Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

League of Legends'ta En İyi 8 Support Şampiyonu

League of Legends'taki support (destek) şampiyonları seçerken ekibinizin başarısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü bu rolün en önemli parçası takımı gizli bir şekilde galibiyete taşımasıdır. Bu açıdan oyundaki en etkili rollerden birisidir.

LoL'de destek rolünde çok çeşitli görevleri üstlenebilecek şampiyonlar vardır. Takım arkadaşlarınızın canını doldurabilen, kitle kontrolü sunan, sorunlu düşman hamlelerini karşılayabilen ve bozan çeşitli şampiyonların varlığı söz konusudur.

Hangi şampiyonu seçerseniz seçin her maça alt kısımdaki ADC oyuncusuyla yan yana başlayacaksınız. Buradaki hedefiniz ona olabildiğince altın toplama konusunda yardımcı olmaktır. Buna ek olarak hamle yapıldığında hedefin yakalanmasını sağlamaktır.

Aşağıda bu sezon için seçilmiş olan en iyi support şampiyonlarını bulabilirsiniz. Bu şampiyonlar hemen hemen her koşulda kullanışlılıklarını korurlar. Ancak League of Legends meta şampiyonları inceleyerek her yamada en güçlü support şampiyonlarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Nautilus

Nautilus, Soraka ve Nami gibi can iyileştirme gücüne sahip değildir. Buna rağmen işlevsellik ve hayatta kalma yeteneği oldukça iyidir. Bu şampiyon tamamen rakip ile kendisi arasındaki mesafeyi kapatmaya odaklanır. Böylece rakibi etkisiz bırakarak takım arkadaşına hamle şansı kazandırır.

Q yeteneği tam olarak bunu yapar. İleride doğru fırlatılan büyük bir çapadır. Bir rakibin üzerine düşmesi durumunda kendisini ve birbirine yaklaştırır. Koridorda savunmasız bir düşmanı şaşırtmak veya mücadele başlatmak için harika bir seçenektir.

W yeteneği ile bir kancayı takip edebilirsiniz. Böylece rakipleriniz zamanla hasr veren hasarı ve otomatik saldırıları engelleyen büyük bir kalkanla uğraşmak zorunda kalacaktır. Tonlarca hasarı karşılayamaz ama size hamle yapma konusunda ek avantaj sunacaktır.

Bir düşmanı yakalayıp W tuşuna bastığınız zaman hızlı bir biçimde E yeteneğini kullanmak istersiniz. Böylece etki alanı içidndeki tüm rakipleri yavaşlatan alan hasarı uygulamış olursunuz. Özellikle rakibin kaçmasını engellemek için önemli bir yetenektir.

Biraz ciddi kitle kontrolü istiyorsanız Nautilus'un özel yeteneğini kullanmalısınız. Bir rakibi kovalayan ve düşmanları havaya fırlatan toprağa bir şok dalgası gönderir. Rakibe ulaştığında şok dalgası patlayarak hedefini havaya fırlatır ve onu sersemletir.

Janna

Janna, korkutucu bir verimlilikle kenardan hareket ederek oyunları klasik bir şekilde taşıyan şampiyonlar arasında yer alır. Yavaşlatma etkisini uygulaması çok kolaydır ve kasırgası düşman ekibinin sinerjisine zarar verecek niteliktedir.

Janna'nın kalkanı unutulmaması gereken bir detaydır. Ek koruma elde eden şampiyonlar ekstra AD kazanırlar. Hem müttefikleri kurtaran hem de düşmanları dar bir şekilde infaz etmeleri için onlara yeterince hasar artışı sağladıkları için fark yaratmaları mümkündür.

Janna'nın özel yeteneği düşmanları geri fırlatır ve etki alanı içinde dost şampiyonları iyileştirir. Tehditleri ortadan kaldırmak, düşmanları taşıyıcı şampiyonlardan uzak tutmak için idealdir. Yeteneğin saldırgan yönünün kullanılması da mümkündür.

Nami

Nami, şu anda League of Legends'ın en iyisi olmasa da support şampiyonlarının arasında en iyilerinden biri olarak değerlendirilir. İyileştirme, güçlendirme, ileri hamle yapma ve kitle kontrolü sunan çeşitli yeteneklere sahiptir.

Koridorda en önemli yeteneğiniz W yeteneği olacak. Doğrudan bi sağlık artışı için onu bir dost şampiyonda kullanabilirsiniz. Ancak biraz dürtme hasarı vermek için düşman hedeflerine de sıçramasını sağlayabilirsiniz. Buna rağmen mana tüketimi için aşırıya kaçmamak önemlidir.

Hem Q yeteneği hem özel yeteneği Nami'ye koridor aşamasında ve çok daha sonra oyunda çok güçlü mücadele başlatma imkanı sunar. Birincisi tutturmak zor olabilir ama ikincisini tutturmak oldukça kolaydır ve gerilerden gelerek kullanılması büyük bir avantajdır.

Müttefiklerinize biraz ekstra hareket hızı vermek için özel yeteneğinizi erkenden kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece yakalanan rakipleri havaya savurmuş ve yavaşlatmış olacaksınız. Bu özellikle takım savaşlarında oldukça güçlü bir yetenektir.

Pyke

Pyke support şampiyonları arasında kendisini kanıtlamış bir şampiyondur. Rakipleri yakalama ve fazladan altın üretme yeteneği sayesinde bazı erken skorlarda takımınızı öncü pozisyonuna itmeye yardımcı olur. Aynı zamanda oyunun sonlarında önemli kitle kontrol etkileri elde edebilirsiniz.

Pyke'ın Q yeteneği, onun birincil mücadele başlatma aracıdır. Hedefleri yakalayıp kendinize doğru çekmenizi sağlar. Bununla yumuşak bir hedef yakalarsanız takım arkadaşlarınıza o hedefin işini bitirmek için gerekli desteği sunmuş olursunuz.

Elbette Pyke'ın en ilgi çekici yeteneği özel yeteneğidir. Bu yeteneği kullandığınız zaman belirli can eşiğinin altında yer alan rakipleri kolayca infaz edebilirsiniz. Bir öldürmeyi garantilediğinizde ilgili yeteneği tekrar kullanma fırsatı elde edersiniz.

Morgana

Morgana ile oyuna yüksek hasar ve bazı zorlu kitle kontrolü getirebilirsiniz. Çünkü kendisi güçlü ve alışılmışın dışında bir destek şampiyonudur. Takım arkadaşları için öldürmeler hazırlamada ve onları hasardan korumada son derece başarılıdır.

Q yeteneği, gücünün çoğunun bulunduğu yerdir. Bununla tek bir rakibi yakalayabilir ve müttefiklerinizin takip etmesi için önemli bir süre onu yerinde tutabilirsiniz. Beceri oldukça yavaş bir hızda ilerler. Bu nedenle onu doğru şekilde kullanma konusunda kendini geliştirmen gerekir.

Morgana'nın E yeteneği, alt koridordaki taşıyıcı şampiyonla eşleştirildiğinde son derece kullanışlıdır. Bu sadece hedefin aldığı hasarı emmekle kalmaz. Aynı zamanda aktif haldeyken etkisizleştiren etkilerden etkilenmelerini de önleyecektir.

Son olarak onun özel yeteneğiyle takım savaşlarında büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylemek mümkündür. Yakındaki hedeflere bir dizi zincir göndererek onları kısa bir süre yavaşlatır ve ardından çok uzun süre zincire bağlı kalanları yerine mıhlar.

Thresh

Thresh, League of Legends'ın en uygun support şampiyonları arasında her zaman var olacak bir şampiyondur. Bunun sebebi tank olabilmesi, mücadele başlatabilmesi ve skorları güvence altına alabilmesidir. Fazla hasar vermeyecek olsa bile destek işini en iyi şekilde yapar.

