MEB'in Dağıtacağı Ücretsiz Tabletlerin Özellikleri Belli Oldu

Korona virus salgınından dolayı uzaktan eğitim sistemine geçilen ülkemizde ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak tablet bilgisayarların özellikleri belli oldu.

Öğrenciler haftada iki gün olacak şekilde yüz yüze eğitim modeline geçselerde eğitimin büyük kısmı uzaktan olarak gerçekleşiyor. Bu nedenle doğan tablet ihtiyacı nedeni ile yeni yıldan itibaren 500 bin adet tablet yardımı yapılacak. Derslerin rahatça takip edilmesi için yeterli bir donanım seviyesine sahip olması gereken tabletler bu yönüyle de merak ediliyor.

Tabletlerin Teknik Özellikleri

İhtiyaç sahibi öğrencilere devlet eli ile ulaştırılacak olan tabletler 10’’ ekran boyutuna ve 1920 x 1200 ekran çözünürlüğüne sahip olacak. 8 çekirdekli işlemciye sahip olan tabletlerin en az 3 GB RAM desteği bulunacak. Tabletlerin kamera desteği ise  2 MP ön kamera ve 5 MP arka kamera şeklinde olacak fakat kamera kalitesinde artış bekleniyor. Depolama alanı ise en az 32 GB dahili 32 GB microSD desteği ile toplamda 64 GB olarak belirlendi.

Tabletler, bağlantı noktasında ise Wi-Fi ve LTE SIM kart desteği sunuyor. Ayrıca en az Android 8.0 işletim sistemine sahip olacak olan tablet birçok uygulama ile uyum sağlayacak.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap