Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Microsoft Kendi İşlemcisini Tasarlıyor

Bugün Bloomberg de paylaşılan bir haberin ardından Intel'in hisselerinde ciddi bir düşüş gerçekleşti. Intel'in hisselerindeki düşüşün sebebi ise Microsoft tarafından yapılan ve büyük bir ses getiren açıklamaydı.

Microsoft'dan yapılan açıklamada, Surface bilgisayarlar ve sunucular için ayrı bir işlemci üretileceği duyuruldu. Apple'dan sonra Microsoft'un da kendi işlemcisini üretime sokacak olması, Intel'in ciddi darbeler almasına neden olabilir. 

Daha önce AMD, Qualcomm ve Intel ortaklığı ile geliştirilmiş olan güvenlik işlemcisi Pluton'u duyuran Microsoft, bu açıklamayı Apple'ın yonga seti M1'ı tanıtmasından hemen sonra yapmıştı. Yapılan açıklamadan sonra akıllara gelen bir soru vardı. Teknoloji devi Microsoft, kendi işlemcisini mi üretecekti?

Akıllarda bu sorular varken Bloomberg'e açıklama yapan Microsoft Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay, işlemciler için doğru genişlemeyi planladıklarını fakat AMD, Qualcomm ve Intel'in işlemcileri gibi genele hitap eden işlemciler olmayacağını açıklamıştı.

Apple'dan Sonra Intel'e Bir Rakip Daha 

Microsoft, surface bilgisayarlar ve sunucular için kendi işlemcisini üreteceğini açıkladıktan sonra Panos Panay "İşlemcilere yatırım yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde kesinlikle yapacağız. Bir ihtiyaç varsa onu gidereceğiz" şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Bu paylaşımdan sonra yeni bir bilgi verilmesede bugün yapılan haber gündeme bomba gibi düştü.

Bloomberg'in haberine göre Microsoft tarafından üretilecek çiplerin, Surface bilgisayarlar ve Microsoft bulut hizmeti kullanan sunucular için üretileceği bilgisi paylaşıldı.

Microsoft'un kendi işlemcisi üreteceğini açıklamasından sonra Intel hisselerinde büyük oranda düşüş yaşandı. 

Intel'in hisseleri 50,57 dolarla açılış yapmıştı. Bloomberg'in haberinden sonra %6,30'luk bir düşüş yaşandı ve hisseler 47,45 dolar seviyesine indi. Hisselerdeki bu düşüş ile beraber 2020 yılında Intel, %21 oranında düşüş yaşamış oldu.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap