Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

LoL Meta Şampiyonları (10.22)

League of Legends'ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Aşağıdaki şampiyonlara kesinlikle şans vermelisin.

Burada meta şampiyonların bir listesini bulabilirsin. Meta şampiyonlar her koridor için ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca meta şampiyonlar S+ (mükemmel) ve S (iyi) olmak üzere  gruplandırılmıştır. Fırsatın varsa S+ olanı almalı, alternatif olarak S grubunda olanlara yönelmelisin.

Üst koridor

10.22 yamasında üst koridor için çok önemli değişiklikler yaşanmadı. Darius yine tercih edebileceğin mükemmel şampiyon olacak. Fiora, Garen, Jax ve Urgot ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Darius seçemezsen onlara yönelmeyi düşünebilirsin.

Darius (S+)

Potansiyel hasarı son derece yüksektir. Dayanıklı olduğu için öldürülmesi oldukça zordur. Hataları affetmez yapısı nedeniyle çok ama çok güçlüdür. Takımın kitle kontrolü ve tank şampiyon ihtiyacını karşılayabilir. AD odaklı olan bu şampiyon erken ve son evrede kendini gösterir.

Fiora (S)

fiora-soaring-swordOnun karşısında oynamak sefaletle tanışmak gibi. Riposte tarafından gelen hasarı püskürtme becerisinin olduğu unutulmamalıdır. Rahatça dürtme yeteneğini kullanarak seni her zaman rahatsız edebilecek. Kısacası başa çıkılması çok zor.

Garen (S)

garen-ruggedTartışmasız bir biçimde çok güçlüdür. Basit ama inkar edilemeyecek derecede üst koridorda kendini göstermesi önemlidir. Hiçbir mana gereksinimi olmaması ona inanılmaz derecede destek verir. Kolay oynanabilir olması ise her oyuncu için büyük avantajdır.

Jax (S)

JaxBirçok şampiyona göre daha yüksek beceri gerektirir. Biraz çaba göstererek ligde daha kolay tırmanmayı başarabilirsin. Yetenek kiti basit gözükse bile konsantrasyon önemlidir. Mücadele başlatma potansiyeli birlikte hasardan kaçınma ve sersemletme becerisinin olduğu unutulmamalıdır.

Urgot (S)

urgotBirçok kişinin kişisel favorisidir. Yetenek kiti hasar ve kullanışlılıkla doludur. Bununla birlikte çeşitli şampiyonların baskısı altında kaldığında zorluk yaşayan bir şampiyon olsa bile koridor aşamasında hala çok güçlüdür. Sadece doğru şampiyona karşı seçilmesi önemlidir.

Orman

10.22 yamasında orman için meta şampiyonlar oldukça açık diyebilirim. Fiddlesticks ve Rammus seçebileceğin mükemmel şampiyonlar olacak. Evelynn, Kha'Zix, Hecarim ve Nunu & Willump ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar.

Fiddlesticks (S+)

fiddlesticks-union-jackYenilendikten sonra bir başka hal alan şampiyonların başında gelir. Özellikle koordineli bir biçimde oynanan hemen hemen her oyunda iyi performans gösterme fırsatına sahiptir. Onunla oynamayı öğrendiysen rakiplere nasıl üstünlük kuracağını biliyorsun demektir.

Rammus (S+)

rammusEkstra hareketlilik ve sinir bozucu kışkırtma yeteneğiyle varlık gösteren bu şampiyonun durdurulması oldukça güç. Orta evreden son evree geçişte zayıf olan her şampiyonu yakalayabilecek ve öldürebilecek güce sahiptir. Üstelik aşırı dayanıklı olduğu için karşı konulması kolay değildir.

Hecarim (S)

hecarimŞu anda her yerde. Sadece hızlı olması değil aynı zamanda sağlam olması, ekstra hareket kabiliyetinin bulunması ve değerli geri tepme özelliğine sahip olması nedeniyle hemen hemen her yerde olduğunu söyleyebilirim. Özel yeteneğinin yüksek hasar verdiği gerçeğine alışmak gerekir.

Evelynn (S)

EvelynnEvelynn bir suikastçı ne yapabiliyorsa onu gerçekleştirebilen oldukça sinsi bir şampiyondur. Canın çok yoksa ve dayanıksız bir şampiyon kullanıyorsan onun karşısına çıkmaz istemezsin. Orman kontrolü çok güçlü olduğundan hemen her rakibe karşı koyabilecek güce sahiptir.

Kha'Zix (S)

khazix-death-blossomÖzellikle ejder gibi hedefleri öncelik haline getiren takımlar için ideal seçimler arasında yer alır. İzolasyondan gelen hasar çarpanı tekil hedefleri ortadan kaldırma konusunda eşsizdir. Bu sayede diğer ormancılara karşı baskın düzenleyebilir ve fark yaratabilirsin.

Nunu & Willump (S)

Nunu & WillumpTonlarca farklı işlevsellik becerisiyle ön plana çıkar. Oynaması kolay değildir ama mükemmel bir kamp temizleme becerisine sahiptir. Ayrıca meta şampiyonlar arasında yer alan bu şampiyonla takım savaşlarının gidişatını kontrol edebilme şansın vardır.

Orta koridor

10.22 yamasında orta koridor için meta şampiyonlar geçmişe göre pek değişmedi diyebilirim. Yone seçebileceğin en mükemmel şampiyon olacak. Fizz, Vladimir, Zed ve Talon ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Yone olmazsa onları seçmeye çalışmalısın.

Fizz (S+)

Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok. AP odaklı olan bu şampiyon oyunun erken ve son evresinde etkilidir.

Yone (S)

yone-classicYüksek hasar potansiyeli, hareketlilik ve oyun kurma becerisiyle bu civarın en iyi şampiyonu olduğunu söyleyebilirim. Belirgin bir şekilde güç kaybetmediği sürece en iyiler arasında yer almaya devam edecek. Sahip olduğu tüm niteliklerle diğer şampiyonların bir adım önünde diyebilirim.

Vladimir (S)

vladimir-dark-watersBu şampiyon ne olursa olsun orta koridorda başarılı olmaya devam edecek. Çünkü yetenek kiti sürdürülebilirlik ve kullanışlılık gibi iki farklı niteliği bir araya getirir. Sağlam bir dürtme potansiyeli vardır, alan hasarı verebilir, hasar karşısında canını yenileyebilir. Bunlar unutulmamalıdır.

Zed (S)

Suikastçı bir şampiyon seçmek gerektiğinde orta koridorun en güvenilir şampiyonudur. Bununla birlikte takımına ekstra saldırı gücü gerektiğinde en ideal seçimlerden biridir. AD odaklı olan bu şampiyon oyunun orta evresinde etkilidir.

Talon (S)

talon-dragonbladeOrta koridorda tam bir canavar. Dürtme, kanatma, hasardan kaçınma ve anlık hasar potansiyeli ile tam bir makine gibi çalışır. Rakip şampiyonun baskın düzenleme olasılığı en düşük şampiyonlardan biridir. Özel yeteneği özellikle takım savaşlarında fark yaratır.

Alt koridor

10.22 yamasında alt koridor için meta şampiyonlarda biraz değişiklik yaşandı. Özellikle S+ seviyesinde sadece Samira'nın olduğunu söylemeliyim. S seviyesinde ise Caitlyn, Ashe, Jhin ve Draven arasından seçim yapabilirsin. Özellikle Samira seçimine dikkat etmelisin.

Samira (S+)

samira-classicÇok yönlü bir şampiyon olduğunu söylemem gerekir. Özellikle hareketlilik konusunda ondan daha iyisini bulmak kolay olmayabilir. Yeteneklerini kullanma durumu üst düzey beceri gerektirse bile alıştıktan sonra doğru zamanda doğru hasarı çıkartabilmek oldukça kolaydır.

Caitlyn (S)

Onunla elde ettiğin koridor hakimiyetini oyun geneline taşırsan başarı yaşarsın. Caitlyn ile oynamak hem güvenli hem de eğlencelidir. Elde ettiğin uzak menzil avantajını kullanarak rakipleri ablukaya alabilirsin. Ayrıca takım savaşlarında daha güvenli konumdan hasar uygulayabilirsin.

Ashe (S)

ashe-projectBiraz yavaş kalabilir ama aynı oranda rakibi yavaşlatabilir. Onu özellikle güçlü kılan temel saldırı yetenekleriyle yavaşma becerisidir. Hızla saldırmasına izin verecek yeteneği sayesinde anlık hasar potansiyeli de oldukça yüksektir.

Jhin (S)

JhinSeç oyna şampiyonudur. Düşük seviyeler ve yüksek seviyeler dahil olmak üzere pek çok durumda onu görebilirsin. Alan hasarı veren yeteneğinin olduğu unutulmamalıdır. Kritik vuruş konusunda son derece etkili olan bu şampiyon özellikle çok iyi pozisyon alma becerisi gerektirir.

Draven (S)

DravenDraven, baş ağrıtacak kadar yüksek derecede saldırı hızına ve hasara sahip olabilen güçlü bir şampiyondur. Özel yeteneği, sağlam bir faydaya sahiptir ve doğru kullanıldığında oldukça verimlidir. Pasif olarak hızla bonus altın kazanabilmesi iyi bir destek şampiyonuyla onu oyunun hakimi yapabilir.

Destek

10.22 yamasında destek rolü için meta şampiyonlarda biraz değişiklik yaşandı. Özellikle S+ seviyesinde bir şampiyonun olmadığını söylemeliyim. S seviyesinde ise Lulu, Blitzcrank, Senna, Bard ve Soraka arasından seçim yapabilirsin.

Lulu (S)

LuluDestek rolünde muazzam bir koridor baskısına sahip olan bu şampiyon menzil avantajıyla ön plana çıkar. Fakat kitle kontrolü konusundaki ufak avantajları doğru kullanmak gerekir. İşlevsellik gücüyle ön plana çıkan bu şampiyon oyunun son evresinde etkilidir.

Blitzcrank (S)

blitzcrank-boom-boomKesinlikle en çok seçilebilen şampiyonlardan birisidir. Oyunun kaderini değiştirme şansı vardır. Sadece tek bir kere roket elini tutturması yeterlidir. Başarısız olması zor olan basit ve anlaşılır bir yetenek kitine sahiptir. Doğru konum ve doğru hedefi tutturduğun sürece hiçbir problem yaşamazsın.

Senna (S)

senna-true-damageOldukça güçlü durumda. Birçok farklı rolde oynanabilir olması onu esnek seçim haline getirir. Fakat en çok öne çıktığı nokta kesinlikle destek rolüdür. Yetenek kitinin dürtme, anlık hasar, sürdürülebilirlik gibi her şeyi yapabildiği unutulmamalıdır.

Soraka (S)

soraka-dawnbringerCan yenileme ve aynı zamanda yavaşlatma yetenekleriyle ön plana çıkan bir şampiyondur. Onu harika klan ise büyük bir alan hasarıyle birlikte susturma becerisidir. Takım arkadaşını hayatta tutmak için kendi canını dahi feda edebilecek kadar iyi niyetli olduğunu söyleyebilirim.

Bard (S)

Bard Snow DayBard anlaşılması zor bir şampiyon. Diğer şampiyonlar gibi destek rolüne özgü bazı yeteneklere sahip değil. Ancak yetenekleriyle harika hamleler yapabilme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte sersemletme etkisini kullanarak alt koridorda fark yaratan şampiyon olabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum.

Yorum Yap