Thresh'in en büyük oyun kurma yeteneği Q yeteneği özelliğini taşır. Bu çarptığı ilk düşmana kilitlenen diz bir çizgide bir zincir fırlatmasına yardımcı olur. Ardından hedefi kendine doğru çeker ve onu bir anlamda yakalamış olur.

Q yeteneği diğer yeteneklerle birlikte kullanıldığında mükemmeldir. Bunlardan en önemlisi E yeteneğidir. Bu yeteneği kullanarak rakibi yavaşlatabilir ve önemli ölçüde onu rahatsız edebilirsiniz. Bu yetenek hem saldırıda hem savunmada kullanılabilecek özel bir yetenektir.

Diğer taraftan Thresh'in en iyi yeteneği hiç kuşkusuz özel yeteneğidir. Bu yetenek, Thresh'in etrafında duvarlar oluşturur. Duvarlara çarpan rakipler hasar alırlar ve neredeyse tamamen hareketsiz kalırlar. Bu skor almak istediğiniz veya kaçmak istediğiniz zaman son derece kullanışlıdır.

Alistar

Alistar destek rolüne tank olma becerisi ve aynı zamanda kalabalık kontrolü getirir. Devasa ve korkutucu bir boğa olduğu düşünüldüğünde gerçekten daha azını beklemek doğru olmayacaktır. Alistar'ın güçlü yanları saldırı başlatabilme ve rakibi kilitleme yetenekleridir.

Alistar'ın W yeteneği kelimenin tam anlamıyla savaşa ilk adım atan kişi olmanızı sağlar. Bu sizi rakibinizin tam karşısına getirir. Aynı zamanda onu biraz geri savurur. İyi konumlandırıldığında, bir hedefi bir duvara sabitleyerek kaçmalarına engel olabilecektir.

Eğer müttefiklerinize hedefi öldürmeleri için yeterli zaman verilmezse E yeteneğinde kullanılabilecek son bir sersemletme vardır. Bu hareket çevrenize hasar verir ve bir düşmana isabet ettiğinde dolum oluşturur. Beş dolum sonrasında otomatik saldırınız bir hedefi sersemletecektir.

Tahmin edebileceğiniz gibi tüm bu beceriler Alistar'ı rakipleriyle çatışmada güçlü kılar. Böylece müttefiklere skor elde etme konusunda avantaj sağlanmış olur. Oyunun sonlarında haritada bir tehdit olmaya devam edebilirsiniz.

Yuumi

Her ne kadar sevimli bir kedi gibi gözükse bile koridorda ciddi bir tehdit olabilecektir. Kendisini müttefikine bağlayabilen bu kedi, sinsi yetenekleriyle şaşırtıc miktarda dürtme hasarı uygulama şansına sahip olacaktır.

Müttefiklere bağlandığı zaman ortağının hareketini takip eder. Kule hasarı dışında hiçbir şey tarafından hasar alınamaz. Yetenekleri aynı zamanda müttefikinin konumundan da kullanılabilmektedir. Buna rağmen bağlantıyı koparması durumunda bir süre beklemek zorunda kalacaktır.

Onu yakalamayı zorlaştıran müttefikler arasında zıplayabilme yeteneğidir. Aynı zamanda takım arkadaşlarını ekstra hasar vermek veya bazı ani sersemletmeler göndermek için bir mekanizma olarak kullanabileceği unutulmamalıdır.

Yuumi'nin özel yeteneği birden fazla vuruştan sonra düşmanları kök salan büyü hasarı dalgaları fırlatır. E yeteneğin iyileştirir ve bağlı olduğunda müttefikinin hareket hızını artırır. Tüm yeteneklerinizi bir araya getirdiğiniz zaman mücadele başlatma fırsatı elde edersiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap