Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

M1 Max GPU'su, M1’e 3 Kat Fark Attı!

Apple tarafından piyasaya sunulan M1 Max’in grafik testi sonuçları paylaşıldı. Sonuçlar M1 Max’in bir önceki versiyona göre 3 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Apple’ın 2021 yılındaki en büyük yeniliklerinden bir tanesi işlemci cephesinde yaşandı. Geçtiğimiz yıl M1 olarak adlandırılan işlemcileri piyasaya sunan Apple, bu yıl bir sonraki versiyonlarını tanıttı. M1 Pro ve M1 Max olarak adlandırılan yeni işlemciler, grafik birimleri ile de etkileyici performanslara imza atıyor. Geçtiğimiz gün M1 Max grafik birimi üzerinden yapılan testlerde önceki sürüme göre 3 kata varan bir performans artışının yakalandığı görüldü.

M1 aldığı puanla rakiplerine meydan okudu

M1 Max GPU'su için yapılan Geekbench 5 Metal testinde, yeni birimin aldığı puan 68870 oldu. M1 Max modeli üstelik sadece mevcut testteki başarısıyla değil, sektörün en popüler ve en performanslı ekran kartlarından bir tanesi olan AMD Radeon Pro 5600M’e karşı da bu sonucuyla iyi bir performans gösterdi.

Apple tarafından yapılan açıklamalarda vurgulandığı gibi M1 Max modelinde 32 çekirdekli bir GPU kullanıldı. Bu bakımdan sadece teknik özellikleri ile dahi yeni versiyonun 4 kat daha hızlı olduğu Apple tarafından aktarılmıştı. Bilgisayarlarda kullanılan yeni GPU’lara göre M1 Max modeli tükettiği enerji ile yüzde 40’a varan bir tasarruf seçeneği sunuyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap