Mırıldanarak Şarkı Bulma

Aklınıza bir şarkı takıldığında onu hatırlamamak kadar can sıkıcı bir şey yoktur. Şarkıyı yüksek sesle mırıldanma şansınız varsa Google'ın uygulaması aklınızda takılı kalan melodinin hangi şarkıya ait olduğunu bulma konusunda size yardımcı olabilecektir.

Mırıldanarak şarkı bulma özelliği Google'ın resmi mobil uygulamasında mevcuttur. Uğultu, ıslık çalma veya bir melodiyi taklit ettiğiniz zaman bu özellik çalışır. Sonuçların her zaman doğru olmasını beklememelisiniz. Ancak burası başlangıç için ideal noktalardan birisidir.

Mırıldanarak nasıl şarkı bulunur?

Google'ın yeni Hum to Search özelliği sayesinde mırıldanarak şarkı bulmayı başarabilirsiniz. Google'a göre bu özellik 20 farklı dilde ideal sonuçlar sunabilmektedir. Ancak Google, 20 farklı dilin tam olarak neler olduğunu açıklamış değildir. Buna rağmen bunu dünya üzerinde konuşulan en popüler 20 dil olarak düşünebilirsiniz.

  • Google'ın resmi uygulamasını açın ve ardından arama kutusunda yer alan "Mikrofon" görseline tıklayın.
  • "Dinleniyor..." isimli pencere karşınıza çıktığı zaman alt kısımda "Şarkı Ara" butonu göreceksiniz buna tıklayın.
  • "Şarkı Ara" seçeneğine tıkladıktan sonra hangi şarkıyı bulmak istiyorsanız onu mırıldanmaya başlayın.
  • Google benzer eşleşmeler bulabilirse, sonuçlar eşleşme yüzdeleriyle etiketlenmiş bir şekilde size sunulacaktır.

Mırıldanarak şarkı bulma nasıl çalışır?

Google'ın resmi uygulamasına bir melodi mırıldandığınız zaman Google'ın makine öğrenimi modelleri sesi, şarkının melodisinin temsil eden sayı tabanlı bir diziye dönüştürür. Modeller, şarkı söyleyen, ıslık çalan veya mırıldanan insanların yanı sıra stüdyo kayıtları da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklara dayalı şarkıları tanımlamak üzere geliştirilmiştir.

Algoritma, eşlik eden enstrümanlar ve sesin tınısı veya tonu gibi diğer tüm ayrıntıları hesaba katar. Ardından, diziler dünyanın dört bir yanından binlerce şarkıyla karşılaştırılır ve gerçek zamanlı olarak potansiyel eşleşmeler belirlenir. Örneğin, popüler bir şarkı mırıldanıldığı zaman onun tanınabilir olduğunu fark edebilirsiniz.

Hum to Search özelliği, müziğin tanınmasını mobil cihazlara getirmek için derin sinir ağlarını kullanan ve 2017 yılında piyasaya sürülen bir müzik tanıma yazılımı olan Now Playing'i temel alır. 2018 yılında bu teknoloji Google'ın resmi uygulamasında bir özellik olan SoundSearch'e geçiş yaptı.

SoundSearch'ın ardından söz konusu teknolojinin son durağı Hum to Search özelliği oldu. Hum to Search, onu bir sonraki seviyeye taşımaktadır. Çünkü "şarkı sözlerine ve orijinal şarkılara ihtiyaç olmaması" söz konusudur. Sadece bir "uğultu" çıkararak dahi şarkının bulunması söz konusu olabilmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap