Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

LoL Meta Şampiyonları (11.2)

League of Legends meta şampiyonları için hazırlanmış bu liste sana her oyunda avantaj kazandıracak şampiyonlarla tanışmanı sağlayacaktır. Meta şampiyonlar her koridor için ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca meta şampiyonlar S+ (mükemmel) ve S (iyi) olmak üzere  gruplandırılmıştır.

League of Legends'ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Fırsatın varsa S+ olanı almalı, alternatif olarak S grubunda olanlara yönelmelisin.

Devam etmeden önce ufak bir not düşmek istiyorum. League of Legends meta şampiyonları için hazırlanmış bu liste 10.25 yaması göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Liste her yama yayınlandığında güncellenir. Dolayısıyla bazen bir önceki yamaya göre aynı şampiyonla karşılaşman söz konusu olabilecektir.

Üst Koridor

11.2 meta şampiyonları adına üst koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyon Darius ve Pantheon olacak. Fırsatınız varken onun gücünden yaralanmayı ihmal etmemelisiniz. Shen, Wukong ve Malhpite ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Malphite seçememeniz durumunda bu beş şampiyona yönelmelisiniz.

Darius (S+)

Potansiyel hasarı son derece yüksektir. Dayanıklı olduğu için öldürülmesi oldukça zordur. Hataları affetmez yapısı nedeniyle çok ama çok güçlüdür. Takımın kitle kontrolü ve tank şampiyon ihtiyacını karşılayabilir. AD odaklı olan bu şampiyon erken ve son evrede kendini gösterir.

Pantheon (S+)

Her ne kadar 11.1 yamasıyal birlikte ufak bir nerf almasına rağmen güçlü olmaya devam edecek. Onun OP dediğimiz şampiyonlar arasında yer alması pek şaşırtıcı olmamalıdır. Bir şekilde üst koridorda hakimiyet kurmak istiyorsan onu nasıl oynayacağını ve aynı zamanda onu nasıl durduracağını öğrenmeni öneririz.

Malphite (S)

Şu anda çok güçlü durumda ve bu güçten en iyi şekilde yararlanmayı istemelisiniz. OP diyebileceğimiz bir şampiyon arıyorsanız bu kesinlikle Malphite olacaktır. Genel olarak savunma ağırlıklı bir build tercih edilse bile koridoru tutma ve onu ittirme konusunda hiç sıkıntı yaşamaz. Kısacası üst koridor için en ama en ideal seçim durumundadır.

Shen (S)

Birçok şampiyona göre üst koridorda biraz sinir bozucu olabilir. Bunun sebebi ise hiç kuşkusuz alan kontrolü konusunda sahip olduğu beceridir. Bu beceri sayesinde çok kolay bir biçimde hasar takasına girişebilme potansiyeli vardır. Ayrıca oyun sonuna doğru takım arkadaşını koruma gibi çok büyük bir artısı vardır.

Wukong (S)

Geride bıraktığımız sezon içerisinde almış olduğu yeniden yapılandırma ziyadesiyle işe yaradı. Artık iyi şampiyonlar arasında boy göstermeyi başarabiliyor. Sürdürülebilirlik konusunda avantajı var. Buna ek olarak anlık hasar potansiyeli mevcut ve haritada rotasyon konusunda iyi bir seçim durumundadır. Sadece karşısında güçlü olan şampiyonlar dikkat etmek gerekir.


Orman

11.2 meta şampiyonları adına orman için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Olaf, Graves, Elise ve Kha'Zix yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Nunu & Willump, Kayn, Evelynn ve Hecarim ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak orman şampiyonu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Kha'Zix (S+)

khazix-death-blossomÖzellikle ejder gibi hedefleri öncelik haline getiren takımlar için ideal seçimler arasında yer alır. İzolasyondan gelen hasar çarpanı tekil hedefleri ortadan kaldırma konusunda eşsizdir. Bu sayede diğer ormancılara karşı baskın düzenleyebilir ve fark yaratabilirsin. Bu baskınlar olmadan verimli olma şansın yok gibidir.

Graves (S+)

Sahip olduğu orman temizleme hızı ve işlevsellik gitmediği sürece onu daima en iyiler arasında görmeye alışmamız gerekir. Her ne kadar kendiliğinden doğal olarak bir sürdürülebilirlik yeteneğine sahip olmasa bile ekstra hareketlilikle bu açığı kapatabilmektedir. Oynaması kolay değildir ama oynandığı zaman fark yaratır.

Olaf (S+)

Kendisi son derece güçli bir ormancı şampiyondur. Belki de mevcut metanın en iyilerinden birisidir. Fırsatın varken onu seçmeli ve aynı zamanda rakibe bırakmayı düşünmemelisin. Olaf ile yapabileceklerin sınırlı gibi gözükebilir ama bir kere ivme yakaladığın zaman oyunu tek başına taşıyabilecek kıvama gelebilirsin.

Elise (S+)

Ormanın hakimi durumunda ve herhangi bir nerf almazsa böyle kalmaya devam edecek. Özellikle orman şampiyonları arasında en çok değer katan şampiyonlardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Takımınıza ekstra değer katmak istiyorsanız ondan daha iyisini bulamazsınız. Verimlilik denildiğinde aklına ilk örümceklerin kraliçesi gelmelidir.

Nunu & Willump (S)

Nunu & WillumpTonlarca farklı işlevsellik becerisiyle ön plana çıkar. Oynaması kolay değildir ama mükemmel bir kamp temizleme becerisine sahiptir. Ayrıca meta şampiyonlar arasında yer alan bu şampiyonla takım savaşlarının gidişatını kontrol edebilme şansın vardır. Bu açıdan benzersiz bir deneyim yaşayacağından emin olabilirsin.

Kayn (S)

Veriler üzerinden gideceksek olursak en çok oynanan şampiyonlardan birisi olduğunu söylemek mümkün olabilir. Orman bölgesini başlangıçta yavaş bir biçimde temizler. Bu hem bir dezavantaj hem de onun için bir avantajdır. Çünkü çok fazla rakiple uğraşmak zorunda kalmadan işini görme fırsatı elde edecektir.

Hecarim (S)

hecarimŞu anda her yerde. Sadece hızlı olması değil aynı zamanda sağlam olması, ekstra hareket kabiliyetinin bulunması ve değerli geri tepme özelliğine sahip olması nedeniyle hemen hemen her yerde olduğunu söyleyebilirim. Özel yeteneğinin yüksek hasar verdiği gerçeğine alışmak gerekir.

Evelynn (S)

EvelynnEvelynn bir suikastçı ne yapabiliyorsa onu gerçekleştirebilen oldukça sinsi bir şampiyondur. Canın çok yoksa ve dayanıksız bir şampiyon kullanıyorsan onun karşısına çıkmaz istemezsin. Orman kontrolü çok güçlü olduğundan hemen her rakibe karşı koyabilecek güce sahiptir.


Orta Koridor

11.2 meta şampiyonlar adına orta koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Fizz, Ekko ve Anivia yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Zed, Viktor ve Annie ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Fizz (S+)

Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok. AP odaklı olan bu şampiyon oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyununu buna göre oynaman çok daha sağlıklı olacaktır.

Ekko (S+)

Orta koridorda oyunun patronu olabilecek güce sahip olsa bile karşı oyun konusunda basiretsizlik yaşayan bir şampiyon olduğundan geri planda kaldı diyebilirsiniz. İşlevsellik, hayatta kalma becerisi ve anlık hasar potansiyeli ile boy gösteren bir şampiyondur. Orta koridoru kontrol etmekten çok daha fazlasını yapabileceğini bilmek önemlidir.

Anivia (S+)

Sessizce bu noktaya geldi ve eğer bu noktadan aşağı inerse sessizce ineceği kesin. Anivia şu an orta koridorda seçebileceğin en iyi şampiyonlardan birisi diyebilirim. Önemli olan kombinasyonunu iyi bir şekilde tamamlamak ve bunun için doğru konumları bulmaktır. Gerisi bir şekilde gelecektir; bir başka ifadeyle yeteneğine güvenmen gerekir.

Zed (S)

Suikastçı bir şampiyon seçmek gerektiğinde orta koridorun en güvenilir şampiyonudur. Bununla birlikte takımına ekstra saldırı gücü gerektiğinde en ideal seçimlerden biridir. AD odaklı olan bu şampiyon oyunun orta evresinde etkilidir. Yapman gereken doğru noktada oyunun fişini çekecek o hamleyi gözetmektir.

Viktor (S)

Sırrının tamamen alan kontrolünde olduğunu söylersek sanırım yanılmış olmayız. Bu şampiyonun en önemli özelliği minyok dalgalarını en iyi şekilde kontrol edip rakibin koridordan ayrılma şansını zorlaştırmaktır. Ayrıca ciddi bir hasar potansiyeli vardır ve bu hasar potansiyeli zaman zaman can sıkıcı olabilmektedir.

Annie (S)

Standart bir şampiyon olması kimseyi yanıltmamalıdır. Bu şampiyonun çok güçlü bir rahatsız etme potansiyeli ve minyon dalgası temizleme becerisi vardır. Ayrıca anlık hasar konusunda çok dikkatli olunması gereken şampiyonlardan birisidir. Sadece özel yeteneğiyle başa çıkmak kolay olduğu için dikkatli olmalısın.


Alt Koridor

11.2 meta şampiyonları adına alt koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Miss Fortune, Jhin ve Kai'Sa yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Samira, Vayne ve Ashe ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Jhin (S+)

JhinSeç oyna şampiyonudur. Düşük seviyeler ve yüksek seviyeler dahil olmak üzere pek çok durumda onu görebilirsin. Alan hasarı veren yeteneğinin olduğu unutulmamalıdır. Kritik vuruş konusunda son derece etkili olan bu şampiyon özellikle çok iyi pozisyon alma becerisi gerektirir.

Miss Fortune (S+)

Onu seçtiğin zaman bir şeyden kesinlikle emin olabilirsin. Rakiplerin sana yaklaşmaya cesaret edemeyeceklerdir. Bunun sebebi dürtme potansiyelinin çok yüksek olmasıdır. Diğer taraftan vereceğin hasarın can yakıcı olması nedeniyle takım savaşlarında mutlaka hedef olman kaçınılmazdır. Buna dikkat etmelisin.

Kai'Sa (S+)

Bazı şampiyonların belirli huyları vardır. O da zirveye çıktıkları zaman oradan inmeyi kesinlikle düşünmemeleridir. Kai'Sa bunlardan birisidir. Özellikle sezona çok iyi başlangıç yapmış olması onu oynayan oyuncuların en büyük avantajlarından birisi olacaktır. Onunla iyi oynayabiliyorsan onu seçmeli ve keyfini çıkarmalısın.

Samira (S)

samira-classicÇok yönlü bir şampiyon olduğunu söylemem gerekir. Özellikle hareketlilik konusunda ondan daha iyisini bulmak kolay olmayabilir. Yeteneklerini kullanma durumu üst düzey beceri gerektirse bile alıştıktan sonra doğru zamanda doğru hasarı çıkartabilmek oldukça kolaydır.

Vayne (S)

Anlık hasar potansiyelini bir anda doruklara çıkarabilecek bir şampiyon ile oynamak istiyorsanız bundan daha iyisini bulabilmeniz pek mümkün değil diyebiliriz. Ayrıca ciddi bir hareketlilik avantajı vardır. Bu avantajı sonuna kadar kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Son dönemlerde ortaya çıkan tank build ile çok ciddi fark yaratabilirsiniz.

Ashe (S)

ashe-projectBiraz yavaş kalabilir ama aynı oranda rakibi yavaşlatabilir. Onu özellikle güçlü kılan temel saldırı yetenekleriyle yavaşma becerisidir. Hızla saldırmasına izin verecek yeteneği sayesinde anlık hasar potansiyeli de oldukça yüksektir. Tek yapman gereken rakibi ne zaman kovalaman gerektiğine iyi karar vermektir.


Destek

11.2 meta şampiyonları adına destek rolü için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Leona, Maokai, Thresh ve Lulu yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Bard ve Morgana ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Maokai (S+)

Ekstra hasar ve ekstra kitle kontrolü sayesinde burada yer almayı başardığını söyleyebiliriz. Takımının ihtiyacı buysa mutlaka ama mutlaka ona bir şans vermelisin. Her ne kadar nerf almış olsa bile destek rolü için kullanılabilir olmaya devam edecek. Çünkü verdiği anlık hasarın ve kitle kontrolünün bir benzerini sağlayan şampiyon bulabilmek pek mümkün değil.

Lulu (S+)

LuluDestek rolünde muazzam bir koridor baskısına sahip olan bu şampiyon menzil avantajıyla ön plana çıkar. Fakat kitle kontrolü konusundaki ufak avantajları doğru kullanmak gerekir. İşlevsellik gücüyle ön plana çıkan bu şampiyon oyunun son evresinde etkilidir.

Leona (S+)

Leona tartışmasız bir biçimde destek rolünün en iyisi konumunda diyebiliriz. Her ne kadar işlevsellik konusunda biraz eksiği olsa bile son drece kullanışlı olduğunu unutmamak gerekir. Yetenekleri onu dayanıklı hale getirir. Benzer durum sunmuş olduğu sersemletme etkisi için geçerlidir. Özel yeteneğiyle tam anlamıyla fark yaratacak hamleler yapabilecektir.

Thresh (S+)

Onun iyi bir şampiyon olması şaşırtıcı gelmemelidir. Yetenek kiti bunun için oluşturulmuş ve belki uzun süredir hiç dokunulmadan aynı şekilde yaşayabilen bir şampiyona dönüşmüştür. Buna rağmen çok ciddi bir yetenek ihtiyacına sahip olduğunu söylemeliyiz. Henüz yeni başlayan oyuncuların verim alabileceği türden bir şampiyon değildir.

Morgana (S)

İşlevsellik ve alan hasarı bir destek şampiyonunda yer aldıysa ilk kontrol etmeniz gereken şampiyon budur. Morgana takım arkadaşına kalkan kazandırıp onu çeşitli belalardan uzak tutabilecek kadar cömerttir. Ayrıca özel yeteneğiyle baskı kurma konusunda son derece ideal bir şampiyondur. Destek şampiyonu olarak oyun taşımak istiyorsanız bu şampiyon biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Bard (S)

Bard Snow DayBard anlaşılması zor bir şampiyon. Diğer şampiyonlar gibi destek rolüne özgü bazı yeteneklere sahip değil. Ancak yetenekleriyle harika hamleler yapabilme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte sersemletme etkisini kullanarak alt koridorda fark yaratan şampiyon olabilecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum.

Yorum Yap