Microsoft Edge Safari’yi Zorluyor

Microsoft Edge, son aylarda masaüstü tarayıcı pazarında ciddi bir yükseliş yaşadı. Yükseliş ile birlikte Edge şu anda en çok Safari’yi zorluyor.

Statcounter tarafından yayınlanan son raporda, tarayıcı sektöründeki son durum gözler önüne serildi. Kuşkusuz yeni raporda da en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome. Masaüstünde Chrome ardından ise Apple ürünleriyle dikkat çeken Safari yer alıyor. Haziran 2021 tarihi itibariyle son durumu kapsayan raporda, Safari’nin pazardaki payı yüzde 9.7 olarak güncellendi. Son aylarda çıkışta olan Microsoft Edge ise yüzde 8.1’e yükseldi.

İki tarayıcı arasında şu anda 1.6’lık bir fark bulunuyor. Ancak iki tarayıcı arasındaki dikkat çeken detay, Microsoft Edge’nin giderek daha fazla pay almaya başlaması. Zira Mart 2021’de açıklanan son raporlarda Microsoft Edge yüzde 8.03, Safari ise yüzde 10.11 olarak belirtilmişti. Son aylardaki yükselişi ile birlikte aradaki farkı oldukça azaltan Microsoft, yeni tarayıcısı ile birlikte masaüstünde daha iyi bir pay alarak ikinciliğe yükselebilir.

Microsoft Edge için yayınlanan raporlar, bir sonraki raporda iki tarayıcının çok daha yakınlaşacağını gösteriyor. Edge mevcut çıkışını sürdürebilirse, bir sonraki raporda Chrome’un ardında Microsoft Edge görülebilir.

Sektörün Devi: Google Chrome

İki tarayıcı arasında büyük bir rekabet yaşansa da Chrome sektöre damga vurmayı başardı. Zira Haziran 2021 tarihi itibariyle tarayıcının pazardaki payı yüzde 68,76 olarak açıklandı. Diğer tarayıcıların Google Chrome’u yerinden etmesi pek mümkün görünmese de ikincilik oldukça önemli.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap