Microsoft, Steam ve Epic Store'u Hedef Aldı!

Windows 11 işletim sistemi ile birlikte uygulama mağazasında da köklü bir değişiklik yapan Microsoft, mevcut mağazası için Steam ve Epic Store'u hedef aldı.

Kullanıcıların daha özgür bir işletim sistemi deneyimi elde etmesi adına Microsoft mağaza sisteminde kapsamlı bir yenilik yapıldı. Yenilenmiş tasarımı ve özellikleri ile kullanıcı odaklı bir şekilde geliştirilen Microsoft Store’da ek olarak Microsoft Android uygulamalar için Amazon AppStore ile özel bir ortaklık gerçekleştirdi. Böylece Android uygulamalarını kullanmak isteyen kullanıcılara da esnek bir çözüm sunan ve ek yazılım ihtiyacını ortadan kaldıran Microsoft, anlaşılan mağazadan daha gelişmiş bir deneyim sunmak istiyor.

Steam ve Epic Store Microsoft İle anlaşabilir Mi?

Gündeme gelen son bilgilerde Microsoft mağaza üzerinden hedeflediği herhangi bir rekabet yaşamadan kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm uygulama ve oyun desteğini sunabilmek. Bu bakımdan Steam ve Epic Store gibi şirketlerle görüşme yapmaya hazırlanan Microsoft, Microsoft mağazasına mevcut şirketlerin de dahil olmasını istiyor.

Microsoft tarafından böyle bir yeniliğin getirilmesi, kullanıcılar için ciddi bir avantaj sağlayacak. Uygulamaları kurmak yerine tek bir mağaza üzerinden tüm içerikleri ulaşılması, kuşkusuz kullanıcılar için çok daha cazip olacak. Ancak şirketlerin kendi uygulamaları üzerinden elde ettiği karlar ve Microsoft mağaza üzerinden alacağı komisyon oranları böyle bir değişimi zorlaştırabilir.

Şu anda mevcut oyunlardan Microsoft yüzde 30 oranında pay alırken, bu oran 1 Ağustos 2021 tarihi itibariyle yüzde 12'ye çekilecek. Windows 11 ile birlikte yeni bir Windows deneyimi sunacak olan Microsoft, eğer iki şirketi de anlaşmaya ikna edebilirse tarihinin en önemli adımlarından birisini atmış olacak. Kullanıcıları da şimdiden heyecanlandıran mevcut yenilik, önümüzdeki günlerde bir müjde olarak Microsoft tarafından da paylaşılabilir.

https://www.theverge.com/2021/6/25/22550103/microsoft-new-windows-app-store-steam-welcome

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap