MediaTek, Dimensity 1200 SoC'yi Piyasaya Sürecek

İşlemci markası MediaTek, 20 Ocak'ta bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. MediaTek'in bu ev sahipliği öncesinde yeni bir işlemciyi piyasaya süreceği iddiaları ortaya atıldı. 

20 Ocak tarihinde bir etkinliği ev sahipliği yapacak olan MediaTek'in, akıllı telefonlar için Dimensity 1200 SoC'yi piyasaya sürecek.  Bununla beraber MediaTek, etkinlikte başka bir işlemciyi de piyasaya sürebilir. Digital Chat Station tarafından ortaya atılan iddiaya göre şirket, Dimensity 1200 işlemci ile beraber Dimensity 1100 SoC işlemciyide piyasaya sürebilir.

Ortaya atılan bu iddiaya göre Dimensity 1100 SoC, Dimensity 1200'ün hafif tonlanmış bir versiyonu olacak. Ortaya atılan bu iddiadan sonra MediaTek Dimensity 1100 SoC işlemcinin teknik özellikleride sızdırıldı. Dimensity 1100 SoC işlemcinin ortaya atılan teknik özelliklerini inceleyelim.

MediaTek'in Yeni İşlemcisi Olduğu Ortaya Atılan Dimensity 1100 SoC İnceleyelim

MediaTek akıllı telefonlar için ürettiği Dimensity 1200 SoC işlemciyi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 20 Ocak tarihinde bir etkinliği ev sahipliği yapacak MediaTek, bu etkinlikte yeni işlemcisini piyasaya sürecek. Yeni işlemci Çin'de piyasaya sürülecek olan Xiaomi Redmi K40 akıllı telefonuna güç verebilir. Ortaya atılan iddialara göre SoC, Qualcomm Snapdragon 865 işlemcisinden daha güçlü. 

Dijital Sohbet İstasyonu tarafından sızan Dimensity 1100 SoC özelliklerine bir bakalım. Dimensity 1100 SoC, 2.6GHz daha düşük bir frekansa sahip, 6nm SoC, 2.6GHz'de dört Cortex A78 performans işlemcisine ve 2.0GHz hıza sahip dört Cortex A55 işlemciye sahip olacak. GPU performansı, MediaTek Dimensity 1200 SoC'den düşük olacak. 

Daha öncede Dimensity 1200 SoC hakkında iddialar ortaya atan Tipster adlı kişi Dimensity 1100 SoC hakkında da iddialarını sıraladı. Dimensity 1100 SoC 108MP kamera sensörünü destekleyeceğini söyleyen Tipster, ekran için düşük yenileme hızı ve düşük bir APU preformansı ile geleceğini söyledi. FHD + ekran için 144Hz'e kadar yenileme hızının destekleneceğinide sözlerine ekledi. 

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap