisinin daha iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız.

Yüzeysel seviyede modem ile router arasındaki fark basittir. Modem sizi internete bağlar ve bir router eviniz her yerinde Wi-Fi veya kablosuz bağlantı sunar. Modem ve router arasındaki farkı öğrendikten sonra paradan dahi tasarruf edebilmeniz mümkün olabilecektir.

Modem ile router farkı nedir?

Wi-Fi gibi bir şey ortaya çıkmadan önce çoğu evde yalnızca bir masaüstü bilgisayar vardı. Bilgisayarınızı internete bağlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir modemdi. 2001 yılları civarında Wi-Fi popülerliğini gösterdi ve evlerde Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyan cihaz sayısı artış gösterdi.

Modem ne yapar?

  • Modeminiz evinizin internet bağlantısıdır.
  • Modem, internet servis sağlayıcınızdan sinyalleri alır ve bunları cihazlarınızın kullanması için çevirir.
  • Her modeme cihazı World Wide Web içerisinde tanımlayabilen benzersiz bir IP adresi atanır.

Router ne yapar?

  • Router, modeminiz ile dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar gibi internete bağlı cihazlarınız arasındaki aracıdır.
  • Bir router, evinizin etrafında birden fazla cihazın Wi-Fi bağlantınıza bağlanmasına izin veren bir yerel alan ağı (LAN) oluşturur.

Modem nasıl çalışır?

Modemler genellikle önlerinde ışıklar içerir. Böylece neler olup bittiğini bir bakışta görebilme şansınız vardır. Bir ışık, ünitenin güç aldığını, biri internet servis sağlayıcısından veri alındığını, diğeri modemin başarıyla veri gönderdiğini gösterir.

Router nasıl çalışır?

Router, modem üzerindeki bir Ethernet bağlantı noktasına bağlanan ve ağ iletişimini veya internet trafiğini bağlı cihazlara yönlendiren bağımsız bir cihazdır. Router tipik olarak modeme fiziksel olarak bağlanmak için kullandıkları özel, renk kodlu bir Ethernet bağlantı noktasına sahiptir.

Modem mi router mı?

Teknik olarak konuşursak router yerine modem çok daha önemlidir. Çünkü bir modem olmadan internete bağlanmanız mümkün değildir. Bununla birlikte, tüketicilerin daha fazla mobil cihaza erişimi nedeniyle Wi-Fi temel ihtiyaç gibi görünebilmektedir.

  • Modem ne için kullanılır? Modem, verileri iletir, alır ve dönüştürür. DSL, kablo, fiber ve uydu interneti kullanıyor olsanız bile modem sinyalleri dijital veya analog formundan ekranınızdaki gördüklerinize çeviren cihazdır.
  • Router ne için kullanılır? Bir yönlendirici, Wi-Fi sinyalini bir alan boyunca dağıtmak ve böylece bir kablosuz ağ oluşturmak için kullanılır. Bir yönlendirici, modem olmadan çalışmaz. Bu iki cihaz benzer gibi görünse bile arada farklılık vardır.

Bir ev ağı kurmak için bir modem ve aynı zamanda bir router kullanmak istiyor olabilirsiniz. Tek bir bilgisayarı bir kabloyla internete bağlıyorsanız yalnızca bir modem kullanabilirsiniz. İnternet servis sağlayıcısından gelen sinyali çözmek için her zaman bir modeme ihtiyacınız olacaktır.

Ağınızı hızlandırmak istediğiniz zaman ise odaklanmanız gereken nokta router olacaktır. Bant genişliği limitleri vardır. Sinyali tüm cihazlarınıza dağıtır. Router, Wi-Fi çözümünüzü oluşturur ve yönetir. İkili arasındaki temel farkı bu şekilde özetlemek mümkündür.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap