Market Zincirlerinde (BİM, A101 vs.) Elektronik Ürün Satışı Yasaklanıyor

Ortaya çıkan bir bilgiye göre Ticaret Bakanlığı'nın yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığı anlaşıldı. Bu düzenlemeyle birlikte market zincirlerinde artık elektronik ürün satışı yapılamayacak.

Üzerinde çalışılan yeni düzenleme, Ticaret Bakanlığı'na göre küçük esnafın rekabet edebilmesini ve sektörlerin bir birinden ayrılmasını sağlayacak. Özellikle satışı yasaklanan elektronik ürünler arasında akıllı telefon olması, bir çok kesim tarafından ciddi eleştirilere mağruz kalacak gibi görünüyor.

Planlanan yeni düzenlemenin detaylarına indiğimizde ise; gıda üzerine kurulmuş marketlerin elektronik satışının yapamayacağını ve zincir marketlerin de sigara satamayacağını görüyoruz. Fakat bu noktada da bir detay var; bu durum internet üzerinden yapılan satışları ve mağaza alanı 1500 metrekareden büyük olan marketleri etkilemeyecek. Ayrıca zincir gıda marketleri, Pazar günleri 11:00'dan önce açılamayacak. Böylece insanları küçük esnaftan alışveriş yapmaya yöneltip, küçük esnafın korunması amaçlanacak.

Bu kararların altında zincir marketlerin akıllı telefon, mobilya, elektronik ürün, tütün mamülleri ve beyaz eşya satıcılarının önüne geçmesi yatıyor. Şimdilik yasalaşan bir durum yok ama büyük ihtimalle yakın bir zamanda bu durumun kanunlaşacağı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap