MASFED Genel Başkanı, İkinci El Araç Piyasasını Değerlendirdi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Erkoç, ikinci el araç almak isteyenlere bilgi ve tavsiyelerde bulundu.

Korona virüs salgınının neden olduğu üretimde yavaşlama ve otomobillerin kullanıcı ile buluşma süresindeki aksama, kullanıcıları ikinci el araçlara yönlendirmişti. Ancak sıfır araçların tekrar piyasaya dahil olmasıyla birlikte ikinci el piyasasında durgunluk başlamıştı. İkinci el araç sektöründe fiyat düşüşü ve durgunluk yaşanırken sıfır araçlar alımlarında da %50 düşüş gerçekleşti.

Aydın Erkoç, Ekim ayından beri ikinci el araçlarda durgunluk yaşandığını belirtirken fiyatlarında %15 düştüğünün altını çizdi. Erkoç, bu düşüşün ikinci el araç almak isteyenlerin değerlendirmesi gereken bir fırsat olduğunu ifade etti.

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasası ile ilgili ''Ekim ayından itibaren ikinci el araç pazarında da büyük bir durgunluk yaşanıyor. Aralık ayında devri yapılan araçların yüzde 64,2'si otomobil olmak üzere toplamda 544 bin 583 adet araç el değiştirdi. Bir önceki yılın aynı ayında bu rakam 1 milyon 22 bin 892 adet olarak gerçekleşmişti. Hatta 2016 yılından itibaren tüm ayların en düşük satışı 2020'nin Aralık ayında yaşandı. Yaşanan bu durgunluk fiyatların da geri gelmesine sebep oldu. Şu an ikinci el fiyatlarında yüzde 15'e varan bir düşüş yaşanıyor. Araç almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir, şu an araç almak için doğru bir zamandayız.'' sözlerini söyledi.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap