Microsoft, Uzaktan Çalışmaya Odaklanan Viva’yı Tanıttı

Microsoft, pandemi ile ön plana çıkan uzaktan çalışmaya yönelik geliştirdiği yeni sistem Viva’yı tanıttı.

Microsoft tarafından geliştirilen yeni sistem, uzaktan çalışmanın geleceğini şekillendirmeyi hedefliyor. Microsoft Team platformu altında yer alan Microsoft Viva, hem işletmeler hem de evden çalışan personeller için özel bir portal görevi görecek. Önümüzdeki günlerde resmi olarak kullanıma sunulacak Viva’nın pandemi nedeniyle popülerlik kazanması bekleniyor.

Microsoft Viva ne işe yarayacak?

Yapılan resmi tanıtımlara göre Microsoft Viva, pandemi ile önem kazanan uzaktan çalışma sisteminin bundan sonraki süreçte daha fazla gelişmesi ve uzaklığı ortadan kaldırması için kolaylık sağlayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft CEO'su Satya Nadella, insanların çalışma, öğrenme ve yaşama şeklini yeniden şekillendiren 1 yıllık salgına atıf yaparak Viva’nın bu konuda çok önemli bir misyon yükleneceğini söyledi. “Dünyanın gördüğü en büyük ölçekli, uzaktan çalışma deneyimini yaşadık” diyen CEO Nadella,  bundan sonraki süreç için de hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Uzaktan çalışma ile birlikte ortaya çıkan çalışma zorluklarını ortadan kaldıracak olan Microsoft Viva, bir uygulama ya da hizmet olmaktan ziyade işletme ve çalışanların bu sisteme uyum sağlamasını kolaylaştıracak bir platform.

Microsoft Team ile çalışacak olan Viva, işletmenin tüm parçalarını tek bir merkezde bir araya getiriyor. Bağlantılar, içgörüler, konular ve öğrenme gibi 4 farklı modül üzerine kurulan Viva, işletmelerin sanal olarak yönetimini destekliyor. Microsoft 365 Başkanı Jared Spataro tarafından yapılan değerlendirmede “Bunu dijital iş yerinize açılan bir kapı olarak düşünebilirsiniz.” deniliyor. Bu bakımdan şirket çalışanlarının bir arada tutulması, işletme gündemlerinin ve akışının online olarak takip edilmesi gibi bir dizi çözüm Viva ile birlikte sunulacak.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap