Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

LoL Meta Şampiyonları (11.18)

League of Legends meta şampiyonları için hazırlanmış bu liste sana her oyunda avantaj kazandıracak şampiyonlarla tanışmanı sağlayacaktır. Meta şampiyonlar her koridor için ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca meta şampiyonlar S+ (mükemmel) ve S (iyi) olmak üzere  gruplandırılmıştır.

League of Legends'ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Fırsatın varsa S+ olanı almalı, alternatif olarak S grubunda olanlara yönelmelisin.

Üst Koridor

11.18 meta şampiyonları adına üst koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyon Fiora, Camille ve Irelia olacak. Bu şampiyonların dışında Sett, Shen ve Malphite ideal alternatifler durumundalar. Bir sonraki yamada gelecek olan dengeleme değişiklikleriyle bunların değişebileceğini unutmamalısın.

Fiora (S+)

Fiora oldukça hareketli bir şampiyondur. Bu yüzden pek çok oyuncu çizmeye yatırım yapmayı dahi düşünmez. Hareket hızını yüksek düzeyde hasarıyla bir araya getirdiğinde oldukça korkutucu bir şampiyona dönüşür. Aldığı eşyalarla gücüne güç katar ve bu doğrultuda karşısında duracak çok az şampiyon vardır. Tüm bunlara ek olarak bu şampiyon oyun kurucu görevini üstlenebilir.

Fiora karşısında zorlanıyor musunuz? Fiora counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Camille (S+)

Camille hemen hemen her takım kompozisyonuna karşı güçlü bir şampiyondur. Yeteneğinden gelen bir gerçek hasar avantajı vardır. Buna ek olarak erken evrede oldukça iyidir çünkü yetenekleri arasında sürdürülebilirlik kabiliyeti yer alır. Haritada kolayca hareket edebilir ve aynı zamanda ayrık ittirme taktiklerinde işe yarayan bir şampiyondur.

Camille karşısında zorlanıyor musunuz? Camille counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Irelia (S+)

En başından söylemem gerekirse Irelia herkese uygun bir şampiyon değildir. Çünkü yeteneklerinin kullanımı belirli düzeyde ustalık gerektirir. Düz bir şampiyon değildir. Aynı anda çok fazla şeyi düşünmek gerektiğini unutmamalısın. Doğru oynadığın zaman çok şey başarırsın. Tek dikkat etmen gereken koridorda geriye düşmemektir.

Irelia karşısında zorlanıyor musunuz? Irelia counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Tahm Kench (S)

Tahm Kench her ne kadar üst koridor olsa bile çok iyi beslenmiş olan taşıyıcı şampiyonlarla bir araya geldiğinde çok tehlikeli olmaktadır. Şaşırtıcı bir hareketliliğe sahip olan şampiyon, yüksek bir skor alma veya aldırma baskısına sahiptir. Özellikle koordineli hareket etmeyen takımlara karşı çok etkilidir. Ancak, birlikte hareket eden takımlar karşısında problem yaşama olasılığı vardır.

Tahm Kench karşısında zorlanıyor musunuz? Tahm Kench counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sett (S)

Rekabetçi oyunlar aslında her şeyi anlatırlar. Şu anda 10 oyundan 8'inde Sett görebilmek mümkün. Diğer 2 oyunda ise yasaklandığını falan görürsünüz. Bunun için elbette geçerli sebepler var. Öncelikle koridorda kalma süresinin çok fazla olduğunu belirtmek gerekir. Rakibin yer değiştirmesini sağlama gibi ekstra özellikleri vardır.

Sett karşısında zorlanıyor musunuz? Sett counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Shen (S)

Şu anda meta içerisinde en etkili şampiyonlardan birisi ve emin olun bu sadece üst koridor ile sınırlı değil. Tek yapmanız gereken onu seçmek ve global anlamda takıma yardımcı olacak ekstra bir hamle fırsatı elde etmektir. Shen ile oynarken çok rahat edeceğinizden emin olabilirsiniz. En azından OP seçimken bu fırsatı kaçırmamalısınız.

Shen karşısında zorlanıyor musunuz? Shen counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Malphite (S)

Şu anda çok güçlü durumda ve bu güçten en iyi şekilde yararlanmayı istemelisiniz. OP diyebileceğimiz bir şampiyon arıyorsanız bu kesinlikle Malphite olacaktır. Genel olarak savunma ağırlıklı bir build tercih edilse bile koridoru tutma ve onu ittirme konusunda hiç sıkıntı yaşamaz. Kısacası üst koridor için en ama en ideal seçim durumundadır.

Malphite karşısında zorlanıyor musunuz? Malphite counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Orman

11.18 meta şampiyonları adına orman için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Viego, Lee Sin ve Shaco yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Xin Zhao, Amumu ve Elise ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak orman şampiyonu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Jarvan IV (S+)

Jarvan Iv oldukça çok yönlü bir şampiyondur. Bu nedenle seçildiği zaman takımı için gerekli olan herhangi bir role kolayca bürünmeyi başarabilir. Sürekli olarak koridorları rahatsız ederek güç kazanmaya çalışır ve genelde rakip takımdan bir şeyleri eksiltmeyi başarır. Bu şampiyonla oynuyorsanız sürekli olarak mücadele içinde olmaya alışkın olmalısınız.

Jarvan IV karşısında zorlanıyor musunuz? Jarvan IV counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Lee Sin (S+)

Rekabetçi oyuncuların bir numaralı tercihlerinden birisi olan bu şampiyon yeniden en iyiler arasına girmeyi başardı. Peki bunu neye borçluyuz? Aslında çok yeni bir şeye değil. Arkaya sızma gibi hareketlere sahip olması bunun için yeterli. Bir orman şampiyonundan beklenen her türlü özelliğe sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Lee Sin karşısında zorlanıyor musunuz? Lee Sin counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Shaco (S+)

Shaco karşı ormana baskın düzenleyebilecek en güçlü ormancı şampiyonlardan birisidir. Onunla oynaması son derece keyiflidir. Hareketlilik konusunda ekstra kabilyietleri olduğu için karşındaki rakipler için sinir bozucu olabilir. Şu anda beklenmedik saldırılar gerçekleştirebilme konusunda oyunun en önemli şampiyonlardan birisi durumundadır.

Evelynn karşısında zorlanıyor musunuz? Shaco counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Amumu (S)

Amumu oynaması son derece eğlenceli bir şampiyondur. Oyundaki en güçlü tank şampiyonlardan biridir. Özellikle saldırı gücü odaklı şampiyonlar karşısında epey bir etkilidir. Kitle kontrolü konusunda iyi bir deneyim sunar. Takım savaşlarını başlatma ve diğer şampiyonlarla işbirliği yapma konusunda iyidir. Bu nedenle gerçekten kabul edilebilir takım oyuncusu için onu tercih edebilirsiniz.

Amumu karşısında zorlanıyor musunuz? Amumu counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Xin Zhao (S)

xin-zhao-classicXin Zhao oynanabilen en kolay ormancı şampiyonlardan birisidir. Ormancı rolünde hangi şampiyonu seçmen gerektiğine karar veremediğin durumlarda garanti seçim olarak ona yönelebilirsin. Meta içerisinde yer alan pek çok şampiyona karşı etkili olması onu bir numaralı seçeneklerden biri haline getirir. Fırsatın varken ondan yararlanmanı öneririm.

Xin Zhao karşısında zorlanıyor musunuz? Xin Zhao counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Elise (S)

Ormanın hakimi durumunda ve herhangi bir nerf almazsa böyle kalmaya devam edecek. Özellikle orman şampiyonları arasında en çok değer katan şampiyonlardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Takımınıza ekstra değer katmak istiyorsanız ondan daha iyisini bulamazsınız. Verimlilik denildiğinde aklına ilk örümceklerin kraliçesi gelmelidir.

Elise karşısında zorlanıyor musunuz? Elise counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Orta Koridor

11.18 meta şampiyonlar adına orta koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Zed, Akshan ve Yasuo yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Anivia, Sylas, Fizz ve Katarina ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Zed (S+)

Suikastçı bir şampiyon seçmek gerektiğinde orta koridorun en güvenilir şampiyonudur. Bununla birlikte takımına ekstra saldırı gücü gerektiğinde en ideal seçimlerden biridir. AD odaklı olan bu şampiyon oyunun orta evresinde etkilidir. Yapman gereken doğru noktada oyunun fişini çekecek o hamleyi gözetmektir.

Zed karşısında zorlanıyor musunuz? Zed counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yasuo (S+)

Deyim yerindeyse kralın geri dönüşü gibi bir şey oldu. Uzun zamandır üst sıraları zorlayan ve bir anlamda OP seçim olma konusunda atılımlar yapan Yasuo artık muradına ermiş durumda. Bir sonraki nerf hamlesine kadar böyle kalacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Fırsatınız varken onu bol bol kullanmalısınız.

Yasuo karşısında zorlanıyor musunuz? Yasuo counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Akshan (S+)

Akshan son derece hareketli bir suikastçı şampiyon olarak tasarlanmıştır. Klasik nişancı şampiyonlara pek benzemez. Önemli olan yetenek kitiyle uyumlu bir şekilde hareket etmek ve çeşitli kombinasyonlara başvurmaktır. Takım savaşlarında ve daha fazlasında bu şekilde sonuç alabilirsiniz. Ancak, başarılı olmak için en önemlisi, pozisyon almada sorun yaşamamalısınız.

Akshan karşısında zorlanıyor musunuz? Akshan counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Katarina (S)

Katarina çok güçlü bir orta evre potansiyeline sahip olduğu için seçilen şampiyonların başında gelir. Özel yeteneğiyle fark yaratması mümkündür ama en önemlisi zaman içerisinde aldığı eşyalardan ve atladığı seviyelerden fazlasıyla güç almasıdır. Bu sayede birçok şampiyon karşısında üstünlüğünü korur ve hasar konusunda çok iyi iş çıkarır.

Katarina karşısında zorlanıyor musunuz? Katarina counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sylas (S)

sylas-classicSylas çok yönlü şampiyonlardan birisidir. Bunun sebebi sahip olduğu yüksek oranda sürdürülebilirlik (sustain) ve aynı zamanda oldukça güçlü olan kalkan potansiyelidir. Rakiple düelloya girişme konusunda son derece etkilidir. Ayrıca minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizler. Tüm bunlar sayesinde metada kendine yer bulmayı başarmıştır.

Sylas karşısında zorlanıyor musunuz? Sylas counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Anivia (S)

Sessizce bu noktaya geldi ve eğer bu noktadan aşağı inerse sessizce ineceği kesin. Anivia şu an orta koridorda seçebileceğin en iyi şampiyonlardan birisi diyebilirim. Önemli olan kombinasyonunu iyi bir şekilde tamamlamak ve bunun için doğru konumları bulmaktır. Gerisi bir şekilde gelecektir; bir başka ifadeyle yeteneğine güvenmen gerekir.

Anivia karşısında zorlanıyor musunuz? Anivia counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Fizz (S)

Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok. AP odaklı olan bu şampiyon oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyununu buna göre oynaman çok daha sağlıklı olacaktır.

Fizz karşısında zorlanıyor musunuz? Fizz counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Alt Koridor

11.18 meta şampiyonları adına alt koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi pek kalabalık değil; bu listede Ziggs ve Samira yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonu kullanmalısınız. Ezreal, Vayne ve Ashe ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Samira (S+)

Samira ile yapılacak çok şey olduğunu söylemek mümkün ama en önemlisi oyun taşıma konusunda bir ustaya dönüşebilirsiniz. Sadece zor olan oynanış mekaniğine alışmak biraz zaman alabilir. Bunu dışında alt koridor için garanti seçim olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken destek rolündeki arkadaşınızdan doğru desteği alıp silahların gücünü göstermekten başka bir şey değildir.

Samira karşısında zorlanıyor musunuz? Samira counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ziggs (S+)

Ziggs koridor aşamasında çok güçlü dürtme becerisine sahip olan bir şampiyondur. Özellikle kuşatma stratejisinin uygulanacağı kompozisyonlarda çok etkilidir. Yetenekleri sayesinde maçta ilk kuleyi alan taraf olmak oldukça kolaydır. Bunlara ek olarak oynaması güvenli bir şampiyondur çünkü yetenekleri ona gerekli kaçış imkanını sunar.

Ziggs karşısında zorlanıyor musunuz? Ziggs counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ezreal (S)

Ezreal yüksek hareketliliğe sahip bir şampiyondur. Ancak eşyalarda yapılan bir takım değişiklikler sonrasında yüksek hareketliliğini yüksek hasar ile taçlandırmış durumdadır. Alt koridor için en güvenli seçimlerden birisidir. Tek dikkat etmen gereken ise beceri atışlarını tutturma konusunda gerektiği kadar pratik yapmaktır.

Ezreal karşısında zorlanıyor musunuz? Ezreal counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Vayne (S)

Vayne bir hiper taşıyıcı olarak oyunun son evresinde çok güçlüdür. Takımı tarafından doğru şekilde korunduğu zaman takım savaşlarında etkisini gösterir. Ayrıca alt koridorda yer alan bir taşıyıcı olmasına rağmen ayrık ittirme yapabilir. Saldırılarının gerçek hasar vermesi saniyeler içerisinde tank olan şampiyonların canını eritebilmesine yardımcı olur.

Vayne karşısında zorlanıyor musunuz? Vayne counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ashe (S)

ashe-projectBiraz yavaş kalabilir ama aynı oranda rakibi yavaşlatabilir. Onu özellikle güçlü kılan temel saldırı yetenekleriyle yavaşma becerisidir. Hızla saldırmasına izin verecek yeteneği sayesinde anlık hasar potansiyeli de oldukça yüksektir. Tek yapman gereken rakibi ne zaman kovalaman gerektiğine iyi karar vermektir.

Ashe karşısında zorlanıyor musunuz? Ashe counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Destek

11.18 meta şampiyonları adına destek rolü için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Leona, Lulu ve Sona yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Thresh, Blitzcrank, Senna ve Morgana ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Leona (S+)

Leona tartışmasız bir biçimde destek rolünün en iyisi konumunda diyebiliriz. Her ne kadar işlevsellik konusunda biraz eksiği olsa bile son drece kullanışlı olduğunu unutmamak gerekir. Yetenekleri onu dayanıklı hale getirir. Benzer durum sunmuş olduğu sersemletme etkisi için geçerlidir. Özel yeteneğiyle tam anlamıyla fark yaratacak hamleler yapabilecektir.

Leona karşısında zorlanıyor musunuz? Leona counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Lulu (S+)

LuluDestek rolünde muazzam bir koridor baskısına sahip olan bu şampiyon menzil avantajıyla ön plana çıkar. Fakat kitle kontrolü konusundaki ufak avantajları doğru kullanmak gerekir. İşlevsellik gücüyle ön plana çıkan bu şampiyon oyunun son evresinde etkilidir.

Lulu karşısında zorlanıyor musunuz? Lulu counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sona (S+)

Sona destek rolündeki şampiyonlar arasında en güçlü rahatsız edici hasar veren şampiyonlardan biridir. Alan etkisine sahip olan güçlendirmeleriyle takımına katkı sağlar. Özel yeteneği takım savaşlarının ve diğer ikili mücadelelerin seyrini değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Her ne kadar niteliksel olarak zayıf olsa bile hareketlilik konusunda pek problem yaşamaz.

Sona karşısında zorlanıyor musunuz? Sona counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Blitzcrank (S)

Blitzcrank skor elde edilmesini sağlama potansiyeli en yüksek şampiyonlardan birisidir. Hedefi belirleyip yeteneklerini doğru şekilde kullandığı sürece hiçbir problem yaşamaz. Yakaladığı rakipleri elinden kaçırma ihtimali oldukça düşüktür. Alt koridorda takım arkadaşının öne geçmesini ve bu avantajı oyun boyunca elinde tutmasını sağlayabilir.

Blitzcrank karşısında zorlanıyor musunuz? Blitzcrank counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Thresh (S)

Onun iyi bir şampiyon olması şaşırtıcı gelmemelidir. Yetenek kiti bunun için oluşturulmuş ve belki uzun süredir hiç dokunulmadan aynı şekilde yaşayabilen bir şampiyona dönüşmüştür. Buna rağmen çok ciddi bir yetenek ihtiyacına sahip olduğunu söylemeliyiz. Henüz yeni başlayan oyuncuların verim alabileceği türden bir şampiyon değildir.

Thresh karşısında zorlanıyor musunuz? Thresh counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Senna (S)

Senna uzun bir aradan sonra OP şampiyonlara yer verdiğimiz S+ listesinde yer alıyor. Burada kalıcı olmasını beklediğimiz bir şampiyon. Özellikle yetenek kiti bağlamında onda çok fazla destek alabilmek mümkün. Bir destek şampiyonu olarak oyun taşımaya inancınız varsa sizin için en doğru seçimlerden birisi olacaktır.

Senna karşısında zorlanıyor musunuz? Senna counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Morgana (S)

İşlevsellik ve alan hasarı bir destek şampiyonunda yer aldıysa ilk kontrol etmeniz gereken şampiyon budur. Morgana takım arkadaşına kalkan kazandırıp onu çeşitli belalardan uzak tutabilecek kadar cömerttir. Ayrıca özel yeteneğiyle baskı kurma konusunda son derece ideal bir şampiyondur. Destek şampiyonu olarak oyun taşımak istiyorsanız bu şampiyon biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Morgana karşısında zorlanıyor musunuz? Morgana counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap