Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

LoL Meta Şampiyonları (11.14)

League of Legends meta şampiyonları için hazırlanmış bu liste sana her oyunda avantaj kazandıracak şampiyonlarla tanışmanı sağlayacaktır. Meta şampiyonlar her koridor için ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca meta şampiyonlar S+ (mükemmel) ve S (iyi) olmak üzere  gruplandırılmıştır.

League of Legends'ın şampiyon koleksiyonu çok ama çok geniştir. Bunca şampiyon arasından hangisini seçmen gerektiğini bilmiyor olabilirsin. Bu durumda meta şampiyonlara yani oyunun en iyi şampiyonlarına güvenebilirsin. Fırsatın varsa S+ olanı almalı, alternatif olarak S grubunda olanlara yönelmelisin.

Üst Koridor

11.14 meta şampiyonları adına üst koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyon Camille, Irelia ve Sett olacak. Bu şampiyonların dışında Dr. Mundo, Shen ve Malphite ideal alternatifler durumundalar. Bir sonraki yamada gelecek olan dengeleme değişiklikleriyle bunların değişebileceğini unutmamalısın.

Sett (S+)

Rekabetçi oyunlar aslında her şeyi anlatırlar. Şu anda 10 oyundan 8'inde Sett görebilmek mümkün. Diğer 2 oyunda ise yasaklandığını falan görürsünüz. Bunun için elbette geçerli sebepler var. Öncelikle koridorda kalma süresinin çok fazla olduğunu belirtmek gerekir. Rakibin yer değiştirmesini sağlama gibi ekstra özellikleri vardır.

Sett karşısında zorlanıyor musunuz? Sett counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Camille (S+)

Camille hemen hemen her takım kompozisyonuna karşı güçlü bir şampiyondur. Yeteneğinden gelen bir gerçek hasar avantajı vardır. Buna ek olarak erken evrede oldukça iyidir çünkü yetenekleri arasında sürdürülebilirlik kabiliyeti yer alır. Haritada kolayca hareket edebilir ve aynı zamanda ayrık ittirme taktiklerinde işe yarayan bir şampiyondur.

Camille karşısında zorlanıyor musunuz? Camille counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Irelia (S+)

En başından söylemem gerekirse Irelia herkese uygun bir şampiyon değildir. Çünkü yeteneklerinin kullanımı belirli düzeyde ustalık gerektirir. Düz bir şampiyon değildir. Aynı anda çok fazla şeyi düşünmek gerektiğini unutmamalısın. Doğru oynadığın zaman çok şey başarırsın. Tek dikkat etmen gereken koridorda geriye düşmemektir.

Irelia karşısında zorlanıyor musunuz? Irelia counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Dr. Mundo (S)

dr-mundo-classicRework aldıktan sonra ona bir haller olduğunu kabul etmek gerekir. Artık çok daha ölümsüz bir şampiyondur. Rakibin elinde melez yapıda bir hasar potansiyeli yoksa onun etkisiz kalması neredeyse imkansızdır. Özellikle bekleme süresi azaltma eşyaları tamamlandığında yeteneklerinin kullanım süresi oldukça azalır ve daha tehlikeli hale gelir.

Dr. Mundo karşısında zorlanıyor musunuz? Dr. Mundo counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Shen (S)

Şu anda meta içerisinde en etkili şampiyonlardan birisi ve emin olun bu sadece üst koridor ile sınırlı değil. Tek yapmanız gereken onu seçmek ve global anlamda takıma yardımcı olacak ekstra bir hamle fırsatı elde etmektir. Shen ile oynarken çok rahat edeceğinizden emin olabilirsiniz. En azından OP seçimken bu fırsatı kaçırmamalısınız.

Shen karşısında zorlanıyor musunuz? Shen counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Malphite (S)

Şu anda çok güçlü durumda ve bu güçten en iyi şekilde yararlanmayı istemelisiniz. OP diyebileceğimiz bir şampiyon arıyorsanız bu kesinlikle Malphite olacaktır. Genel olarak savunma ağırlıklı bir build tercih edilse bile koridoru tutma ve onu ittirme konusunda hiç sıkıntı yaşamaz. Kısacası üst koridor için en ama en ideal seçim durumundadır.

Malphite karşısında zorlanıyor musunuz? Malphite counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Orman

11.14 meta şampiyonları adına orman için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Viego ve Xin Zhao yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Evelynn, Lee Sin ve Elise ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak orman şampiyonu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Viego (S+)

Viego özellikle orman kamplarını hızlı bir biçimde temizleme özelliğiyle dikkat çeker. Bu sayede hızlı bir biçimde altın ve seviye kazanmayı başarının. Üstelik bunun için herhangi bir şekilde baskın düzenlemesine gerek yoktur. Özel yeteneğine erişim sağladıktan sonra düellolarda epey bir avantaj elde ederek bunu oyunun geneline yaymayı başarır.

Viego karşısında zorlanıyor musunuz? Viego counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Xin Zhao (S+)

xin-zhao-classicXin Zhao oynanabilen en kolay ormancı şampiyonlardan birisidir. Ormancı rolünde hangi şampiyonu seçmen gerektiğine karar veremediğin durumlarda garanti seçim olarak ona yönelebilirsin. Meta içerisinde yer alan pek çok şampiyona karşı etkili olması onu bir numaralı seçeneklerden biri haline getirir. Fırsatın varken ondan yararlanmanı öneririm.

Xin Zhao karşısında zorlanıyor musunuz? Xin Zhao counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Lee Sin (S)

Rekabetçi oyuncuların bir numaralı tercihlerinden birisi olan bu şampiyon yeniden en iyiler arasına girmeyi başardı. Peki bunu neye borçluyuz? Aslında çok yeni bir şeye değil. Arkaya sızma gibi hareketlere sahip olması bunun için yeterli. Bir orman şampiyonundan beklenen her türlü özelliğe sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Lee Sin karşısında zorlanıyor musunuz? Lee Sin counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Elise (S)

Ormanın hakimi durumunda ve herhangi bir nerf almazsa böyle kalmaya devam edecek. Özellikle orman şampiyonları arasında en çok değer katan şampiyonlardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Takımınıza ekstra değer katmak istiyorsanız ondan daha iyisini bulamazsınız. Verimlilik denildiğinde aklına ilk örümceklerin kraliçesi gelmelidir.

Elise karşısında zorlanıyor musunuz? Elise counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Evelynn (S)

EvelynnEvelynn bir suikastçı ne yapabiliyorsa onu gerçekleştirebilen oldukça sinsi bir şampiyondur. Canın çok yoksa ve dayanıksız bir şampiyon kullanıyorsan onun karşısına çıkmaz istemezsin. Orman kontrolü çok güçlü olduğundan hemen her rakibe karşı koyabilecek güce sahiptir.

Evelynn karşısında zorlanıyor musunuz? Evelynn counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Orta Koridor

11.14 meta şampiyonlar adına orta koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi biraz kalabalık; bu listede Zed, Sylas ve Katarina yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Anivia, Fizz ve Yasuo ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Zed (S+)

Suikastçı bir şampiyon seçmek gerektiğinde orta koridorun en güvenilir şampiyonudur. Bununla birlikte takımına ekstra saldırı gücü gerektiğinde en ideal seçimlerden biridir. AD odaklı olan bu şampiyon oyunun orta evresinde etkilidir. Yapman gereken doğru noktada oyunun fişini çekecek o hamleyi gözetmektir.

Zed karşısında zorlanıyor musunuz? Zed counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sylas (S+)

sylas-classicSylas çok yönlü şampiyonlardan birisidir. Bunun sebebi sahip olduğu yüksek oranda sürdürülebilirlik (sustain) ve aynı zamanda oldukça güçlü olan kalkan potansiyelidir. Rakiple düelloya girişme konusunda son derece etkilidir. Ayrıca minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizler. Tüm bunlar sayesinde metada kendine yer bulmayı başarmıştır.

Sylas karşısında zorlanıyor musunuz? Sylas counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Katarina (S+)

Katarina çok güçlü bir orta evre potansiyeline sahip olduğu için seçilen şampiyonların başında gelir. Özel yeteneğiyle fark yaratması mümkündür ama en önemlisi zaman içerisinde aldığı eşyalardan ve atladığı seviyelerden fazlasıyla güç almasıdır. Bu sayede birçok şampiyon karşısında üstünlüğünü korur ve hasar konusunda çok iyi iş çıkarır.

Katarina karşısında zorlanıyor musunuz? Katarina counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yasuo (S)

Deyim yerindeyse kralın geri dönüşü gibi bir şey oldu. Uzun zamandır üst sıraları zorlayan ve bir anlamda OP seçim olma konusunda atılımlar yapan Yasuo artık muradına ermiş durumda. Bir sonraki nerf hamlesine kadar böyle kalacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Fırsatınız varken onu bol bol kullanmalısınız.

Yasuo karşısında zorlanıyor musunuz? Yasuo counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Anivia (S)

Sessizce bu noktaya geldi ve eğer bu noktadan aşağı inerse sessizce ineceği kesin. Anivia şu an orta koridorda seçebileceğin en iyi şampiyonlardan birisi diyebilirim. Önemli olan kombinasyonunu iyi bir şekilde tamamlamak ve bunun için doğru konumları bulmaktır. Gerisi bir şekilde gelecektir; bir başka ifadeyle yeteneğine güvenmen gerekir.

Anivia karşısında zorlanıyor musunuz? Anivia counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Fizz (S)

Yüksek hasar potansiyeline sahiptir ve baskın düzenleme konusunda iddialıdır. Gerçekten inanılmaz güçlü ve doğru ellerde olduğunda sinir bozucu; başka sözüm yok. AP odaklı olan bu şampiyon oyunun erken ve son evresinde etkilidir. Oyununu buna göre oynaman çok daha sağlıklı olacaktır.

Fizz karşısında zorlanıyor musunuz? Fizz counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Alt Koridor

11.14 meta şampiyonları adına alt koridor için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesi pek kalabalık değil; bu listede Ezreal ve Samira yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonu kullanmalısınız. Kai'Sa, Jinx ve Ashe ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Samira (S+)

Samira ile yapılacak çok şey olduğunu söylemek mümkün ama en önemlisi oyun taşıma konusunda bir ustaya dönüşebilirsiniz. Sadece zor olan oynanış mekaniğine alışmak biraz zaman alabilir. Bunu dışında alt koridor için garanti seçim olduğunu söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken destek rolündeki arkadaşınızdan doğru desteği alıp silahların gücünü göstermekten başka bir şey değildir.

Samira karşısında zorlanıyor musunuz? Samira counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ezreal (S+)

Ezreal yüksek hareketliliğe sahip bir şampiyondur. Ancak eşyalarda yapılan bir takım değişiklikler sonrasında yüksek hareketliliğini yüksek hasar ile taçlandırmış durumdadır. Alt koridor için en güvenli seçimlerden birisidir. Tek dikkat etmen gereken ise beceri atışlarını tutturma konusunda gerektiği kadar pratik yapmaktır.

Ezreal karşısında zorlanıyor musunuz? Ezreal counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Jinx (S)

Bir hiper taşıyıcı olarak burada yer almasına pek şaşırmamak lazım. Nihayetinde oyunun en hızlı ve bir anda patlama gücü en yüksek şampiyonlarından birisi konumunda. Onunla oynarken kontrol mekanizmanı iyi ayarlamanız gerekir. Aksi durumda elde ettiğin tüm potansiyeli kullanamadan verimliliğini düşürmüş olabilirsiniz.

Jinx karşısında zorlanıyor musunuz? Jinx counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Kai'Sa (S)

Bazı şampiyonların belirli huyları vardır. O da zirveye çıktıkları zaman oradan inmeyi kesinlikle düşünmemeleridir. Kai'Sa bunlardan birisidir. Özellikle sezona çok iyi başlangıç yapmış olması onu oynayan oyuncuların en büyük avantajlarından birisi olacaktır. Onunla iyi oynayabiliyorsan onu seçmeli ve keyfini çıkarmalısın.

Kai'Sa karşısında zorlanıyor musunuz? Kai'Sa counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ashe (S)

ashe-projectBiraz yavaş kalabilir ama aynı oranda rakibi yavaşlatabilir. Onu özellikle güçlü kılan temel saldırı yetenekleriyle yavaşma becerisidir. Hızla saldırmasına izin verecek yeteneği sayesinde anlık hasar potansiyeli de oldukça yüksektir. Tek yapman gereken rakibi ne zaman kovalaman gerektiğine iyi karar vermektir.

Ashe karşısında zorlanıyor musunuz? Ashe counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


Destek

11.14 meta şampiyonları adına destek rolü için tercih edebileceğiniz en mükemmel şampiyonlar listesinde Leona, Lulu ve Thresh yer almakta. Fırsatınız varken bu şampiyonları kullanmalısınız. Bard, Senna ve Morgana ise iyi şampiyonlar arasında yer alıyorlar. Doğru seçimleri yaparak taşıyıcı bir oyuncu olup oyun taşıyabilirsiniz.

Leona (S+)

Leona tartışmasız bir biçimde destek rolünün en iyisi konumunda diyebiliriz. Her ne kadar işlevsellik konusunda biraz eksiği olsa bile son drece kullanışlı olduğunu unutmamak gerekir. Yetenekleri onu dayanıklı hale getirir. Benzer durum sunmuş olduğu sersemletme etkisi için geçerlidir. Özel yeteneğiyle tam anlamıyla fark yaratacak hamleler yapabilecektir.

Leona karşısında zorlanıyor musunuz? Leona counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Thresh (S+)

Onun iyi bir şampiyon olması şaşırtıcı gelmemelidir. Yetenek kiti bunun için oluşturulmuş ve belki uzun süredir hiç dokunulmadan aynı şekilde yaşayabilen bir şampiyona dönüşmüştür. Buna rağmen çok ciddi bir yetenek ihtiyacına sahip olduğunu söylemeliyiz. Henüz yeni başlayan oyuncuların verim alabileceği türden bir şampiyon değildir.

Thresh karşısında zorlanıyor musunuz? Thresh counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Lulu (S+)

LuluDestek rolünde muazzam bir koridor baskısına sahip olan bu şampiyon menzil avantajıyla ön plana çıkar. Fakat kitle kontrolü konusundaki ufak avantajları doğru kullanmak gerekir. İşlevsellik gücüyle ön plana çıkan bu şampiyon oyunun son evresinde etkilidir.

Lulu karşısında zorlanıyor musunuz? Lulu counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Senna (S)

Senna uzun bir aradan sonra OP şampiyonlara yer verdiğimiz S+ listesinde yer alıyor. Burada kalıcı olmasını beklediğimiz bir şampiyon. Özellikle yetenek kiti bağlamında onda çok fazla destek alabilmek mümkün. Bir destek şampiyonu olarak oyun taşımaya inancınız varsa sizin için en doğru seçimlerden birisi olacaktır.

Senna karşısında zorlanıyor musunuz? Senna counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Morgana (S)

İşlevsellik ve alan hasarı bir destek şampiyonunda yer aldıysa ilk kontrol etmeniz gereken şampiyon budur. Morgana takım arkadaşına kalkan kazandırıp onu çeşitli belalardan uzak tutabilecek kadar cömerttir. Ayrıca özel yeteneğiyle baskı kurma konusunda son derece ideal bir şampiyondur. Destek şampiyonu olarak oyun taşımak istiyorsanız bu şampiyon biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Morgana karşısında zorlanıyor musunuz? Morgana counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bard (S)

Bard anlaşılması zor bir şampiyon. Diğer şampiyonlar gibi destek rolüne özgü bazı yeteneklere sahip değil. Ancak yetenekleriyle harika hamleler yapabilme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte sersemletme etkisini kullanarak alt koridorda fark yaratan şampiyon olabilecektir.

Bard karşısında zorlanıyor musunuz? Bard counter kısmına göz atarak hem en güçlü rakiplerini hem de çeşitli ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap