Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Mac İçin En İyi 5 Adobe Photoshop Alternatifi

Adobe Photoshop, fotoğrafçılar ve içerik oluşturucular için varsayılan seçim durumundadır. Yıllar içinde Adobe, tek seferlik daha uygun maliyetli bir satın alma yerine aboneli modeline geçiş yapmıştır. Şirket ayrıca kullanıcıları aylık yaklaşık 50 dolara mal olan Creative Cloud aboneliğini tercih etmeye zorlamaktadır.

Adobe ekosisteminden bunaldıysanız, Mac için en iyi Adobe Photoshop alternatifi hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Burada ilgili uygulamalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Böylece Adobe'un yüksek maliyetli uygulamasına iyi bir alternatif bulmayı başarabileceksiniz.

5. ON1 Photo RAW

Tüm bu yapay zeka araçlarının sizi için vasat bir iş yapmasını istemiyor ve bunun yerine tüm kontrolü sağlamak istiyorsanız ON1 Photo RAW sizin için uygun bir Photoshop alternatifi olacaktır. ON1, bir Photoshop alternatifinden bekleyeceğiniz fotoğraf ayarlama araçlarının çoğuna sahiptir.

Uygulamada yer alan baş döndürücü özelliklerden bazıları portre düzenleme, bir dizi hediye, filtre, akıllı organizasyon ve yaratıcı yönünüzü keşfetmeniz için maskeleme araçlarını içerir. ON1 Photo RAW ile ilgili tek sorun ise karmaşık arayüzü olacaktır. Yeni kullanıcıların alışması biraz zaman alabilmektedir.

ON1 Photo RAW, 30 gün ücretsiz deneme ile birlikte gelir. Aylık 10 dolar tutarında olan bir abonelik modeli vardır. Ancak bir Photoshop alternatifi aramanızın sebebi aylık abonelikten uzak durmak olduğuna göre diğer alternatifler sizin için daha göz doldurucu olabilecektir.

4. Colorcinch

Colorcinch web tabanlı bir düzenleyicidir. Web tabanlı bir çözüm kullanmak aynı yazılımı Windows, Mac, Chrome OS ve hatta Linux'ta kullanmanıza olanak tanır. Platformlar arası kullanılabilirlik konusunda herhangi bir şekilde endişe etmenize gerek yoktur.

Yazılım, geniş bir ön ayar, grafik ve diğer yaratıcı varlık koleksiyonuna sahiptir. Colorcinch'in en büyük güçlerinden biri, bir avuç yapay zeka destekli özel efekt içermesidir. Görüntüleri düzgün bir şekilde çizgi filmlere, eskizlere ve tablolara dönüştürebilen Cartoonizer efekti bunlardan en önemlisidir.

Ayrıca yazılım 1.5 milyon yüksek çözünürlüklü stok fotoğraf sunmaktadır. Çeşitli vektör grafiklerin ve simgelerin keyfini çıkarmak sizin elinizdedir. Colorcinch ile ilgili tek sorun çevrimdışı desteğinin olmamasıdır. Anlaşılır bir şekilde yazılım sadece internet bağlantısı olduğu zaman çalışmaktadır.

3. Skylum Luminar 4

Skylum, potansiyel Photoshop dönüştürülebilir araçlarını cezbetmek için Luminar 4'ün yapay zeka yeteneklerinin üzerinde durmaktadır. Yazılımın tamamı, kullanıcıların sonsuz düzenleme seçenekleriyle uğraşmak için daha az zaman harcamaları ve yapay zekanın sizin için fotoğrafları ayarlamasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Skylum'un iddialarına sadık kalarak, Luminar 4'teki yapay zeka yapı aracı epey hoşunuza gidecektir. Tek bir tıklama ile yazılımın daha zengin görünmesi ve açılır pencere efekti vermesi için bir görüntüde gerekli değişiklikleri yapmasına izin verebilirsiniz.

Luminar'ın kitaplık özelliği, sabit diskten sık sık fotoğraf içe aktaran herkes için bir nimettir. Sabit sürücünüzü Mac'e bağladığınız zaman Luminar sabit sürücünüzü yansıtır ve değişiklikleri yazılım ile sabit sürücü arasında senkronize halde tutar.

2. Pixelmator Pro

Pixelmator Pro, gerçekten Photoshop alternatifinden daha çok bir Lightroom alternatifidir. Ancak hafif bir iş akışınız varsa ve Pixelmator Pro'nun mevcut özellik setiyle ilgili bir sorununuz yoksa kesinlikle Pixelmator'u denemenizi tavsiye ederiz.

Pixelmator Pro'nun arayüzünü seveceksiniz. Basittir, kullanımı kolaydır ve karmaşık Photoshop kullanıcı arayüzünden daha akıcıdır. Pixelmator, her seçeneği kullanıcıya atmak yerine kenar çubuğundaki işlevleri akıllıca düzenleme yoluna gitmektedir.

Pixelmator Pro özelliklerine gelince RAW fotoğraflar için destek vardır. Çok sayıda filtre, rötuş araçları, metin stilleri, kullanıma hazır şekiller ve daha fazlası gibi olağan düzenleme seçeneklerine sahip olursunuz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak onun ideal bir Photoshop alternatifi olduğunu söyleyebiliriz.

1. Affinity Photo

Liderlik konusunda sürpriz söz konusu değildir. Affinity'nin tek seferlik ödeme seçeneğinin sık satışlarla birleşmesinden dolayı Affinity Photo, profesyonel arasında olumlu bir dönem geçirmektedir. Bu olumlu durumdan yararlanmak elbette kullanıcının elindedir.

Affinity, sizi platformlar arası kullanılabilirlik konusunda bilgilendirir. Hem Windows hem de Mac'te erişilebilir bir uygulamadır. Özellik kümesi, Adobe Photoshop ile neredeyse aynıdır. Bununla birlikte, biraz öğrenme eğrisi gerektirdiği için kullanıcı arayüzünü kullanırken ustalaşmanız gerekecektir.

Dikkate değer işlevlerden bazıları "liquefying color correction" isimli renk düzeltme, RAW desteği, toplu işleme ve daha fazlasını içerir. Photoshop dosyalarını kolayca içe aktarabilir ve düzenlemeye başlayabilirsiniz. Yazılım ayrıca 360 derece görüntü düzenlemeyi destekleyecek kadar güçlüdür.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap