Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Microsoft’tan Yeni 'Otomatik Doldurma' Şifre Özelliği

Microsoft tarafından yeni yapılan tanıtımlarda, kullanıcıların web sitesi parolalarını depolaması için özel bir otomatik doldurma özelliğinin geliştirildiği belirtildi.

Microsoft, yaptığı resmi açıklamada kullanıcıların web sitelerindeki parolalarını kaydederek farklı cihazlarda kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir özelliği paylaştı. Otomatik doldurma olarak adlandırılan bu tip uygulamalar, dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilirken Microsoft tüm cihazlarda kullanılabilir durumda olan bu özel çözümünü daha da geliştirerek tüm cihaz ve tarayıcılar ile uyumlu hale getirdi.

Microsoft Autofill Özellikleri Neler?

Microsoft tarafından sunulan Beta programında dikkat çeken ve gündeme gelen Microsoft Autofill, kullanıcıların web site parolalarını güvenli bir şekilde saklamasını sağlıyor. iPhone, iPad, Mac, Windows ve Android telefon gibi kullanıcıların şifre gereksinimi duyabileceği tüm cihazlar ile uyumlu olan Microsoft'un yeni özelliği, şifre sorunu ortadan kaldırıyor, eş zamanlama özelliği ile şifre güncellemelerini de destekliyor.

Resmi olarak piyasaya sunulan bu uygulama üstelik Google Chrome için özel bir uzantıya sahip. Microsoft Edge’de benzer bir yapı bulunduğu gibi yeni sistem, tüm kullanıcılar için şifre saklama ve otomatik doldurma konusunda alternatif yaratıyor.

Microsoft Autofill Kullanımı Nasıl Olacak?

Kullanıcıların mevcut özelliklerinden yararlanabilmesi adına bir Microsoft hesabı tanımlaması gerekirken, telefonlar için de yine uygulamanın cihazlara kurulması gerekiyor. Microsoft hesabı üzerinden parola ile ilgili işlem yapmak isteyenler iste oturum açtıktan sonra parolalar sekmesine göz atarak tüm bilgileri öğrenebiliyor ya da değişiklikler yapabiliyor.

Microsoft hesabı altında mevcut kayıtlı şifrelerin de yeni uygulama ile birlikte kayıt altına alınacağını belirten Microsoft, kullanıcılara güvenli bir şifre saklama uygulamasını sunmayı başarıyor. Üstelik diğer parola yöneticilerinden Microsoft'un yeni uygulamasına geçiş yapmak isteyenlere de dışarı aktarma ve içeri aktarma gibi pek çok çözüm sunan uygulama, ücretsiz olması ve sunmuş olduğu güvenlik ile bundan sonraki süreçte piyasada daha fazla kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap