Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

LoL Meta Şampiyonları (11.9)

League of Legends meta şampiyonları için hazırlanmış bu liste sana her oyunda avantaj kazandıracak şampiyonlarla tanışmanı sağlayacaktır. Meta şampiyonlar her koridor için ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca meta şampiyonlar S+ (mükemmel) ve S (iyi) olmak üzere  gruplandırılmıştır.

League of Legends'ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Fırsatın varsa S+ olanı almalı, alternatif olarak S grubunda olanlara yönelmelisin.

Üst Koridor

11.9 meta şampiyonları adına üst koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyon Darius ve Garen olacak. Fırsatınız varken onun gücünden yaralanmayı ihmal etmemelisiniz. Camille  ve Malphite ise diğerlerine göre biraz daha zayıf kalmasına rağmen hala iyi şampiyonlar arasında yer almaktadır.

Darius (S+)

Potansiyel hasarı son derece yüksektir. Dayanıklı olduğu için öldürülmesi oldukça zordur. Hataları affetmez yapısı nedeniyle çok ama çok güçlüdür. Takımın kitle kontrolü ve tank şampiyon ihtiyacını karşılayabilir. AD odaklı olan bu şampiyon erken ve son evrede kendini gösterir.

Garen (S+)

Garen enterasan bir şampiyon ve onun bu seviyede yer almasına şaşırmamak lazım. Onun karşısında oynarken gereğinden fazla kendine güvenebilirsin. Bu durumda hasar potansiyeliyle seni mahvetmeyi başarabilecektir. Dolayısıyla hamle yapmadan önce onun gücüne saygı duymanı öneririm.

Malphite (S)

Şu anda çok güçlü durumda ve bu güçten en iyi şekilde yararlanmayı istemelisiniz. OP diyebileceğimiz bir şampiyon arıyorsanız bu kesinlikle Malphite olacaktır. Genel olarak savunma ağırlıklı bir build tercih edilse bile koridoru tutma ve onu ittirme konusunda hiç sıkıntı yaşamaz. Kısacası üst koridor için en ama en ideal seçim durumundadır.

Camille (S)

Camille oldukça mobil bir şampiyondur. Buna ek olarak ayrık ittirme yapabilme potansiyeli çok yüksektir. Onunla bir oyunu taşıma ihtimalin vardır. Baskınlarda avantaj elde edebilirsin. Tank olan şampiyonları ortadan kaldırabilirsin. Tek dikkat etmen gerkeen ise geride kalmamaya özen göstermektir.


Orman

11.9 meta şampiyonları adına orman için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Morgana ve Elise yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Graves, Evelynn, Shaco ve Kha'Zix ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak orman şampiyonu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Morgana (S+)

İlginç gelebileceğini biliyorum ama maalesef artık buna inanmak zorundayız. Morgana orman bölgesinde çok iş yapacak duruma geldi ve oyuncular bunu kullanmayı seviyorlar. En azından söz konusu yama içerisinde böyle kalmaya devam edeceğini düşünüyorum. Daha sonrasında neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Elise (S+)

Ormanın hakimi durumunda ve herhangi bir nerf almazsa böyle kalmaya devam edecek. Özellikle orman şampiyonları arasında en çok değer katan şampiyonlardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Takımınıza ekstra değer katmak istiyorsanız ondan daha iyisini bulamazsınız. Verimlilik denildiğinde aklına ilk örümceklerin kraliçesi gelmelidir.

Shaco (S)

Shaco uzun bir sürenin ardından en iyi orman şampiyonlarından birisi olmayı başardı diyebilirim. Bunu elbette birkaç yamadır göstermiş olduğu performansa bağlamak mümkün. Shaco ile çok şey yapabilirsin ama bir şey yapamazsın. O da rakiplerini şaşırtmadan bir maçı tamamlamak. Fırsatın varken bunun keyfini çıkarmalısın.

Kha'Zix (S)

khazix-death-blossomÖzellikle ejder gibi hedefleri öncelik haline getiren takımlar için ideal seçimler arasında yer alır. İzolasyondan gelen hasar çarpanı tekil hedefleri ortadan kaldırma konusunda eşsizdir. Bu sayede diğer ormancılara karşı baskın düzenleyebilir ve fark yaratabilirsin. Bu baskınlar olmadan verimli olma şansın yok gibidir.

Graves (S)

Sahip olduğu orman temizleme hızı ve işlevsellik gitmediği sürece onu daima en iyiler arasında görmeye alışmamız gerekir. Her ne kadar kendiliğinden doğal olarak bir sürdürülebilirlik yeteneğine sahip olmasa bile ekstra hareketlilikle bu açığı kapatabilmektedir. Oynaması kolay değildir ama oynandığı zaman fark yaratır.

Evelynn (S)

EvelynnEvelynn bir suikastçı ne yapabiliyorsa onu gerçekleştirebilen oldukça sinsi bir şampiyondur. Canın çok yoksa ve dayanıksız bir şampiyon kullanıyorsan onun karşısına çıkmaz istemezsin. Orman kontrolü çok güçlü olduğundan hemen her rakibe karşı koyabilecek güce sahiptir.


Orta Koridor

11.9 meta şampiyonlar adına orta koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Zed, Yasuo ve Katarina yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Anivia, Fizz, Ekko, Viktor ve Annie ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Zed (S+)

Suikastçı bir şampiyon seçmek gerektiğinde orta koridorun en güvenilir şampiyonudur. Bununla birlikte takımına ekstra saldırı gücü gerektiğinde en ideal seçimlerden biridir. AD odaklı olan bu şampiyon oyunun orta evresinde etkilidir. Yapman gereken doğru noktada oyunun fişini çekecek o hamleyi gözetmektir.

Katarina (S+)

Katarina çok güçlü bir orta evre potansiyeline sahip olduğu için seçilen şampiyonların başında gelir. Özel yeteneğiyle fark yaratması mümkündür ama en önemlisi zaman içerisinde aldığı eşyalardan ve atladığı seviyelerden fazlasıyla güç almasıdır. Bu sayede birçok şampiyon karşısında üstünlüğünü korur ve hasar konusunda çok iyi iş çıkarır.

Yasuo (S+)

Deyim yerindeyse kralın geri dönüşü gibi bir şey oldu. Uzun zamandır üst sıraları zorlayan ve bir anlamda OP seçim olma konusunda atılımlar yapan Yasuo artık muradına ermiş durumda. Bir sonraki nerf hamlesine kadar böyle kalacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Fırsatınız varken onu bol bol kullanmalısınız.

Anivia (S)

Sessizce bu noktaya geldi ve eğer bu noktadan aşağı inerse sessizce ineceği kesin. Anivia şu an orta koridorda seçebileceğin en iyi şampiyonlardan birisi diyebilirim. Önemli olan kombinasyonunu iyi bir şekilde tamamlamak ve bunun için doğru konumları bulmaktır. Gerisi bir şekilde gelecektir; bir başka ifadeyle yeteneğine güvenmen gerekir.

Fizz (S)

Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok. AP odaklı olan bu şampiyon oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyununu buna göre oynaman çok daha sağlıklı olacaktır.

Ekko (S)

Orta koridorda oyunun patronu olabilecek güce sahip olsa bile karşı oyun konusunda basiretsizlik yaşayan bir şampiyon olduğundan geri planda kaldı diyebilirsiniz. İşlevsellik, hayatta kalma becerisi ve anlık hasar potansiyeli ile boy gösteren bir şampiyondur. Orta koridoru kontrol etmekten çok daha fazlasını yapabileceğini bilmek önemlidir.

Viktor (S)

Sırrının tamamen alan kontrolünde olduğunu söylersek sanırım yanılmış olmayız. Bu şampiyonun en önemli özelliği minyok dalgalarını en iyi şekilde kontrol edip rakibin koridordan ayrılma şansını zorlaştırmaktır. Ayrıca ciddi bir hasar potansiyeli vardır ve bu hasar potansiyeli zaman zaman can sıkıcı olabilmektedir.

Annie (S)

Standart bir şampiyon olması kimseyi yanıltmamalıdır. Bu şampiyonun çok güçlü bir rahatsız etme potansiyeli ve minyon dalgası temizleme becerisi vardır. Ayrıca anlık hasar konusunda çok dikkatli olunması gereken şampiyonlardan birisidir. Sadece özel yeteneğiyle başa çıkmak kolay olduğu için dikkatli olmalısın.


Alt Koridor

11.9 meta şampiyonları adına alt koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi pek kalabalık değil; bu listede Jinx yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonu kullanmalısınız. Jhin, Vayne, Kai'Sa, Tristana ve Ashe ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Jinx (S+)

Bir hiper taşıyıcı olarak burada yer almasına pek şaşırmamak lazım. Nihayetinde oyunun en hızlı ve bir anda patlama gücü en yüksek şampiyonlarından birisi konumunda. Onunla oynarken kontrol mekanizmanı iyi ayarlamanız gerekir. Aksi durumda elde ettiğin tüm potansiyeli kullanamadan verimliliğini düşürmüş olabilirsiniz.

Kai'Sa (S)

Bazı şampiyonların belirli huyları vardır. O da zirveye çıktıkları zaman oradan inmeyi kesinlikle düşünmemeleridir. Kai'Sa bunlardan birisidir. Özellikle sezona çok iyi başlangıç yapmış olması onu oynayan oyuncuların en büyük avantajlarından birisi olacaktır. Onunla iyi oynayabiliyorsan onu seçmeli ve keyfini çıkarmalısın.

Tristana (S)

Tristana erken evreyi atlattığı zaman herhangi bir sorun yaşamayan şampiyonlardan birisidir. Çünkü orta evrede çok ama çok güçlüdür. Ne olduğunu anlamadan oyunu bitirecek noktaya getirebilecek güce sahiptir. Özellikle özel yeteneğine eriştikten sonra birçok eşleşmeden galip çıkabilme fırsatına sahip olduğundan OP şampiyonlar arasında yer alır.

Jhin (S)

JhinSeç oyna şampiyonudur. Düşük seviyeler ve yüksek seviyeler dahil olmak üzere pek çok durumda onu görebilirsin. Alan hasarı veren yeteneğinin olduğu unutulmamalıdır. Kritik vuruş konusunda son derece etkili olan bu şampiyon özellikle çok iyi pozisyon alma becerisi gerektirir.

Vayne (S)

Anlık hasar potansiyelini bir anda doruklara çıkarabilecek bir şampiyon ile oynamak istiyorsanız bundan daha iyisini bulabilmeniz pek mümkün değil diyebiliriz. Ayrıca ciddi bir hareketlilik avantajı vardır. Bu avantajı sonuna kadar kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Son dönemlerde ortaya çıkan tank build ile çok ciddi fark yaratabilirsiniz.

Ashe (S)

ashe-projectBiraz yavaş kalabilir ama aynı oranda rakibi yavaşlatabilir. Onu özellikle güçlü kılan temel saldırı yetenekleriyle yavaşma becerisidir. Hızla saldırmasına izin verecek yeteneği sayesinde anlık hasar potansiyeli de oldukça yüksektir. Tek yapman gereken rakibi ne zaman kovalaman gerektiğine iyi karar vermektir.


Destek

11.9 meta şampiyonları adına destek rolü için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Leona yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Bard, Thresh, Lulu ve Morgana ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Leona (S+)

Leona tartışmasız bir biçimde destek rolünün en iyisi konumunda diyebiliriz. Her ne kadar işlevsellik konusunda biraz eksiği olsa bile son drece kullanışlı olduğunu unutmamak gerekir. Yetenekleri onu dayanıklı hale getirir. Benzer durum sunmuş olduğu sersemletme etkisi için geçerlidir. Özel yeteneğiyle tam anlamıyla fark yaratacak hamleler yapabilecektir.

Thresh (S)

Onun iyi bir şampiyon olması şaşırtıcı gelmemelidir. Yetenek kiti bunun için oluşturulmuş ve belki uzun süredir hiç dokunulmadan aynı şekilde yaşayabilen bir şampiyona dönüşmüştür. Buna rağmen çok ciddi bir yetenek ihtiyacına sahip olduğunu söylemeliyiz. Henüz yeni başlayan oyuncuların verim alabileceği türden bir şampiyon değildir.

Lulu (S)

LuluDestek rolünde muazzam bir koridor baskısına sahip olan bu şampiyon menzil avantajıyla ön plana çıkar. Fakat kitle kontrolü konusundaki ufak avantajları doğru kullanmak gerekir. İşlevsellik gücüyle ön plana çıkan bu şampiyon oyunun son evresinde etkilidir.

Morgana (S)

İşlevsellik ve alan hasarı bir destek şampiyonunda yer aldıysa ilk kontrol etmeniz gereken şampiyon budur. Morgana takım arkadaşına kalkan kazandırıp onu çeşitli belalardan uzak tutabilecek kadar cömerttir. Ayrıca özel yeteneğiyle baskı kurma konusunda son derece ideal bir şampiyondur. Destek şampiyonu olarak oyun taşımak istiyorsanız bu şampiyon biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Bard (S)

Bard Snow DayBard anlaşılması zor bir şampiyon. Diğer şampiyonlar gibi destek rolüne özgü bazı yeteneklere sahip değil. Ancak yetenekleriyle harika hamleler yapabilme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte sersemletme etkisini kullanarak alt koridorda fark yaratan şampiyon olabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap