Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Microsoft, Windows 11'in Desteklenmeyen Bilgisayarlara Nasıl Yükleneceğini Açıkladı

Uzun süren Beta testlerinin ardından yeni Windows 11 derlemesini yayınlayan Microsoft yaptığı yeni açıklama ile desteklenmeyen bilgisayarlarda da Windows 11 kullanımının önüne açtı.

Microsoft, Windows 11 işletim sistemi için tanıtım yaptıktan sonra katı sistem gereksinimleri nedeniyle yoğun bir eleştiri aldı. Bilgisayarların büyük bir bölümünde Windows 11 işletim sistemine geçiş yapılamayacak olması, kullanıcıların duruma tepki göstermesine neden olurken uzun zamandan beri beklenen açıklama yapıldı ve önerilmese de desteklenmeyen bilgisayarlarda Windows 11 işletim sisteminin kullanılabileceği duyuruldu. Şirket tarafından resmi olarak yapılan açıklamalarda, üstelik getirilen bazı kısıtlamaların nasıl aşılacağına yönelik ipuçları da paylaşıldı.

Desteklenmeyen Bilgisayarlarda Windows 11 Nasıl Kurulacak Ve Kullanılacak?

Microsoft resmi sitesi üzerinden yaptığı açıklamalarda talimatları ayrıntılı olarak vermiş durumda. Kayıt defterinde yer alan bir anahtarın değiştirilmesi ile kolay bir şekilde Windows 11 güncellemesine geçiş yapacak olan kullanıcılar, böylece donanım yükseltmesine ya da yeni bir bilgisayar satın alınmasına gerek kalmadan en yeni işletim sistemini test etmeye başlayabilecek.  Ancak bu konuda da kullanıcıların en az TPM 1.2 kullanımı gerekiyor. Aksi halde Windows 11 işletim sisteminin kullanılması adına tercih edilebilecek yöntemde dahi sistemi baypas etmek ve yeni işletim sistemini demek mümkün olmayacak.

Microsoft, Windows 11'in minimum sistem gereksinimlerini karşılamayan bir aygıta Windows 11 yüklenmesini önermemektedir.” denilerek duyurulan gelişmeye göre kullanıcıların aşağıda belirtilen kayıt defteri anahtarını gitmesi ve değeri düzenlemesi yeterli olacak.

  • Yol: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU
  • Tür: REG_DWORD
  • Değer: 1

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap