Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Minecraft'tan Yeni Rekor: YouTube'ta 1 Trilyondan Fazla İzlenme

Blokları kullanarak bir şeyler inşa etme simülasyonu olan Minecraft, YouTube'ta toplamda 1 trilyondan fazla izlenme elde etmeyi başardı. 150 farklı ülkeden 35.000 aktif içerik oluşturucusuna sahip olan oyun aynı zamanda şimdiye kadar en çok izlenen oyun oldu.

Minecraft şimdiye kadar 200 milyondan fazla kez satın alındı. 10 yılı aşkın bir süredir aktif olarak oynanan oyun, dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri oldu. Minecraft şimdi başka bir eşiği aştı: Oyuna ait videoların toplam izlenme miktarı 1 trilyonu geçti. Minecraft, bu rekorla birlikte platformda en çok izlenen oyun oldu.

2010'dan 2021'e: 1 Trilyon İzlenme

Minecraft ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü. Açık dünya algısı ve son derece yaratıcı doğası sebebiyle çıktığı ilk günden bu yana popüler bir oyun oldu. Bu popülerlik çeşitli video paylaşım sitelerine de yansıdı. Bunlardan en önemlisi ise elbette dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube oldu.

Minecraft'ta oyuncular oyun tarafından oluşturulan arazilerde hemen hemen her şeyi inşa edebilme özgürlüğüne sahip oldular. Oyuncular bu özgürlük sayesinde popüler kültürde yeri olan pek çok devasa yapıtı bile modellemeye çalıştılar. Hogwarts, Titanic ve Starship Enterprise gibi devasa yapıtlar oluşturuldu ve paylaşıldı.

Ancak oyunun tanınmasında en büyük rolü ise bir zamanlar YouTube'un en popüler yayıncılarından olan kişiler sahiptiler. Özellikle Joseph Garrett, Daniel Robert Middleton ve Felix Arvid Ulf Kjellberg gibi isimler Minecraft oynayarak geniş kitleler oluşturdular. Zamanla bu kitleler kendi içeriklerini oluşturmaya başladılar.

Başka oyunculardan ilham alan diğer oyuncular kendi YouTube kanallarını açıp Minecraft'ta hünerlerini sergilemeye başlayınca bu akım hızla yayıldı. Sonuç olarak, YouTube'ta 150 farklı ülkeden 35.000'den fazla Minecraft içerik üreticisi yer aldı. Zaman içerisinde ise oyununun izlenme rakamı 1 trilyona ulaştı ve rekor kırıldı.

YouTube'tan Minecraft'a Özel Sayfa ve Video

YouTube bir trilyon gibi büyük bir izlenme rakamına ulaşan Minecraft'ı kutlamak için özel bir video hazırladı. Bu videoda Minecraft tarihinden çeşitli değerli anlara yer verildi. Buna ek olarak YouTube ana sayfasındaki logo 24 saat boyunca değiştirildi. YouTube ayrıca çeşitli içerik oluşturucularının yer aldığı özel oynatma listeleri sunacak.

YouTube'un Minecraft'ı kutlamak için yaptığı tek şey bu özel video olmadı. Buna ek olarak "One Trillion Minecraft Views" ismini taşıyan özel bir sayfa oluşturdu. Bu sayfada ülke bazlı ve global olmak üzere çeşitli trendlere ve Minecraft'ın zaman içerisinde gerçekleştirdiği gelişime yer verildi.

Dünden Bugüne Minecraft'ın YouTube Serüveni

Minecraft aslında Markus Alexej Persson'ın liderlik ettiği küçük bir ekip tarafından geliştirildi. Bu ekip oyun geliştirme stüdyosu Mojang'ı kurdu. Mojang, 2014 yılında Microsoft tarafından 2,5 milyar dolara satın alındı. Satın alımın ardından baş geliştirici Markus Persson şirketten ayrıldı.

Mojang oyunla ilgilenmeye ve güncellemeler yapmaya devam etti. Düzenli olarak Minecraft dünyasına yeni karakterler, hikayeler ve bloklar ekleniyor. Ayrıca Microsoft, Minecraft Marketplace adında bir pazar alanı oluşturarak oyuncuların oluşturdukları ögeleri, modelleri ve mini oyunları diğer kullanıcılara satmalarına izin verdi.

 • 2010 - Starshipe Enterprise gibi yapıtların Minecraft'ta oluşturulması viral hale geldi. Minecraft, YouTube'taki ilk yılında paulsoaresjr, davidangel64 ve SeaNanners gibi içerik oluşturucuları sayesinde ün kazandı.
 • 2011 - YOGSCAST Lewis & Simon'ın Shadow of Israphel isimli serisi sayesinde Minecraft çok daha popüler hale geldi. CaptainSparklez oluşturduğu müzik videosu parodileriyle büyük bir ivme yakaladı.
 • 2012 - IHasCupquake oldukça ses getirecek olan çok oyunculu bir yarışma olan Hunger Games'i düzenledi. Ayrıca Generikb, Hermitcraft adını taşıyan özel oyun sunucusunu açtı.
 • 2013 - Team Crafted olarak anılan büyük bir grup, Minecraft Mini-Game: COPS N ROBBERS! ve Minecraft Mod Showcase: EXPLOSIVES+! gibi videolar sayesinde büyük bir kitle oluşturdular.
 • 2014 - DanTDM ve stampylonghead, Minecraft'ta hikaye anlatımları gerçekleştirmeye başladılar. Bu isimler genç izleyicileri eğlendirmeyi başararak oyunun en popüler isimleri oldular.
 • 2015 - Minecraft kendi topluluğunun dışında duyulur hale geldi. Bazı içerik oluşturucular Minecraft ve Super Mario Bros. gibi oyunları bir araya getiren içerikler oluşturdular.
 • 2016 - FilmDice ve LowLevelNoob, gerçek hayat ile Minecraft'ı bir araya getirerek oyunun bu yılki trendini başlattılar. Ortaya çıkan içerikler büyük beğeni kazandılar.
 • 2017 - Bu yıl Brezilyalıların yılı oldu. AuthenticGames başı çekerken en çok izlenen 50 kanaldan 10 tanesi Brezilya merkezliydi. Brezilya daha sonra Minecraft'ın izlenme miktarına katkıda bulunan 3. ülke olacaktı.
 • 2018 - Ruslar, Аид [VyacheslavOO] ve Ярик Кент gibi Rus içerik oluşturucuların liderliğinde epey katkı sağladılar. Bu katkılar sayesinde Rusya, Minecraft'ın izlenme miktarına katkıda bulunan 2. ülke olacaktı.
 • 2019 - PewDiePie, tekrardan Minecraft oynamaya başladı. Keemstar'ın videoları Minecraft'ın en parlak dönemini yaşamasını sağladı. Bu sayede yeni nesil içerik oluşturucuları ortaya çıktı.
 • 2020 - Hızla koşmak ve hızlıca oyun bitirmek gibi çeşitli yaklaşımlar popüler hale geldiler. Bu trendlere özellikle oyunculara bir başka oyuncuların engel olmaya çalışması fikri büyük beğeni kazandı.
 • 2021 - Erkek içerik oluşturucularının hegemonyasında gibi görülen oyunda Aphmau isimli bir kadın en çok Minecraft videosu izleten kişi haline geldi. Ayrıca Minecraft videoları toplamda 1 trilyon izlenmeye ulaştı.

Minecraft'ın gelecekte popüler olmaya devam etmesi beklendiği için aslında 1 trilyon rakamının üzerine biraz daha katacak olduğunun göstergesi olabilir. Yeni eklentiler, başarılı satış politikası, yapılması beklenen bir film ve metaverse gibi kavramların her birisi Minecraft'ı çok daha popüler hale getirebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap