Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Maske Takanlar İçin iPhone’dan Yenilik

Pandemi ile birlikte maske kullanımının artması, Face ID özelliğinde zaman zaman sorunlar yaşanmasına yol açmıştı. Şimdi ise Apple bu konuda yeni bir özellik sunmayı hedefliyor.

Apple, Face ID için yeni bir sistem üzerinde çalıştığını duyurdu. Maske kullanımı sırasındaki zorlukları kullanıcılar için daha kolay hale getirmeyi hedefleyen Apple, iPhone ile Apple Watch uyumluluğu ile Face ID sistemini daha hızlı bir şekilde sunmayı hedefliyor.

Maske Kullanırken Face ID ile iPhone Nasıl Açılacak?

Yeni sistemin çalışma prensibinde Apple Watch odak noktaası. Güncelleme sonrasında Face ID'nin çok daha düşük yüz tanıma doğruluğuna rağmen kilit açma işlemine devam etmesine izin verilmesi gerekiyor. Bunun ardından iPhone kilidi maske ile daha kolay bir şekilde açılacağı gibi her bir açılış için Apple Watch üzerinden bildirim de alınacak. Mevcut sistem, kullanıcılar tarafından çok uygun bulunmazken, güvenliğin temel düzeye indirilecek olması da genel olarak Beta’daki özelliğin şimdiden eleştiri almasına neden oldu. 

Önceki Sistem de Tutmamıştı!

Apple, geçen Mayıs ayında Face ID kullanımında maske nedeniyle yaşanan sorunlar için bir güncelleme sunmuştu. Kullanıcıların yüzleri maske nedeniyle gizlendiğinde, parola giriş ekranına daha hızlı geçiş yapılmasını sağlayacak yeni güncelleme, kullanıcılara pratik gelmemişti. Teoride iyi bir fikir olsa da, değişiklik pratik olmamıştı. Bu tür sorunlara yönelik farklı bir çözüm arayan şirketin yeni iPhone'larda optik ekran parmak izi sensörlerini test edebileceği konuşuluyor. 

iOS 14.5 Beta’da Başka Neler Var?

Face ID'yi geliştirmenin ötesinde iOS 14.5’te başka yenilikler de bulunuyor. Öne çıkanlar ise şöyle;

  • iPhone'lara ve iPad'lere Xbox Series S / X ve PlayStation 5 denetleyicileri için destek sağladı.
  • Fitness + için genişletilmiş uyumluluk getirildi. Artık Apple Watch'tan toplanan antrenman bilgileri ve ölçümleri, AirPlay 2 uyumlu akıllı TV'lerde yayınlanabilecek. 
  • Geliştiriciler, bir kullanıcının reklam verenler için kimlik bilgilerini toplamadan önce açıkça izin alması zorunlu hale getirildi. İzin alınmadığı takdirde kullanıcı verileri uygulamalar tarafından alınamayacak.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

03 Şubat 2021, 09:27

Çok iyi olur maske kullanmak artık bizim bi parçamız haline gelecek.

Yorum Yap