Mayın Tarlası Nasıl Oynanır?

Mayın tarlası oynamayı öğrenmek tamamen eğitimli tahminlerinizi kullanmakla ilgilidir. Herkes bir mayın tarlası tahtasına aşina olabilir. Hatta muhtemelen farenizi ızgaranın etrafında gerçekten hiç düşünmeden tıklamış olabilirsiniz.

Yeni bir mayın tarlası tahtasına yaklaşmak biraz ürkütücüdür. Pano boş olduğunda önce hangi kareye tıklayacağınıza karar verirken biraz sinir bozucu olabilir. Tahtadaki her kare bir sayı veya mayını gizler. Her birinin arkasında neyin gizli olduğunu bulmak için onlara tıklamanız yeterlidir.

Mayın Tarlasına Ücretsiz Başlangıç

Mayın tarlası oynamaya başladığınız zaman ilk vuruşunuz veya ilk tıklamanız her zaman boş veya numaralandırılmış bir alan olacaktır. Bu yüzden buna ücretsiz başlangıç adı verilir. Bir mayına denk gelme olasılığınız yoktur.

Bir köşede yer alan kareyle başlamak, erkenden sıkışıp kalmanıza neden olabilir. Bir sayıyı ortaya çıkardıktan sonra, o sayının etrafındaki bitişik karelerde hangi mayınların olabileceğini bulmak size kalmıştır. Ortaya çıkardığınız rakama göre hareket etmeniz gerekir.

Mayın Tarlası Kritik İpuçları

Mayın tarlası oynamak her ne kadar kolay gibi gözükse bile bazı ipuçlarını değerlendirmek önemlidir. Bu ipuçları özellikle oyununuzu geliştirmek için geçerli olan en kritik noktalara değineceklerdir. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman daha iyi oyunlar çıkarabilirsiniz.

Tetikte Kalın

Bir kareye tıkladığınızda ve bir sayı ortaya çıktığında bitişik karelere dikkat etmeniz gerekir. Kareniz bir tane gösteriyorsa ve sadece temizlenmemiş tek bir kareye dokunuyorsa o zaman o mayın olmalıdır. Sayı iki veya üç olduğunda aynı şey söylenebilir.

Bu oyunun en önemli noktası olsa bile bir sonraki kareyi tıklamak için çabalarken unutulan bir şey olabilir. Aklınızı daima oyuna vermeniz gerekiyor çünkü tahta düşündüğünüzden çok daha büyüktür. Bu nedenle pek oyuncu mayın tarlası nasıl oynanır şekilde arama yapmaktadır.

Kalıplara Dikkat Edin

Oyunu ne kadar çok oynarsanız tahtadaki kalıplara o kadar çok aşina olursunuz. Örneğin, 1-2-1 numaralı bir kareler satırınız varsa, bunun üstündeki ve altındaki kareler nettir. İlerleyeceğiniz nokta az çok belli demektir.

Hatta bu sayıları 1-2-2-1 şeklinde görebilirsiniz. Bu da bir kalıptır ve benzer kuralın geçerli olduğu söylenebilir. Panoda ne kadar çok tıklama olursa o kadar çok kalıp keşfedersiniz. Böylece bunları bir sonraki oyunda kullanmayı düşünebilirsiniz.

Mayın Tarlası Oynamanın Faydaları

Her ne kadar böyle bir şey olmadığını düşünsen bile mayın tarlası oynamanın bazı önemli faydaları vardır. Mantık ve problem çözme üzerine kurulu bir oyundur. Böylece oyunda ilerledikçe mantık becerilerinizi geliştirmiş olursunuz.

Mayın tarlası oynamak beyninizi aktif tutar. Bu hafıza işlevini sürdürmede önemli bir araçtır. Araştırmalar mayın tarlası oynamanın özellikle orta yaşlı ve daha yaşlı insanlar için hafıza ve düşüncenin bazı yönlerini geliştirebileceğini saptamış durumdadırlar.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap