MIUI 13 Güncellemesi: Yenilikler ve Uyumlu Telefonlar

Çinli teknoloji devi Xiaomi, 2021 yılının sonlarında gerçekleştirdiği bir etkinlikte MIUI 13'ü duyurmuştu. MIUI 13 beklendiği gibi birçok farklı özelliklere ve yeniliklere sahip olacak. MIUI 13'te yer alan yenilikleri ve bu güncellemeyi alacak telefonları merak ediyorsanız sizin için bir genel bakış içeriği hazırladık.

MIUI 13 bir önceki sürüm olan MIUI 12.5 ile kıyaslandığında çeşitli performans iyileştirmeleri sunacak. Xiaomi özellikle bu güncellemeyle birlikte cihazda gezinirken daha akıcı bir deneyim sunulacağını iddia ediyor. Özellikle Xiaomi'ye ait yerel uygulamalarda bunun çok daha kolay fark edileceği belirtiliyor.

MIUI 13: Performans İyileştirmeleri ve Yeni Özellikler

Xiaomi, MIUI 13'ün akıcılık testlerinde en üst sıralarda yer aldığını ve diğer Android çözümlerini geride bıraktığını belirtiyor. Şirket aynı zamanda MUI 13'ün çoklu görev işlevselliğini geliştirdi. Amiral gemisi bir cihaz kullanmanız durumunda arka planda 10'dan fazla uygulama açabileceksiniz. Elbette bunun bir sınırı olacak.

Xiaomi ayrıca MIUI 13'te çeşitli güvenlik iyileştirmeleri yaptı. Yüz doğrulama koruması, gizlilik filigranı ve dolandırıcılık koruması gibi yeni özellikler dahil edildi. Gizlilik filigranı özelliğinin dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikle paylaştığınız resimlere filigran eklemeniz mümkün olacak.

Dolandırıcılık koruması özelliği kullanıcıları çevrimiçi sahtekarlıklardan korumak için geliştirildi. Bu özellikte elektronik dolandırıcılık uyarısı, resmi logo, dolandırıcılık uygulaması yüklemeyi engelleme ve aktarım koruması gibi birkaç farklı önlem yer almaktadır. Her birisi kullanıcının güvenlik düzeyini iyileştirebilecek.

MIUI 13, MiSans adlı yeni bir yazı tipini içerecek. Bu yazı tipi sistem yazı tipi olarak belirlenecek. MiSans, çeşitli zengin Opentype özelliklerine sahip minimal bir yazı tipidir. MiSans yazı tipini hem kişisel hem de ticari kullanım için ücretsiz olarak indirebileceksiniz.

MIUI 13 belirli bir fonetik oluşumu gösteren bir dizi yeni duvar kağıdını içerecek. Xiaomi, bu duvar kağıtlarının 8K çözünürlükte çekildiğini belirtiyor. MIUI 13 cihazlara gönderilmeye başladığında yeni duvar kağıtlarını kullanabilme şansına sahip olabileceksiniz.

MIUI 13 Pad: Büyük Ekranlara Özel

MIUI 13 akıllı telefonlar için geliştirilmiş olsa bile Xioami, MIUI 13 Pad adını taşıyan bir sürüm daha piyasaya sürecek. MIUI 13 Pad büyük ekranlı cihazlar için optimize edilmiş bir sürümdür. Kullanıcılara ekstra ekran alanından en iyi şekilde yararlanma konusunda çeşitli fırsatlar sunar.

Açık bir biçimde tabletler için geliştirilmiş olan MIUI 13 Pad optimize edilirken tüm detaylar düşünülmüş durumda. Xiaomi çeşitli geliştiricilerle birlikte çalışarak MIUI 13 Pad'in 3000'den fazla uygulama için uyarlandığını belirtiyor. Bu iddianın ne kadar doğru olduğunu elbette testler gösterecek.

MIUI 13 Güncellemesi: Uyumlu Telefonlar

Xiaomi, MIUI 13 güncellemesini 2022 yılı Ocak ayının son günlerinde yayınlamaya başlayacak. Yeni çıkarılan cihazlar elbette bu güncellemeyi alacaklar. Bunun dışında pek yeni sayılmayan ama MIUI 13 ile uyumlu olan bazı akıllı telefonlar olduğunu söylemek mümkün. MIUI 13 ile uyumlu cihazları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Xiaomi Mi 11
 • Xiaomi Mi 11 Ultra
 • Xiaomi Mi 11i
 • Xiaomi Mi 11X Pro
 • Xiaomi Mi 11X
 • Xiaomi 11T Pro
 • Xiaomi 11T
 • Xiaomi Mi 11 Lite
 • Xiaomi Mi 11 Lite 5G
 • Xiaomi 11 Lite 5G NE
 • Xiaomi Redmi 10
 • Xiaomi Redmi 10 Prime
 • Xiaomi Redmi Note 8 (2021)
 • Xiaomi Redmi Note 10 Pro
 • Xiaomi Redmi Note 10 Pro Max
 • Xiaomi Redmi Note 10
 • Xiaomi Pad 5

MIUI 13 güncellemesini alacak olan cihazlar bu şekildedir. Çin pazarında piyasaya sürülen cihazların çok daha farklı isimlerde ve farklı özelliklerde olduklarını unutmamalısınız. MIUI 13 güncellemesini alacak cihazları içeren yukarıdaki liste global olarak piyasaya sürülen cihazlardan oluşur.

MIUI 13 çok önemli performans iyileştirmeleri sunuyor ama bunların ne denli etkili olacağı şimdilik belirsiz. Xiaomi'nin iddia ettiği iyileştirmelerinin doğruluğunu kullanıcıların deneyimleri belli edecek. MIUI 13 ile uyumlu bir cihaza sahip olmanız durumunda yayınlandıktan kısa bir süre sonra onu kullanabileceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap