Microsoft'tan Otonom Araç Sektöründe Yeni Yatırım

Microsoft’un otonom araç alanında yaptığı çalışmalar çok fazla gündeme gelmese de yeni yatırımı otomobil sektöründe oldukça dikkat çekti. Otonom araç üzerine çalışmalarını sürdüren ve işin daha çok yazılım kısmında aktif rol oynayan Microsoft, yeni bir ortaklık duyurusu yaptı.

Otonom araç konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi olan Cruise, yeni yatırım turunda Microsoft, General Motors, Honda ve kurumsal yatırımcılardan 2 milyar Dolar’dan fazla fon almayı başardı. Yeni yatırım ile birlikte piyasadaki değeri 30 milyar dolara çıkan Cruise için Microsoft aynı zamanda resmi bir ortak oldu. Bu yatırım Microsoft’un otonom araç stratejisinin de dünya genelinde gündeme gelmesini sağladı.

Otonom araçlarda Azure çözümü

Microsoft’un yeni yatırımı ve diğer markalarla birlikte ortak çalışacak olmasında en önemli detay Azure. Otonom araçlar için gerekli olan yazılım desteğini daha da geliştirmek isteyen Cruise ve Microsoft yeni projede Azure ve bulut sistemine yönelik yeni çalışmalar gerçekleştirecek. Hem Cruise hem de GM’nin bulut sağlayıcısı olan Microsoft, servislerinin de pazarlamasını bu şekilde kolayca yapabiliyor. 

Microsoft ortaklıklarla güç kazanıyor

Otonom araç alanında Microsoft’un bu hamlesi, stratejisiyle de dikkat çekiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda sektörde ortaklıklara çok önem verildiği ve bu yönde adımların atılmaya devam edileceği belirtilmişti. Bu açıklamaların ardından kısa bir süre sonra ise Cruise yatırımı ve Microsoft hizmetlerinin pazarlamasına yönelik yapılan girişim, şirketin bu alanlarda daha da güçlenmesini sağladı. 

Yeni bir otomobil geliştirmek yerine mevcut projelere yazılımsal ve mühendislik desteği sağlamayı tercih eden şirket, otonom araç sektöründe hiçbir zaman üretici kısmında yer almayacak. Ancak bulut hizmetleri başta olmak üzere çeşitli yeni startup ve girişimlere özel fiyatlar sunan Microsoft, Cruise yatırımında olduğu gibi belirli bir aşamayı geride bırakan şirketlere de yatırım yaparak hizmetlerini geliştirecek. 

Microsoft’un 2. Ortaklığı Cruise oldu

Microsoft 2020’nin Ekim ayında, Londra merkezli sürücüsüz araç yazılımı geliştiricisi Wayve ile bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Cruise ise Microsoft'un ortak olduğu ikinci sürücüsüz otomobil şirketi olarak dikkat çekti.

Google başta olmak üzere pek çok sektör devi yeni otomobil girişimi başlatırken, Microsoft’un uzmanlık alanı olduğu veri, bulut ve yazılım ile sektöre girmesi markanın stratejisi ile fark yaratmasını sağlıyor. Mevcut yatırımlar şirketin şimdiden maddi kazanç elde etmesini de mümkün kılıyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap