Malware Nedir? Malware Virüsü ve Malware Temizleme Nasıl Yapılır?

Malware, bilgisayarların ayarlarını değiştirmek için ortaya çıkarılan kötü niyetli bir yazılımdır. Peki Malware nedir? Malware temizleme nasıl yapılır? Detaylar yazımızda...

Malware virüsü, Scumware olarak da bilinmektedir. Malware kötü amaçlı bir yazılımdır. Bu kötü niyetli yazılımın amacı, kullanım alışkanlıklarını incelemek, bilgisayarınızı gelebilecek saldırılara karşı açık hale getirmek, sistem hatalarına neden olmak ve yazılımlarınızı ortadan kaldırmaktır. Ziyaret ettiğiniz bir web sitesinden indireceğiniz virüslü bir yazılımla veya virüslü yazılımı çalıştırarak/kurarak bilgisayarınızı Malware yazılımının etkisine sokabilirsiniz.

Malware Virüsü

Malware virüsü kötü amaçlı bir yazılımdır ve virüs tip özelliklerine göre kullanıcılara büyük hasarlar verebilecek güçtedir. Bu tür virüsler insanlar tarafından meydana getirilmektedir. İnsanlar tarafından meydana getirilmesinin çeşitli sebepleri vardır.

  1. Sistemlerde çeşitli hatalar meydana getirme isteği
  2. İnsanların bilgilerini çalma isteği
  3. Para kazanma isteği

Yukarıda belirttiğimiz bu üç büyük nedenden dolayı bilgisayar korsanlarının ortaya çıkarmış olduğu kötü amaçlı yazılım Malware virüsünün hedefinde olabilirsiniz. Malware virüslerin hedefi olmamak için, internetteki tehditlerden korunmalı ve ekstra koruyucu yazılımlar kullanmanız gerekmektedir. 

Malware Temizleme Nasıl Yapılır

Malware temizleme için birçok yol mevcuttur. Bilgisayarda Malware yazılım olduğunu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeyin ve bilgisayarınızı taramadan geçirin. Belirtmek isteriz ki Malware yazılımlara karşı etkin ve sürekli koruma  sağlanabilmesi için kaliteli ve sürekli destek sağlayıp güncellenen antivirüs yazılımı satın almalısınız. 

Belirttiğimiz gibi satın alınabilecek antivirüs programları dışında Malware yazılımları temizleme konusunda yardımcı olabilecek birçok ücretsiz yazılım mevcut. Ücretsiz antivirüs programları, Malwarebytes Anti-Malware, Ad-Aware, Microsoft Windows Defender, Bitdefender Antivirus Free Edition, AVG AntiVirus Free gibi birçok ücretsiz yazılımı bilgisayarınıza indirip ardından seçmiş olduğunuz güvenlik yazılımı yardımıyla detaylı tarama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap