League of Legends'da Yer Alan 15 Hileli Kostüm

Biraz iddialı bir başlık oldu ama olsun. Bu içerik söz konusu başlığı fazlasıyla hak ediyor. Neden mi? Birazdan öğrenecek olduğun kostümlerin tamamı gerçekten "avantajlı" kostümler. Oyunda sana çeşitli ufak avantajlar sunuyorlar. Bu da hileyle oynuyormuş gibi his veriyor.

League of Legends'ın ilgi çekici bu kostümleri profesyonel mecrada kullanımı yasaklanmış bazı kostümleri de içerir. Dolayısıyla Riot Games bu kostümlerin minimum bile olsa belirli düzeyde avantaj kattığından haberdar şimdi bu kostümlerin neler olduğuna bir göz atalım.

1. PROJECT: Ashe

PROJECT: Ashe kostümü 2 Ağustos 2016 tarihinde çıkarılmış ve "Legendary" statüsünde olan bir kostümdür. Bu kostümü 1820 RP karşılığında mağazadan satın alabilmek mümkündür. Kostümün ise çok ilgi çekici bir avantajı vardır.

Bu kostümde özel yeteneğini kullandığın zaman büyük okun görsel olarak çok daha dar (veya küçük) olduğunu görürsün. Fakat gerçekte hedef kutusu çok daha büyüktür. Dolayısıyla oktan kaçacağını düşünürsün ama oka yakalanıp sersemletme etkisini yemiş olursun.

Kostümün Türkçe adı KOD ADI: Ashe şeklindedir.

2. Archlight Varus

Arclight Varus kostümü 5 Aralık 2012 tarihinden çıkarılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümü 975 RP karşılığında mağazadan satın alabilmek mümkündür. Kostümün avantajı ise zemin ile özel yeteneğin etkisi arasında gizlidir.

Bu kostümde özel yeteneği kullandığın zaman giden okun gözükmesi diğer kostümlere göre çok daha zordur. Dolayısıyla rakipleri yakalaman çok daha kolaydır. Rakip ne olduğunu anlayamadan yere çakılı kalır ve hareket edemez. Bunu zemin ile yeteneğin görseli arasındaki zıtlığa borçlusun.

Kostümün Türkçe adı Işık Oku Varus şeklindedir.

3. Arctic Ops Gragas

Arctic Ops Gragas kostümü 25 Ocak 2018 tarihinde çıkarılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümü 1350 RP karşılığında mağazadan satın alabilmek mümkündür. Kostümün avantajı ise tamamen özel yeteneğinde gizlidir.

Bu kostümde özel yeteneği kullandığın zaman zemin ile gri fıçının renk uyumunu görmüş olursun. Bu renk uyumluluğu kullanılan fıçının neredeyse çok az gözükmesini sağlar. Rakip için mükemmel bir dezavantajdır. Senin için ise muazzam bir avantaj.

Kostümün Türkçe adı Kutup Harekatçısı Gragas şeklindedir.

4. Vandal Gragas

Vandal Gragas kostümü 3 Mart 2012 tarihinde çıkarılmış Legacy statüsüne sahip kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı etiketi 975 RP şeklindedir. Kostümün en avantajlı yanı ise otomatik saldırı animasyonunun beklendiği gibi çalışmamasıdır.

Bu kostümde W yeteneğini kullandıktan sonra otomatik saldırı animasyonu hiç yokmuş gibi bir manzara ortaya çıkar ve hızlıca farklı bir hamle yapma şansı elde edersin. Bu durum Gragas'ın takip edilme durumunu olabildiğince zorlaştırır.

Kostümün Türkçe adı Vandal Gragas şeklindedir.

5. Star Guardian Ahri

Star Guardian Ahri kostümü 7 Eylül 2017 tarihinde çıkarılmış Legendary statüsüne sahip kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyat etiketi 1820 RP şeklindedir. Kostümün en avantajlı yanı ise iki yeteneğe ait olan partiküllerin karıştırılmasıdır.

Bu kostümde özel yeteneğin efekti ile W yeteneğinin efekti birbirine çok benzerdir. Dolayısıyla ikinci kez özel yeteneğini kullandığında oyuncuların bir kısmının bunu W yeteneği olarak düşünme şansı vardır. Rakip açısından gerçekten kafa karıştırıcı bir durumdur.

Kostümün Türkçe adı Yıldız Muhafızı Ahri şeklindedir.

6. Elderwood Ahri

Elderwood Ahri kostümü 29 Ağustos 2019 tarihinde çıkarılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP şeklindedir. Kostümün en avantajlı yanı ise yetenek efektlerine ait renklerin karmaşık olması ve oyuncuları yanıltmasıdır.

Bu kostümde Q, W ve R yeteneklerinin efektleri neredeyse birbirine benzerdir. Bu nedenle hangi yeteneğin kullanıldığını anlamak kimi zaman güç olabilmektedir. Özellikle takım savaşı gibi karmaşık bir ortamda kullanıldığında can sıkıcı olabilen bir kostümdür.

Kostümün Türkçe adı Ağaç Ata Ahri şeklindedir.

7. Challenger Ahri

Challenger Ahri kostümü 15 Ocak 2015 tarihinde çıkartılmış etkinliklere özel kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 975 RP olarak gözükmektedir. Kostümün en avantajlı yanı ise kullandığı kürenin yapısıdır ve bu yapı oyuncuları kandırabilmektedir.

Bu kostümde Q yeteneğini kullandığın zaman küre olması gerekenden çok daha küçük ve dar gözükmektedir. Dolayısıyla oyuncu kürenin dokunmayacağını düşünüp hareket etmediğinde belirli bir miktar hasar maruz kalmış olur.

Kostümün Türkçe adı Gözüpek Ahri şeklindedir.

8. Dark Waters Vladimir

Dark Waters Vladimir kostümü 31 Mayıs 2018 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostümün en avantajlı olduğu nokta ise nehir bölgesinde yapılan savaşlardır.

Bu kostüm ile nehir bölgesinde savaşmayı tercih ettiğinde uyguladığın etkiler ve kullandığın yetenekler neredeyse görünmez olur. Özellikle özel yeteneğini kullandığın zaman rakip etki altında olup olmadığını net bir biçimde göremez. Bu senin için muazzam bir avantajdır.

Kostümün Türkçe adı Denizlerin Belası Vladimir şeklindedir.

9. Infernal Shen

Infernal Shen kostümü 5 Eylül 2019 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostümün avantajlı olduğu nokta ise kazandırdığı ve kazandığı kalkan ile ilgilidir.

Bu kostüm ile özel yeteneğini takım arkadaşının üzerinde kullandığında ortaya çıkan kalkan normal miktarından çok daha az bir biçimde gözükür. Bu durum rakibi yanıltır ve sanki kalkan çok az kalmış gibi saldırmaya devam eder. Oysa gerçek düşünüldüğünden biraz daha farklıdır.

Kostümün Türkçe adı Zebani Shen şeklindedir.

10. Steel Legion Lux

Steel Legion Lux kostümü 2 Şubat 2013 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 975 RP olarak belirlenmiştir. Kostüm ilk çıktığı günden bu yana problem olmuştur çünkü yetenek efektleri neredeyse hiç gözükmemektedir.

Bu kostümü kullanırken Q ve E yeteneklerinin efektleri neredeyse görünmez durumdadır. Dolayısıyla rakibin neyin nereden geldiğini anlamadan yeteneklerine maruz kalabilmektedir. Özellikle karmaşık alanlarda bu farklılık çok can yakıcı olabilme özelliğine sahiptir.

Kostümün Türkçe adı Çelik Kuvvet Lux şeklindedir.

11. Elementalist Lux

Elementalist Lux kostümü 28 Kasım 2016 tarihinde çıkarılmıştır Ultimate etiketine sahip kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 3250 RP olarak belirlenmiştir. Kostümün en büyük avantajı ise basit saldırı efektinde gizlidir.

Bu kostümü kullanırken basit saldırı gerçekleştirme efektiyle Q ve E yeteneklerini kullanma efektlerinin çok benzer olduğunu fark edeceksin. Bu durum rakibi yanıltma özelliğine sahiptir. Ayrıca Q yeteneğindeki kürenin diğer kostümlere göre daha yavaş hareket etmesi söz konusudur.

Kostümün Türkçe adı Elementalist Lux şeklindedir.

12. Ashen Lord Aurelion Sol

Ashen Lord Aurelion Sol kostümü 24 Mart 2016 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostüm rakipleri etkilemekten daha çok kullanıcısı için muazzam bir avantaj sunan yapıdadır.

Bu kostümü kullanırken pasif yeteneğinden gelen küreleri takip edebilmek çok daha kolay olur. Diğer kostümlerde bu kürelerin takibini yapmak çok daha zordur. Fakat bu kostümde turuncu renkte oldukları için çok daha kolay fark edilirler.

Kostümün Türkçe adı Alevlerin Hakimi Aurelion Sol şeklindedir.

13. Mecha Kha'Zix

Mecha Kha'Zix kostümü 27 Eylül 2012 tarihinde çıkarılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostüm rakipleri etkilemekten daha çok kullanıcısı için muazzam bir avantaj sunan yapıdadır.

Bu kostümü kullanırken rakibin izole olma durumunu daha net bir şekilde takip edersin. Bunun temel sebeplerinden birisi kostüme ait seslerin diğerlerine göre çok daha belirgin olmasıdır. Böylece ne zaman hamle yapıp yapmayacağını daha net bir biçimde belirleme şansın vardır.

Kostümün Türkçe adı Meka Kha'Zix şeklindedir.

14. Infernal Diana

Infernal Diana kostümü 21 Nisan 2016 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostüm rakipler açısından fark edilmesi zor efektlere sahiptir. Özellikle pasif yeteneği takip etmek oldukça güçtür.

Bu kostümü kullanırken pasif yeteneğinden ekstra verim alabilirsin. Normalde yetenek parladığı zaman rakipler tarafından fark edilir. Fakat bu kostümde Diana zaten parlak olduğu için bu çok fark edilmez. Dolayısıyla sana farklı stratejiler geliştirme fırsatı sunar.

Kostümün Türkçe adı Zebani Diana şeklindedir.

15. Pulsefire Twisted Fate

Pulsefire Twisted Fate kostümü 17 Mayıs 2018 tarihinde çıkartılmış standart kostümlerden biridir. Bu kostümün fiyatı 1350 RP olarak belirlenmiştir. Kostüm rakipler tarafından fark edilmesi güç yetenek efektlerine sahip olduğundan ilgi çekicidir.

Bu kostümü kullanırken Q yeteneğinin kullanıldığını fark etmek kolaydır. Fakat yetenekteki kartların boyutu normal değerinden biraz daha küçük gözükür. Bu durum yetenekten sıyrıldığını düşünen rakiplerin hasar alması anlamına gelir. Ayrıca E yeteneğinin belirteci biraz daha sönük gözükür.

Kostümün Türkçe adı Pulsefire Twisted Fate şeklindedir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap